Välkomna hit! neboli Uprchlíci ve Švédsku

15. září 2015 v 17:43 | Nebohá |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Původně jsem chtěla dopsat článek o švédské ilustrátorce Ottilii Adelborg a po dlouhé době publikovat něco, co nebude osobní. Zase to budu muset odložit. Tohle mě pálí víc.

Ráno se na dveřích objevil lístek s informací o obligatoriskt internatmöte. Když se něco děje, zkrátka se všichni sejdeme v malé jídelně, obvykle po skončení školy. Tentokrát to ale jaksi spěchalo, což nám připadalo zvláštní. Během dopoledne se jako nejpravděpodobnější vyjevila teorie o ubytování uprchlíků a jejich dětí a o pár hodin později se taky potvrdila.
Önnestad, to místečko, kde se momentálně nachází, je jenom kousek od Öresundu, místa, které odděluje Dánsko a Švédsko. Podle toho, co mi říkala spolužačka, která tudy před pár dny jela, to v těch končinách docela ožilo. V pondělí vyprávěla zase jiná spolužačka, která sem přijela sotva před rokem ze Sýrie, že má za sebou náročný víkend. Pěšky za ní přišli její bratranci a sestřenice tou tolik diskutovanou trasou vedoucí přes Maďarsko a Německo. Trvalo jim to prý deset dní a téměř celý víkend prospali. Když říkala, že chvílemi ztrácela víru v to, že to vůbec přežijí, naprosto jsem jí to věřila.
Do této chvíle pro mě byla uprchlická krize jenom záležitost, která mi pořád připadla lehce neskutečně, přestože jsem se o to téma poměrně intenzivně zajímala. Najednou je to cosi osobního. Je obrovský rozdíl číst zprávy a mít ve svým okolí někoho, koho se to přímo týká.

Přijede sem několik rodin a přibližně čtyřicet dětí, z nichž velká část budou sirotci, jestli jsem to správně pochopila. Někteří z nich prý jsou hluchoněmí, slepí nebo jinak postižení, je jim kolem třinácti a švédsky samozřejmě neumí ani slovo. Obsadí každý volný pokoj, který je tady v areálu školy k dispozici, budou s náma sdílet školní jídelnu a společný prostory. Na našem patře je taky pár volných pokojů, takže budeme de facto sousedi. Část dětí se tady bude učit švédsky a chodit do školy.
O policii nebo zvýšeýmu nebezpečí nepadlo ani slovo, bude tady ale každodenně personál navíc. Nejsem si jistá, co mám vlastně čekat, protože jsem nikdy nic podobnýho nezažila, ale rozhodně nemám strach. Svým způsobem mě ta informace rozradostnila. Jsem zkrátka, že aspoň čtyřiceti dětem se dostane lepšího života a že budu aspoň trochu u toho.

A jak to tu jinak vypadá, co se týče flyktingkrisen? V televizi běží jedna prosba o dárcovskou sms za druhou, z ankety Svenska Dagbladet vyplynulo, že velká část Švédů má pocit, že se uprchlíkům musí pomoct, protože jsou to především lidé v nouzi a právo na šťastný život má každá lidská bytost, ale že se na tom musíme podílet všichni. Maďarskýmu a českýmu postoji k situaci se tu v tomto směru zas tak velkýho pochopení nedostává. Někdy mám pocit, že jsem jediná, kdo má chuť tohle ožehavý téma diskutovat - debata většinou skončí asi tak po třech minutách konstatováním, že to uprchlíci mají těžký. Neznamená to samozřejmě, že tu nejsou Švédové, kteří s přijímáním uprchlíků nesouhlasí. V porovnání s Českem je to ale malý procento. Na druhou stranu jsem tu už taky zaslechla jednoho člověka říct, že Švédsko nenávidí, protože se tu pořád, zjednodušeně řečeno, lpí na tom, že aby člověk byl Švéd, musí být blonďák.

Zkrátka, jak dnes hezky řekla jedna z žen z vedení školy, doufejme, že tu nově příchozí budou spokojení.
 


Komentáře

1 Firejs | 18. září 2015 v 8:19 | Reagovat

Zajímavé.

Sdílet to na FB tak ti pár lidí popřeje brzké znásilnění abys konečně prozřela. A dostala rozum.

