Tajemné mumie ze severských bažin

7. srpna 2016 v 13:43 | Nebohá |  Nebožky a nebožtíci
O rašelinových mumiích už tu kdysi dávno byla řeč. Zmiňovala jsem dívku z Windeby, muže z Bockstenu a dívku z Yde. Tisíce let starých lidských těl se ale v rašelinách zejména v severních částech Evropy našlo vícero, jde o asi dvacítku těl v různém stadiu zachovalosti.

K prvním nálezům došlo už ve třicátých letech minulého století, ale ty nejznámější mumie byly objeveny v letech padesátých. K nejpozoruhodnějším rašelinovým nálezům patří Muž z Tollundu, což je území na Jutském poloostrově v Dánsku, proslulé nálezy mumií. Muž z Tollundu se z rašeliny vynořil v roce 1950, o dva roky později se na stejném místě našel Muž z Grauballe a Žena z Ellingu. Všichni tito tři lidé zemřeli násilně, což dokazují dlouhé řezné rány na jejich krku a provazy, jimiž byli uškrceni, a zlomeniny. Muž z Tollundu se vymyká svým poklidným výrazem ve tváři, člověk by skoro čekal, že se za chvíli probudí. Jsou vidět jeho drobné vrásky i strniště na bradě. Výraz muže z Grauballe je naopak zneklidňující a naznačuje, že muž před smrtí prožíval strach a hrůzu.


www.mummipedia.wikia.com

Mumie z rašelin na území severní Evropy mají nemálo společného. Jednak většina z nich žila v době železné, zhruba před dvěma tisíci let. Za druhé byli nalezení lidé z velké části nazí. Mnoho z nich mělo také částečně vyholené vlasy, jak se obvykle uvádí například u Dívky z Windeby. Nedávno se ale začalo spekulovat o tom, že Dívka z Windeby je ve skutečnosti chlapec a že při vyzvedávání těla z rašeliny mohlo dojít k odstranění vlasů. Naprostá většina lidí nalezených v rašelinách zemřela násilnou smrtí a jejich posledním jídlem byla ovesná kaše se semínky, někdy obsahující i halucinogenní houby. Shodný obsah žaludku a fakt, že se ve zbytcích kaše nenašly žádné letní plody, vede vědce k teorii, že k pravděpodobně rituálním vraždám docházelo hlavně v zimním období. Dost možná byly spojené s oslavami zimního slunovratu.


www.pinterest.com

Teorii o tom, že by se mohlo jednat o rituální oběti, potvrzují ještě jiné okolnosti. V době, kdy zemřeli Muž z Grauballe a Žena z Ellingu, došlo ke změně koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře, což tehdejší lidé nepochybně pocítili. Někteří vědci se tak domnívají, že lidé mohli být obětování bohům v naději ve zlepšení podmínek. Bažinatá prostředí byla navíc v pravěku považována za magická místa, pro což existují i důkazy. Pro člověka doby železné byly bažiny místem setkávání s bohy, na území celé Evropy se tak na těchto místech nacházely nejen zbraně, ale i šperky. Bažinu zjevně chápali jako přechod mezi lidským a božským světem.
Jak bylo zmíněno, rašelinové mumie se nacházejí po celé Evropě. Jedna z těch nejznámějších se jmenuje Muž z Lindow. K objevu Muže z Lindow nedaleko britského Manchesteru se váže jedna kuriózní historka. Stalo se tak v době, kdy se změnila postup těžby rašeliny a málokdo věřil, že k nějakému význačnému objevu ještě dojde. Odpoledne 1. srpna 1984 se na dopravníku vyvážejícím rašelinové bloky objevilo lidské chodidlo. Práce byla okamžitě přerušena a nález nahlášen policii. Po několika předběžných opatření policie zadržela muže, jehož podezírala z vraždy své manželky. Muž, maje oprávněný dojem, že mu teče do bot, se k vraždě přiznal. Později toho však nepochybně hořce litoval, neboť se ukázalo, že člověk z rašeliny není žena, nýbrž muž, a nadto velmi stará oběť dávné vraždy. Nález muže z Lindow v osmdesátých letech přiměl vědce, aby se znovu začali zabývat mumiemi z rašeliny, a tak se začaly provádět další výzkumy, analýzy obsahu žaludku, krevní analýzy, rekonstrukce podoby a podobně.


Zdroje:
http://popularhistoria.se/artiklar/gatfulla-offer-analyseras-pa-nytt/

http://lnu.diva-portal.org/smash/get/diva2:290858/FULLTEXT01
Paul Bahn: Vepsáno do kostí. Mladá Fronta, 2008.
 


Komentáře

1 Lyra | E-mail | Web | 8. srpna 2016 v 20:52 | Reagovat

Fascinující, zaujala mě ta perlička s vraždou manželky, ten muž si pak musel samým vztekem trhat vlasy. :D

2 Lukáš Přibyl | Web | 25. listopadu 2016 v 12:10 | Reagovat

takový styl výkladu se mi vždycky zamlouval - pěkná slohová práce :)

3 dennisvet | E-mail | Web | 29. prosince 2016 v 21:14 | Reagovat

Budu tě tu určitě navštěvovat a mrtvo tu už mít nebudeš nikdy =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.