Vrtěti ženou (Velká Británie / Francie, 2011)

26. prosince 2014 v 14:32 | Nebohá |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Film Vrtěti ženou líčí příběh, který se skutečně tak trochu stal - doktor Mortimer Granville pro zjednodušení léčby hysterie, závažného dámského onemocnění, s pomocí svého přítele vynalezne vibrátor. Vrtěti ženou rozhodně není žádný velkolepý historický snímek, ale komedie. Na ČSFD film nasbíral myslím celkem adekvátních 72 %.

Vrtěti ženou

Doktor Granville je mladý muž uznávající pokrok. Jeho kolegové ale odmítají brát vážně nové objevy a teorie a dál zarytě pokračují ve starých, rezavějících kolejích. Granville vystřídal snad už všechny londýnské nemocnice. Nakonec jej vezme na milost vážený doktor Dalrymple, zabývající se léčbou ženské hysterie, jenž naléhavě potřebuje do ordinace pomocnou ruku - doslova. Metoda doktora Dalrymplea spočívá jednoduše v uspokojení ženy rukou, což tehdejší viktoriáni skutečně nepovažovali za nic zvráceného, ale funkční léčbu. Na Dalrymplea se stojí fronta a ruce doktora Granvillea dostávají také zabrat. Aby ulevil svým znaveným a oteklým končetinám, sestrojí společně se svým blízkým přítelem-vynálezcem kouzelný přístroj - první elektro-mechanický vibrátor. A čekárna začíná praskat ve všech.
Doktor Granville však kromě medicinských záležitostí řeší také zapeklitý srdeční problém. Jeho zaměstnavatel, u nějž bydlí, má dvě dcery - spořádanou Emily a Charlottu, která si dělá všechno po svém. Kterápak to asi vyhraje?Vrtěti ženou (v původním znění Hysteria) je roztomilý a vcelku zábavný snímek, ovšem plný klišé a s naprosto předvídatelným koncem. Historicky (anebo spíš hystericky?) přesný film nečekejte. Mortimer Granville sice skutečně sestrojil v 80. letech 19. století první elektro-mechanický vibrátor, ale celý příběh je poněkud přibarvený. Jeden příklad za všechny - všechny viktoriánské dámy jistě poslušně nevyšívaly celé dny, ale postava Charlotty je vzhledem k tomu, že se jedná o dceru váženého lékaře, snad až příliš svobodomyslná a angažovaná ve spáse chudobných. Jak píše příznačně jeden z diváků na ČSFD: "Ocitneme se tak na hranici mezi rozvernou romantickou komedií o jednom ňoumovitém lékaři a jeho milostném tápání a sociálním dramatem, kterak je třeba pomoci chudobinci a jeho malým obyvatelům."
Pokud si film nepustíte s očekáváním, že se nějak vzděláte, pak asi zklamaní nebudete. Pro milovníky starých domů a šatů ideální, pro historiky komedie s banální zápletkou - ale to přece my všichni občas potřebujeme.

Obrázek: en.wikipedia.org
 


Komentáře

1 Lukáš | Web | 26. prosince 2014 v 16:42 | Reagovat

Zdravím. No téda... to vypadá na snímek, na který bych se mohl podívat i já. Vskutku působivé :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.