2 Lawiane | Web | 22. září 2015 v 21:23 | Reagovat

Ahoj! Jo, jsem na Erasmu. Bohužel jen na jeden semestr! tebe si z blogu pamatuju pěkných pár let, ale dlouho jsem tu nebyla a nějak mi úplně uniklo, že děláš  švédštinu. Ale je skvělé být na stejné vlně.
Uprchlíky nám sem minulý týden nastěhovali taky. Tedy ne přímo sem, kde bydlím já, ale do města. Vedle koleje, kde je nejvíc erasmáků a taky super jezero a super klidná cesta kolem něj. Jenže my tu nemáme moc rodiny ani děti. Hlavní část tvoří mladší pánové, kteří tu postávají v hloučcích, na nohách mají žabky a v ruce tablety. A evidentně moc nemají co dělat, takže akorát divně koukají po ostatních a holky, co bydlí na té koleji, se večer trochu bojí vycházet. Docela chápu, minule mi nějací dva týpci tak nějak zastoupili cestu a bavili se tím, že je musím obejít a evidentně si při tom říkali něco ne úplně košer... Jsem celkem ráda, že bydlím jinde.

3 Charlie | E-mail | Web | 23. září 2015 v 17:59 | Reagovat

Nemusím nijak utečenecké témy a myslím, že som v tomto rasista.. avšak ja som xenofób a šovinista asi ku všetkým, pritom sám chcem opustiť Slovensko, takže si tak trošku kakám do huby.

4 Letiš | E-mail | Web | 6. října 2015 v 11:07 | Reagovat

Síce som sa k tomuto článku dopracovala až teraz, ale konečne som narazila na pozitívny článok, čo sa týka utečencov. Určite to človek inak vníma, ak má vedľa seba osobu, ktorej sa to priamo týka. Mňa by celkovo zaujímalo, ako to vlastne celé s nimi je - správy nesledujem a nečítam už z princípu. Niektorí sú fakt chudáci na úteku za lepším životom, ale tí s tabletmi a adidas tričkách mi moc biedne neprídu, keď majú tisíce eur na cestu do EU a ešte aj solídne vybavenie či oblečenie. Kadopádne musím povedať, že mi nevadia. Sú to tiež len ľudia ajkeď sa až časom uvidí, čo sú zač. Určite sa budem tešiť na ďalší takýto článok, neviem prečo som mala pocit, že Švédi sú radikálnejší a prisťahovalcov si len tak k telu nepúšťajú, každopádne dobrá správa :)

5 Nebohá | 9. října 2015 v 14:04 | Reagovat

[3]: Každý máme nějaký názor, a já myslím, že dokud to neporušuje základní lidská práva jiných, tak je to ještě v pořádku.

[4]: Ano, téma tabletů - řekla bych, že je to mnoho povyku pro nic. Ti lidé, co utíkají, nebyli žádní bezdomovci, ale lidé jako my, kteří si tričko Adidas a tablet mohli dovolit. Tak to potom celkem logicky mají na sobě na cestě do Evropy, která je sama  o sobě taky drahá. Pro takovýho uprchlíka je tablet nebo smartphone poměrně důležitou věcí, protože jinak by absolutně neměli pojem o tom, co se kde děje, jak dál pokračovat nebo být jednoduše v kontaktu se svou rodinou, která je někde jinde.
A jak to s nimi celé je - když si srovnám, co se píše a říká tady a co ke mně prosakuje z Česka, připadá mi, že je to z velké části mediální hysterie. Je to samozřejmě velký problém, protože se ukazuje, že náš evropský systém nefunguje tak dobře, jak by měl, a tak velký příliv lidí představuje pro každý stát složitý logistický problém. Co mě fascinuje, je fakt, že dokud se z EU dají dojit peníze, jsme všichni spokojení, ale jakmile se po nás chce nějaký ústupek, dáváme od všeho ruce pryč.
Obávám se ale, že pokud se nevyřeší konflikt v Sýrii nebo aspoň situace nezlepší, tak nevyřešíme ani uprchlickou krizi. Buď jak buď, uprchlíci, kteří jsou skutečnými uprchlíky, mi rovněž nevadí. Momentálně mě spíš děsí mí vlastní spoluobčané, kteří mohou bezrestně tahat šibenice na náměstí a jejich představy o vnějším světě odpovídají názorům pětiletých dětí.

6 Johanz | E-mail | Web | 9. října 2015 v 17:22 | Reagovat

Promiň dávám přednost křesťanům a slušným lidem, kteří si nevymáhají nároky silou. To co se děje je podle všeho prozatím nenásilné obsazováni Evropy muslimy. Proto ty mladí muži. Až se na to začalo poukazovat hodně i na internetu tak se začaly sporadicky mezi utečenci objevovat ženy a děti. Přál bych si, aby to nebyli vojáci. Opatrnosti není nikdy nazbyt. Hezký den

7 Johanz | E-mail | Web | 9. října 2015 v 17:24 | Reagovat

Oprava.
Proto ti mladí muži.

