Ashes to ashes, dust to dust neboli Viktoriánská náhrobní symbolika

4. května 2016 v 23:25 | Nebohá |  Všední život
Viktoriánský člověk přikládal přechodovým rituálům velký význam. Proto snad nikoho nepřekvapí, že se tento zájem obracel i ke stinnější stránce života - smrti. Smuteční rituály ve viktoriánské Anglii, ale v celém evropském prostředí 19. století byly složitým systémem různých předpisů a doporučení, která každý ctihodný člověk dodržoval. Smuteční kultura je pro věk devatenáctý typická asi jako šněrovačka a honzík. Tento zájem, dnešnímu člověku připadající možná poněkud makabrózní, se pak pochopitelně promítnul i do pohřební estetiky. Náhrobní symbolika sice není vynálezem viktoriánským a některé symboly nalezneme i na staletí starých hrobech, ale zcela bez přehánění lze konstatovat, že v době před dvěma sty lety dosahovala svého estetického vrcholu. Hrob sloužil jako list papíru, který kolemjdoucímu mlčky sdělí, kdo odpočívá pod umně tesaným kamenem a jaký konec si pro něj osud připravil. Symboly objevující se na hrobech našich prapředků jsou různé a je jich mnoho, ale přesto se mezi nimi nalezne několik, které jsou na hrobech a hrobkách vidět více než často.
(https://mar10.hugginsandscott.com)

Hroby slouží jako věčné memento mori, a tak není s podivem, že se na ně kdysi nechávaly tesat lebky nebo kostlivci, což je něco, což by si dnes troufnul objednat jen málokdo. V 17. a 18. století však byla okřídlená lebka oblíbeným motivem. Zatímco lebka sama o sobě připomíná pomíjivost našeho života, křídla nám dávají naději - tento symbol zobrazuje duši odcházející na věčnost.

Pokud spatříte na náhrobku přesýpací hodiny, vzpomeňte na to, že čas nám vyměřený na zemi utíká velice rychle a někdy pomine dřív, než se nadějeme. Symbolem, který naleznete na viktoriánských hrobech snad nejčastěji, je zakrytá urna - je to klasický symbol smrti. Živé a mrtvé jsou dva oddělené světy, závoj překrývající urnu má chránit duši, která odlétá na věčnost. Kotva s řetězy kolemjdoucího pak utěšují, že každá duše má naději na spasení. Otevřená kniha pak o zesnulém člověku říká, že prožil dobrý život.

(https://flickriver.com)


(https://oakgrovecemetery.files.wordpress.com)

Kromě toho, že hroby zrcadlí soudobé představy o smrti a posmrtném životě, z nich lze vyčíst, o čí hrob se jedná. Vděčným symbolem je květina, nejčastěji růže, někdy to může být lilie. Buď jak buď, obě dvě květiny jsou synonymem nevinnosti a čistoty. Pokud na hrobu spatříte přelomenou růži, pak se jedná o hrob mladého člověka, který zesnul náhle a předčasně, nebo dítěte. Pokud víte, že se jedná o hrob dívky, pak šlo o děvče, které zemřelo nevinné, v rozpuku mládí. Obdobný význam má růžové poupě nebo beránek, objevující se často na hrobech dětí. Také holubici, ať už vzlétající (symbol smíru a naděje) nebo ležící na náhrobním kameni (tedy náhlé úmrtí), lze takto interpretovat. Osekaný pařez rovněž naznačuje, že úmrtí přišlo nečekaně.Svazek obilí naopak říká, že dotyčný člověk prožil dlouhý život - i pšenice se sklízí až, když dozraje. Totéž nám říká i dubový list. Suché lístky ale vyjadřuje smutek. Zlomený sloup lze nalézt na hrobech otců rodiny jakožto nosných pilířů rodu. Na hrobech sezdaných párů bývají vytesané sepjaté ruce - jeden zemřel, zatímco ten druhý zůstal na světě sám. Pokud ale na hrobu naleznete i obrácenou pochoď, zahoďte smutek - znamená to, že duše stále žije, i když v záhrobí.


Prameny:
http://www.oldcem.bc.ca/gp_art_sy6.htm
https://friendsofoakgrovecemetery.org/category/victorian-funeral-symbolism/page/2/
http://www.bbc.co.uk/london/content/articles/2005/05/10/victorian_memorial_symbols_feature.shtml
http://www.atlasobscura.com/articles/a-graphic-guide-to-cemetery-symbolism?utm_source=facebook.com&utm_medium=atlas-page
 


Komentáře

1 Ronnie | 11. května 2016 v 9:08 | Reagovat

Ahoj, přišla jsem na tvůj blog náhodou při hledání něčeho o A. E. Poeovi. Je to jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Moc mě potěšilo, že jsem objevila člověka se stejnou ,,Naturou". :) :) :) Moc mě zaujal tvůj blog. Články o Poeovi, Wildovi nebo o Fuksovi, rozhovor o pitvě z Brněnské nemocnice nebo tento článek. :) Děkuji za zajímavé počteníčko!

2 Nebohá | 13. května 2016 v 10:56 | Reagovat

Děkuju mockrát za milý komentář! Vždycky mě potěší, když moje články někomu přijdou vhod a líbí se :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.