Zorn (Švédsko/Finsko, 1994)

22. března 2014 v 0:24 | Nebohá |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Anders Zorn patří mezi výrazná umělecká jména severu, a tak není divu, že o jeho životě odehrávajícím se ve stylu známého "víno, ženy, zpěv" natočili Švédové film. Jmenuje se výstižně Zorn.

Komentář jednoho z diváků na ČSFD mi připadne dokonale výstižný:
Miloval ženy, jejich půvab, alkohol mu nabízel zdroj inspirace i úniku. Věřil ve svoje umění. A najednou se vše hroutí... Mladí malíři jej označují za překonaného a nezajímavého, svět míří po spirále do zatáčky, v níž se Anders Zorn necítí zrovna nejlépe. Na televizní snímek nadstandardní film. Střet starých a nových uměleckých směrů, střet staré a mladé generace. A s hroutícími se ideály se hroutí i osobní život. Ale silná duše se opět vztyčí a hrdě stojí navzdory všemu...

Zorn 1994


Filmový Zorn je už stárnoucím umělcem, což mu ale nikterak nebrání v tom, aby se pořád otáčel za každou sukní. Koneckonců, i když už jej ostatní svět považuje za mírně přežitého, pro děvčata z vesnice je to pořád persona. Štěstí Zornovo ale už tak nadšeně nesdílí jeho manželka Emma (v podání Liv Ullman, kterou jistě všichni znáte). Manželství de facto vyhořelo, Zorn dělá všechno pro to, aby nemusel být doma, a Emmě nezbývá než to přijmout.


Během pobytu v USA Zorn potká osudovou ženu. Emelii, francouzskou manželku sochaře a lovce Bartlettse. Od prvního záběru je víc než jasné, že se jejich cesty asi na nějakou dobu spojí. Když pak Zorn jednoho dne přijde k Bartlettsovým na návštěvu a dozví se, že Emelie odjela do Paříže za nemocnou matkou, neváhá ani minutu. Emelie moc dobře ví, co se Zornovi honí hlavou, a tak záměrně nechá ujet vlak, aby s mužem s "präktig mage" (pořádným břichem) mohla strávit nějakou tu chvíli navíc.
Emelie Zornovi učarovala. Na rozdíl od Emmy je mladá, krásná, plná života, nemiluje ho s takovou pečující a oddanou láskou jako Emma, která je mu tím spíš na obtíž. Zajde to dokonce tak daleko, že po tragických událostech v rodině Bartlettsových Zorn rozhodne, že Emelie bude pobývat ve Švédsku. To je pro Emmu samozřejmě rána. S tím, jak se komplikují vztahy, se ukazuje, že i Zornovo zdraví je podlomené...

Nebudu zabíhat do zbytečných podrobností v líčení děje. Každopádně, pokud máte rádi Švédsko, máte rádi konec 19. století a konstnärer, jak by se řeklo (nejen) tady v Dalarně, kraji to malířském, odkud Anders Zorn pocházel, veďte film v patrnosti.

Trailer jsem bohužel nenašla, tak aspoň roztomilá scéna midsommarového veselí. Midsommar je ostatně svátek, na který Zorn nedá dopustit. Jistě si toho všimnete.
Je to bez titulků, ale že jde o to, že pokaždé, když Zorn naleje a hotoví se k přípitku (skål!), Engström už má dávno vyprázdněno, je myslím srozumitelné i bez toho.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.