8 Nebohá | 9. října 2015 v 20:26 | Reagovat

[6]: Dovolím si připodotknout pár faktů:
Zaprvé - křesťané mají na kontě taky bezpočet násilných skutků (vzpomeň si třeba na křižácké výpravy a inkvizici) a Bible, pokud si ji podrobně pročteš, má taky jisté mezery, co se týče propagace všehomíra. Žádné náboženství, pokud jde o jeho radikální verzi, neschvaluju ani já. To, čeho se ty oprávněně bojíš, jsou muslimští radikálové, kteří dokonce porušují to, co se píše v Koránu, takže to přísně vzato muslimové nejsou. Těch se bojí i běžní muslimové, a proto utíkají do Evropy. Dalo by se to nazvat pudem sebezáchovy.
Za druhé - do Evropy už od počátku jezdily i rodiny s dětmi. Média, a zvlášť ta česká, ale z jakéhosi důvodu shledávají zajímavějším tisknout hlavně fotky mladých mužů. Za pět minut najdeš poměrně dost obrázků lodí plných rodin.

Souhlasím ale s tvrzením, že opatrnosti není nikdy nazbyt.

9 johanz | E-mail | Web | 10. října 2015 v 0:06 | Reagovat

Ma milá když si přečteš ještě jednou co jsem napsal tak jsem psal o tom že když se začalo poukazovat na to že tady jezdi sami muži tak se to začalo měnit. Ostatně psal jsem o tom na blogu v sekci politika už před rokem. Většinou to co jsem předvídal se splnilo. No v podstatě je mi to už jedno a nepotřebuji nikomu nic dokazovat. Moje žena ví, že procento mých předpovědí je dost vysoké na to, aby mi nebránila učinit příslušné kroky jako například se ozbrojit. Dnes jsem například předpověděl, že povstanou křižáci. Jak si to kdo přebere je jeho problém. No a ty šibenice toho bych se nebál, protože skutečný strach by měli mít politici z toho co plave pod povrchem. Hodně štěstí nevím kolik ti je, ale jistě máš před sebou dlouhou cestu, kterou já jsem už prošel. A jak jsem napsal v jednom svém příběhu na blogu...PÁNÍ, ALE BYLA TO JÍZDA...

10 Nebohá | 10. října 2015 v 0:43 | Reagovat

[9]: Četla jsem důkladně, co jsi psal. Psals, že "Až se na to začalo poukazovat hodně i na internetu tak se začaly sporadicky mezi utečenci objevovat ženy a děti". Nezačaly se tam objevovat poté, co někdo začal upozorňovat na zvýšený počet mužů v delegacích do Evropy, byly tam od počátku. To je fakt.

11 Dolly | 31. ledna 2016 v 18:25 | Reagovat

Jak to vypadá s uprchlíky ve Švédsku dnes? Stále mírumilovný přístup obou stran?

12 Nebohá | 1. února 2016 v 0:52 | Reagovat

[11]: Záleží na tom, jde jste, ale myslím, že se situace nijak dramaticky nezměnila. Médii sice probíhá spousta děsivých zpráv, ale nebojím se. Ve středu letím na pár měsíců do Stockholmu, tak můžu zase dát vědět, jak to vypadá tam mýma očima :)
Švédští politikové každopádně momentálně diskutují možnost vracet některé uprchlíky zpátky do zemí, které budou nově prohlášeny za bezpečné. Migrační politika se jinak také trochu změnila a Švédové si začínají uvědomovat, že není v jejich silách pojmout všechny utečence. Co se týče bezpečnosti, myslím, že hodně velkou roli hraje dřívější standard, který byl ve Švédsku (a Skandinávii) na poněkud jiné úrovni - teď se pochopitelně změnil, to je přirozené, když někam přicházejí další lidé, a je myslím vcelku jedno, o jakou národnost jde. V porovnání s dřívějškem je Švédsko nebezpečnější, ale zároveň to odpovídá asi tak míře nebezpečnosti jako v Praze. Na tom jsme se shodli s vícero lidmi žijíími ve Švédsku. Jinou kapitolou jsou potom utečenecká centra a předměstí, tam je ae vždycky napjatější atmosféra.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.