Vzpoura v Kautokeinu (Norsko, 2008)

11. října 2015 v 23:39 | N. |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
V roce 1852 se ve farnosti Kautokeino v severním Norsku vzbouřili Sámové a jejich zoufalý čin, který vyústil ve dvojnásobnou vraždu, se nesmazatelně zapsal do historie Sámů. V roce 2008 vznikl pod taktovkou Nilse Gaupa, norského režiséra se sámskými kořeny, velmi vydařený snímek Kautokeino-opprøret, v českému překladu Vzpoura v Kautokeinu, který vypráví celou historii od počátku.

Kautokeino
(www.moviedi.com)

Příběh začíná de facto v hospodě. Mons Skum zase pije, zásoby na zimu nejsou veškeré žádné a Monsova žena Ellen sama na sobí stádo nestačí. Takový je příběh mnohé rodiny v siidě v Kautokeinu, všechny má v hrsti místní obchodník s alkoholem Ruth, kterému se s posvěcením länsmana Buchta na chladném severu obchody vedou. Když ale Monsova rodina přijde o další soby, protože jinak se dluhy za pití splatit nedají, je jasné, že se musí něco stát. Do nedalekého města zavítá kněz Laestadius bojující právě proti ďáblově moku. Není ovšem v jeho silách spasit Kautokeino, kde není možné se dovolat jakékoliv pomoci u božího nebo světského hodnostáře, protože všichni táhnou za jeden provaz. A kromě toho má plné ruce práce na jihu.
Zoufalé situace vybízejí k zoufalým činům, a tak vezme Ellen, posílená povzbudivými Laestadiovými slovy, věci do svých rukou a snaží se prosadit zákaz prodeje alkoholu. Hledá pomoc u místního pastora, ale narazí tvrdě na jeho odpor a nepochopení, když její jednání považování za téměř kacířské....

Nemám v úmyslu vyzrazovat celou zápletku, byť se dá jednoduše odhadnout. O to ale ve filmu beztak nejde. Film totiž výborně zobrazuje, jak je bezmocný obyčejný člověk hledající zastání tam, kde by se mu jej mělo dostat a kde narazí pouze na zledovatělá srdce a obchodní zájmy. Skutečný příběh je vylíčený věrohodně a může se stát, že budete při sledování stejně jako skřípat zubama, jak vám to celé bude připadat nespravedlivé. Kromě toho je Vzpoura v Kautokeinu pastva pro oči a herecký koncert s Anni-Kristinou Juuso a Mikaelem Persbrandtem v hlavních rolích, ale taky báječný exkurz do kultury a života Sámů (neboli Laponců) v 19. století. Nalákat by vás taky mohl fakt, že snímek je v sámštině a hodnostáři mluví švédsky, stejně jak to tehdy skutečně chodilo.Dodám jen, že se film natáčel skutečně v prostředí Kautokeinu. Sníh, barevné čepice, jurty a sobi zaručeni.

Nenarazila jsem bohužel na trailer s anglickými titulky, tak tento bude k užitku patrně jen těm z vás, co umí norsky/švédsky/dánsky. Zbytek třeba navnadí aspoň atmosféra.

 


Komentáře

1 V. | Web | 12. října 2015 v 7:28 | Reagovat

Na tento film už se dlouho dobu chystám podívat. Snad si na něj brzo najdu čas :)

2 Nebohá | 12. října 2015 v 18:14 | Reagovat

[1]: Já byla nadšená, tak jsem zvědavá na tvoje hodnocení!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.