Lark Rise to Candleford (Velká Británie, 2008)

5. dubna 2015 v 23:19 | Nebohá |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Lark Rise to Candleford je jednou z mnoha roztomilých sériích o životě za doby královny Viktorie, na kterou si Britové tolik potrpí. Seriál vychází ze vzpomínek Flory Thompson a má několik řad. Pokud tedy sháníte nějaký příhodný večerníček, Lark Rise se k tomuto účelu hodí báječně.

(www.amazon.com)

Děj je zasazen přibližně do 80. let 19. století a odehrává se v Oxfordshirem. Zdá se, že středem veškerého společenského dění je pošta v Candleford, již má pod palcem svobodomyslná a laskavá slečna Dorcas Lane. Dorcas se má na poště co ohánět, a tak se do provičního městečka dostane mladinká Laura, dcera sestřenice Dorcas, která do té doby neznala nic jiného než vcelku prostý vesnický život v Lark Rise - odtud tedy název. Vnímavá Laura ráda píše a pozoruje příběhy odehrávající se v nejbližším okolí. Na poště spolu s Dorcas pracuje ještě pošťák Thomas, dobrácký, ale tvrdohlavý a poněkud ostýchavý muž lpící na křesťanských ideálech, po němž pokukuje Margaret, poněkud škrobená dcera místního vikáře. V jednom z vedlejších domů bydlí dvě svobodné sestry, jejichž krejčovský salon Candlefordu zprostředkovává vstup do světa nejnovějších módních výstřelků a zároveň místním poskytují téměř prvotřídní servis o všem, co se kde šustne. Laura si ale taky všimne, že Dorcas pojí nějaké zvláštní pouto ke správci Timothymu. Že Timothyho manželka je stále nějaká pobledlá a smutná a že správcův hajný po ní, po Lauře začíná pokukovat... A pak jsou tady taky obyvatelé Lark Rise - maminka a tatínek anebo Queenie, pomyslná matka rodu, a lehce zmatený Twister, dva staří lidé, kteří se stále mají nade všechno rádi.

Jak Thomas koupil své ženě prádélko...

Lark Rise to Candleford je laskavým, a také vtipným pohledem do maloměstského života, soupeření mezi vesničany a měšťáky, vypráví taky o lásce a starostech. A hezky zrcadlí problémy tehdejší doby - nešťastný sňatek, nemanželské děti, třídní rozdíly, práva pracujících, otázku ženské rovnoprávnosti, ale i bulvární noviny... Jak jinak, koneckonců jde o produkci BBC. Naštěstí se většina problémů vyřeší a každý díl končí opravdu téměř jako pohádka - smírem a naučením a v nejlepším případě potřesením ruky. Zápletka sice bývá často banální a do filosofických dramat má seriál daleko, ale pro ty z nás, co se potřebují utěšovat lehce sentimentálními příběhy a stále oblibují pohádky a záběry na zelenající se luka a lesy, je jako stvořený. Tak naklepat peřiny a hurá do Candlefordu!

Jak se Minnie rozhodla, že bude krásná:

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.