O švédské slavici Jenny Lind

7. května 2014 v 16:05 | Nebohá |  Švédsko a sever v 19. století
Jenny LindSnad každé království mělo tehdy svoji velkou operní zpěvačku. Švédsko mělo Jenny Lind a Christinu Nilsson. Zatímco Christina Nilsson pocházela z velmi chudé rodiny a její cesta za slávou skutečně působí jako pohádkový příběh, zatímco Jenny Lind pocházela z o něco utěšenějších poměrů. Kromě toho od sebe obě vynikající sopranistky dělil hlavně čas. O tom ale někdy příště.

Jenny Lind (čteme "Jenny"), vlastním jménem Johanna Maria Lind, se narodila ve Stockholmu v roce 1820 jedné svobodné dámě, která vedla penzion pro děvčata z takzvaně lepších rodin. Aby se předešlo skandálu, bydlela Jenny u pěstounských rodičů, nedalo od babičky. Vztah s matkou byl poněkud komplikovaný, a tak se Jenny brzy odstěhovala a na čas žila u svojí milované, nábožensky velice založené babičky. Brzo se ukázalo, že má Jenny ohromné hudební nadání (prý se tak stalo, když seděla v okně a zpívala kočce). Matku přesvědčili, že by se se svojí dcerou měla předvést řediteli Královského divadla Craeliovi. A tak se teprve devítiletá Jenny stala elévkou Královského divadla. Kromě zpěvu studovala také herectví a balet, do dějin se ovšem zapsala hlavně jako sopranistka. Už v roce 1830, nedlouho po přijetí ke studiím, si odbyla svoje první vystoupení. Divadlo pak na čas Jenny propustilo domů, aby se jí dostalo také triviálního vzdělání, Jenny měla kromě toho i hodiny francouzštiny, náboženství, dějin a zeměpisu. V roce 1834 si však Opera Jenny opět vyžádala i přes matčiny protesty. Dělala rychlé pokroky a velmi brzy si získala lásku publika. V roce 1837 dostala Jenny své první angažmá v Královském divadle. O rok později v roli Agathy ve Weberově Čarostřelci sklidila velký úspěch.


Jenny Lind
Jenny Lind v roce 1841

Jenny tou dobou ale nevycházela zrovna dobře s vlastními rodiči, kteří se konečně vzali, a tak se odstěhovala k Adolfu Fredriku Lindbladovi, v jehož opeře před lety účinkovala. Šuškalo se o složitých "srdečních záležitostech", ovšem problém byl, že Lindblad už byl ženatý... O něco později jmenoval král Karl IV. Johan Jenny Lind královskou zpěvačkou.

Zlomovým rokem pro Jennynu kariéru se stal rok 1844, kdy ji nabídl hlavní roli ředitel berlínské opery, Giacomo Meyerbayer. Takové pozvání se neodmítá. Ačkoliv si Jenny nebyla jistá a ředitel Královské opery ve Stockholmu nehořel zrovna nadšením a snažil se uvázat si hvězdu doživotním kontraktem, odjela Jenny nakonec za svou velkou příležitostí. Následující léta hostovala střídavě ve Stockholmu a v Berlíně. Švédský král Oskar I. ji jmenovala první královskou zpěvačkou. Jenny naposledy zazpívala ve Stockholmu. Krátce byla zasnoubená se švédským tenoristou Juliem Güntherem. V roce 1847 už ale otevírala novou sezónu ve Vídeňské opeře, poté odjela do Velké Británie, kde slavila další úspěchy - Frédéric Chopin Jenny Lind velmi obdivoval a ona do něj byla prý zamilovaná. Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Jenny Lind se prozpívala až do Spojených států amerických, kde během jednoho roku odehrála 93 koncertů.

Jenny Lind och Otto Goldschmidt
Manželé Jenny Lind a Otto Goldschmidt

V roce 1852, ve dvaatřiceti, se Jenny Lindh provdala za svého o devět let mladšího společníka, pianistu Otto Goldschmidta, se kterým se poznala v Lipsku. Jenny se přestala cestovat a věnovala se spíše rodině. Manželé se usadili v Drážďanech a Jenny brzo porodila synka Walthera a o něco později dceru Jenny, třetí dítě, syna Ernsta, porodila v osmatřiceti už v Angii, kam se koncem 50. letech se rodina přestěhovala. Jenny Lind naposledy veřejně vystoupila v roce 1883 na výročním dobročinném koncertě a tentýž rok se také stala profesorkou hudby na Royal College. O čtyři roky později, v sedmašedesáti letech, Jenny Lind zemřela na svém letním sídle v anglickém Malvern, kde se odehrál její poslední koncert.


Obrázky: www.npgprints.com, www.jennylind.se, www.newenglandhistoricalsociety.com, www.iconsofeurope.com
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.