Červenec 2014

Kam v létě za starými časy?

25. července 2014 v 21:15 | Nebožák |  Nenechte si ujít
Předpokládám, že velká část čtenářstva má zrovna prázdniny. A není nic horšího než prázdniny prosedět doma a okusovat si nehty. Nehledě na to, že by si žádná viktoriánská dáma ani gentleman nehty okusovat neměli.

Museum


Sepsala jsem proto takový stručný přehled toho, co je kde k vidění a kam stojí za to se vypravit, ale pochopitelně jsem neobsáhla všechno. Tak se nezdráhejte mě doplnit!

V Praze už je nějaký ten pátek přístupná výstava Secese/Vitální umění 1900 v Uměleckoprůmyslovém museu. Pokud vás zajímá, jak se vyvíjelo takzvané art nouveau, co se vystavovalo v Paříži, co bylo módní a jak se v desginu odrážela nálada právě počínajícího nového tisíciletí, pak jistě neprohloupíte.

V libereckém Severočeském muzeu pak probíhá výstava o toaletách a nočnících. Vzhledem k tomu, že záchodová kultura, jak ji známe dnes, se objevila až v 19. století, je tomuto období také část výstavy věnována. Expozice mapuje vývoj sanitárních zařízení až do současnosti. A pozor, výstava končí už 28. září!

Jak jste si jistě všimli, letošní rok je zasvěcen památce začátku 1. světové války. Tím pádem není nouze ani o zajímavé expozice na toto téma, zaštiťuje je projekt Velká válka 1914-1918.

Například v brněnském Paláci šlechtičen mají zajímavou, i když trochu skromnou výstavu Ustrňte nad osudem válečných vdov a sirotků. Můžete si ale taky pořídit kombinovaný lístek a podívat se také do Dietrichsteinského paláce na expozici Domov za Velké války. Na Špilberku pak nemiňte výstavu Velká válka aneb začalo to v Sarajevu... Jak už napovídá název, dozvíte se, proč válka vypukla, co k ní vedlo, co se dělo, jaké uniformy a zbraně se nosily a tak podobně.

V pražském Vojenském historickém ústavu v Armádním muzeu si pak můžete prohlédnout výstavu V zákopech 1. světové války zaměřenou na ty, kterých se válka dotknula velmi citelně - na vojáky. Jaké to asi bylo v zákopech? Jaké plynové masky měli tehdy na sobě? A čím stříleli? Jak fungovala polní pošta a pošta za války vůbec, se pro změnu dozvíte v Poštovním muzeu.

Je ale možné, že zbraně a obálky nejsou tak úplně vaším zájmem a raději byste něco řekněme víc ze života. Pak se vypravte na zámek Konopiště, kde svého času žili Franz Ferdinand a Žofie Chotková. Příběhu jejich lásky, které se zezačátku moc nepřálo, a jejich osudu je tu věnována celá výstava Spojeni v životě i smrti. Tak neváhejte a jeďte!

... a až si budete chtít popít z porcelánového šálku ve společnosti ladných dam a způsobných gentlemanů, jednoduše se patřičně vystrojte a vyrazte 23. srpna na viktoriánský piknik do Vojanových sadů v Praze. Jak se správně stoluje, si můžete v předstihu zjistit na zámku v Jaroměřicích.Obrázek: http://blog.europeana.eu

Penny Dreadful (Velká Británie / USA / Irsko, 2014)

6. července 2014 v 18:47 | Nebohá |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Pokud jste si stýskali po viktoriánsky laděném seriálu, který by nekončil pompézní svatbou, pak vás Penny Dreadful z britsko-americké produkce nejspíš potěší.

Děj Penny Dreadful je zasazen do 90. let 19. století a odehrává se převážně v temných londýnských zákoutích. V Londýně zrpvna vyšetřují sérii záhadných vražd - a docela se přitom nabízí asociace s Jackem Rozparovačem. Do případu se však zaplete také sir Murray (Timothy Dalton) a jeho schovanka Vanessa Ives (Eva Green). Sir Murray totiž před lety přišel o dceru a snaží se ji znovu nalézt s pomocí záhadné Vanessy, Mininy nejlepší přítelkyně... Vyrvat Minu z rukou ďábelských upírů bude ale úkol těžký a nadmíru nebezpečný, a tak potřebují sir Murray a krásná Vanessa pomocníka. Vyhlédnou si proto pistolníka Chandlera (Josh Hartnett) s potemnělou minulostí, která jej brzy začne dohánět. Pak ale trojice lovců upírů probudí jakousi nestvůru, pokrytou hieroglyfy. Dalším, kdo se do tajemného případu zaplete, se stane doktor Victor Frankensten (Harry Treadaway), který má ovšem dost co dělat sám se sebou. Hon na upíry a spása nešťastné dívky může začít!

penny dreadful

Seriál Penny Dreadful je jistě zajímavým kouskem kombinujícím všemožné prvky klasického hororu, má navíc krásnou výpravu a kostýmy. Na druhou stranu myslím, že kdyby se mu na vší té dramatičnosti jen trochu ubralo, tak by celá série působila mnohem lépe. Buď jak buď, nikdo vás nebude šetřit a napětí se dávkuje ve velkém. Exorcismus, vyvolávání duchů, upírové, krásné ženy a Dorian Gray, Frankensteinovo monstrum, špína a šeď, nočňátka, to všechno v seriálu najdete. A jako vždycky, přidavám vizuální vnadidlo.
Obrázek: www.comicvine.com