Dánská dívka (USA, 2015)

21. února 2016 v 20:33 | Nebohá |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Dánská dívka se sice odehrává ve 20. letech, ale přesto jsem se rozhodla ji sem zařadit. Myslím, že jde o pěkný film, který navíc poukazuje na kapitolu v dějinách sexuální odentity, o níž se zas tak moc nemluví.

Děj filmu Toma Hoopera nás zavede do Kodaně začátkem 20. století, kde tvoří manželé-umělci Wegenerovi. Lépe řečeno malíř Einar patří k uznáváným umělcům, zatímco jeho manželka Gerda ještě hledá svoje velké téma a snaží se prosadit. Einar je už na pohled něžný, křehký muž a Gerda je horkokrevná, ale milující žena. Pouto mezi manžely je evidentně silné a vypadá to, že je všechno, jak má být. Když jednoho dne Gerda vymyslí, že by Einar mohl vyjít do společnosti převlečený jako žena a vydávat se za sestřenici Lili, začne příběh nabírat spád. Einar si totiž začíná uvědomovat, že v něm Lili dřímala celý život. Gerda sice svého manžela neodsoudí a podporuje jej na cestě k nové identitě, ale je pro ni nesmírně těžké se smířit se ztrátou člověka, do něhož se zamilovala a kterého si vzala, jakkoliv má Lili ráda.

Dánská dívka
www.readthespirit.com

Film se sice někdy snaží být snad až příliš artový a tolik se v něm vlastně neděje, ale vypráví skutečný příběh. Mezi lidmi, kteří mají k problematice transsexuality nějaký vztah, tak velký úspěch nesklidil, protože zjednodušuje a generalizuje pohled na celý proces hledání (nebo spíš nacházení?) identity. Podporuje podle nich obecný předpoklad, že když se muž obleče do ženských šatů, najednou v sobě objeví ženskost a to, že se ve svém těle necítí dobře. Příběh Einara/Lili je ale takový, jako je, s tím se nedá nic nadělat. Kdyby ubylo zdlouhavých záběrů na pobřeží a strojených úsměvů Lili, ničemu by to neuškodilo, ale myslím, že Eddie Redmayne (jehož možná znáte už jako Angea Clarka z relativně nové adaptace Tess z D´Urbervillů) hraje svoji roli dobře. Pro švédomilce dodám, že Gerdu ztvárnila hvězdná švédská herečka Alicia Vikander.
Zkrátka, pokud máte rádi netradiční příběhy s pěkným obrazem a chcete si trochu odpočinout od viktoriánských milostných dramat, mohla by Dánská dívka dobře posloužit.

 


Komentáře

1 Lila | Web | 22. února 2016 v 8:36 | Reagovat

Mě se hodně líbila knižní předloha a Edie je paradní herec, takže taky jsem spokojená.

2 Nebohá | 22. února 2016 v 12:11 | Reagovat

Vidíš, knižní předlohu jsem zapomněla zmínit!

3 Lukáš Přibyl | Web | 27. února 2016 v 17:48 | Reagovat

Ano, i na mě to udělalo vcelku dobrý dojem. Mám rád tento druh snímku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.