Doktoři bez hranic (USA, 2014)

29. listopadu 2015 v 13:37 | Nebožka |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Valná většina historických seriálů, zejména těch viktoriánských, připomíná červenou knihovnu a soustředí se hlavně na citové záležitosti. Americký seriál The Knick, v českém překladu Doktoři bez hranic, vzniknuvší pod taktovkou Stevena Soderbergha, je v tomto směru tak trochu výjimkou. Odehrává se totiž v prostředí nemocnice, jeho hrdinky rozhodně nejsou pouze slabé sešněrované dámy, hrdinové nejsou neomylní gentlemanové, a navíc velice sugestivním způsobem přibližuje dobu, kdy medicína postupovala mílovými kroky vpřed. První série sklidila veliký úspěch, druhá zrovna běží a já sama považuju The Knick za jednu z nejlépe zpracovaných historických sérií, které jsem viděla.

The Knick
(www.thesky.com)

Příběh, který diváky přenese do samého počátku 20. století, se točí kolem geniálního lékaře Johna Thackeryho, bez něhož by nemocnice Knickerbock (jíž se zkráceně říká Knick) patrně nemohla důstojně existovat. Thackery je muž pokroku zkoušející neustále nové metody, a i když je to poněkud výstřední postava, prochází mu ledacos. Nástup nového doktora, černocha Algernona Edwardse, jenž se přátelí s vlastníky nemocnice Robertsonovými, vzbudí rozruch. Nezáleží na tom, jestli je Edwards stejně geniální jako Thackery nebo ne. Je to zkrátka černoch a negři nemají na Knick nemají co dělat.
The Knick vykresluje kdejaké neduhy své doby. Obzvlášť velký prostor dostává rasová otázka a závislosti. Lékaři, ba ani zdravotní sestry na Knick nejsou žádní andílci. Doktor Thackery požívá ve velkém kokain, jež ho budí k geniálním výkonům, a svoje volné večery tráví v pochybném podniku v čínské čtvrti. Řádová sestra potajmu provádí potraty a Edwards si ve sklepě Knick otevře svou vlastní noční ordinaci pro černochy, protože rasistické prostředí nemocnice mu takřka neumožňuje vykonávat povolání, jak by jeden čekal. Ředitel nemocnice čile obchoduje s mrtvými těly, v nevěstinci s mladičkou prostitutkou ukájí svůj chtíč a utíká před lichváři. Stranou nezůstává ani obligátní otázka ženské emancipace a manželství.Tvůrci seriálu si dali skutečně záležet na tom, aby obraz doby byl věrný, a vycházejí z dobových materiálů a reálií. Do idealizace má seriál rozhodně daleko a v některých chvílích seriál připomíná zdařilý psychologický thriller, byť to celé občas působí snad až příliš dekadentně. Postavy však žijí uvěřitelné životy a nejsou černobílé.

Zkrátka, pokud vám nevadí pohled na syfilitické nosy, injekční stříkačky a skalpely a jste připravení na ztrátu iluzí o nevinných sestřičkách, pak vás The Knick jistě nadchne podobně jako mě.

 


Komentáře

1 Lila | Web | 30. listopadu 2015 v 15:33 | Reagovat

Na tenhle seriál se už dlouho chystám. taky jsem na něj viděla nadšené ohlasy.No po zkouškovým už zas vím co si pustit.

2 Richard Skolek | E-mail | 2. ledna 2016 v 12:24 | Reagovat

Díky za doporučení, musím vyzkoušet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.