Únor 2016

Dánská dívka (USA, 2015)

21. února 2016 v 20:33 | Nebohá |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Dánská dívka se sice odehrává ve 20. letech, ale přesto jsem se rozhodla ji sem zařadit. Myslím, že jde o pěkný film, který navíc poukazuje na kapitolu v dějinách sexuální odentity, o níž se zas tak moc nemluví.

Děj filmu Toma Hoopera nás zavede do Kodaně začátkem 20. století, kde tvoří manželé-umělci Wegenerovi. Lépe řečeno malíř Einar patří k uznáváným umělcům, zatímco jeho manželka Gerda ještě hledá svoje velké téma a snaží se prosadit. Einar je už na pohled něžný, křehký muž a Gerda je horkokrevná, ale milující žena. Pouto mezi manžely je evidentně silné a vypadá to, že je všechno, jak má být. Když jednoho dne Gerda vymyslí, že by Einar mohl vyjít do společnosti převlečený jako žena a vydávat se za sestřenici Lili, začne příběh nabírat spád. Einar si totiž začíná uvědomovat, že v něm Lili dřímala celý život. Gerda sice svého manžela neodsoudí a podporuje jej na cestě k nové identitě, ale je pro ni nesmírně těžké se smířit se ztrátou člověka, do něhož se zamilovala a kterého si vzala, jakkoliv má Lili ráda.

Dánská dívka
www.readthespirit.com

Film se sice někdy snaží být snad až příliš artový a tolik se v něm vlastně neděje, ale vypráví skutečný příběh. Mezi lidmi, kteří mají k problematice transsexuality nějaký vztah, tak velký úspěch nesklidil, protože zjednodušuje a generalizuje pohled na celý proces hledání (nebo spíš nacházení?) identity. Podporuje podle nich obecný předpoklad, že když se muž obleče do ženských šatů, najednou v sobě objeví ženskost a to, že se ve svém těle necítí dobře. Příběh Einara/Lili je ale takový, jako je, s tím se nedá nic nadělat. Kdyby ubylo zdlouhavých záběrů na pobřeží a strojených úsměvů Lili, ničemu by to neuškodilo, ale myslím, že Eddie Redmayne (jehož možná znáte už jako Angea Clarka z relativně nové adaptace Tess z D´Urbervillů) hraje svoji roli dobře. Pro švédomilce dodám, že Gerdu ztvárnila hvězdná švédská herečka Alicia Vikander.
Zkrátka, pokud máte rádi netradiční příběhy s pěkným obrazem a chcete si trochu odpočinout od viktoriánských milostných dramat, mohla by Dánská dívka dobře posloužit.


Isaac v úzkých

7. února 2016 v 20:54 | Nebohá
Sypu si popel na hlavu, že jsem vás dlouho neobšťastnila žádným pořádným čtením, ale co nevidět bude jistě zase dobře. V jednom antikvariátě v Uppsale jsem narazila na knihu o švédských pohřebních zvyklostech, tak jsem si ji pochopitelně koupila a hodlám se o nově nabytých poznatcích sdílet.

Ze všeho nejdřív bych vás ale ráda pozvala na svoji novou (ano, už zase) stránku týkající se mého projektu Isaac. Jde o švédský komiks od Adriana Malmgrena, který jsem přeložila do češtiny a jehož cílem má být debata o psychickém zdraví mládeže. Když jsem komiks měla prvně v ruce, tak mě nadchl, že jsme s Adrianem dali dohromady tenhle projekt. Měl v plánu něco podobného ve Švédsku, tak proč by to nešlo taky u nás v Čechistánu? Mého kamaráda komiks okouzlil tak, a tak mám i schopného spolupracovníka!

Odkaz na komiks se objeví zítra ve dvanáct hodin. Tak si nezapomeňte nastavit hodinky, přečíst si to a poslat to dál! Aby se projekt neminul účinkem, je totiž potřeba jej sdílet a šířit hlavně mezi mládeží.

T A D Y.