Oskarianska tiden neboli pár řádků o Oscaru II.

15. prosince 2013 v 21:21 | Nebohá |  Švédsko a sever v 19. století
Viktoriánská éra, to je pojem, který je známý asi každému nadšenci historie. Švédským ekvivalentem této epochy je oskariánská éra, tedy doba vlády krále Oscara II. Oscar Fredrik, neboli Oscar II., se narodil 21. ledna 1828 Josephině z Leuchtenbergu a Oscaru I. Dostalo se mu námořnického vzdělání, o kterémžto povolání sepsal několik odborných knih, ale když v roce 1872 jeho bratr Karl XV. zemřel a nezanechal po sobě žádného syna, převzal vládu nad švédsko-norskou unií právě Oscar II.

Dynastie Bernadotte kolem roku 1900. V popředí královna Sofia a král Oscar II. Za králem stojí následovníci Gustaf VI. Adolf a Gustaf V.

Doba oskariánská je dobou neorenesance a neorokoka, dobou úžasných vynálezů, jako byl telefon (pro zajímavost - první telefon na královském zámku byl zaveden v roce 1904), automobil nebo velociped, plynové a elektrické osvětlení nebo například fonograf, který zejména Oscara fascinoval natolik, že jej neváhal vyzkoušet hned několikrát, o čemž tehdejší noviny zhusta psaly. Oscar II. ale naproti tomu nebyl žádný nadšenec modernem, naopak byl spíš zpátečník a konzervativec asi jako náš Franz Josef. Přesto tehdy švédská zem vzkvétala (vzpomeňme například školskou reformu, o které píšu tady), i když to mezi Norskem a Švédskem začínalo být nahnuté a postupem času bylo jisté, že unie spěje ke konci.


Oscar II. obdivoval Otto von Bismarcka a choval velkou náklonnost k Německu. Jeho manželkou byla příznačně dcera německého vévody Sofia av Nassau (Žofie Nassavská). Se Sofií, které se později začalo říkat tetička Sofia, měl čtyři děti - Gustafa V., Oscara, Carla a Eugena. Manželství Sofie a Oscara ale rozhodně nebylo žádnou palácovou pohádkou. Sophie se totiž musela smířit s tím, že její manžel je sukničkář, byť diskrétní. Že se ale s železnou pravidelností (fakt s trochou nadsázky) dvorskému služebnictvu rodilo potomstvo, toho si nešlo nevšimnout. Oscar II. je ostatně zářným příkladem dvojí morálky, která je tak typická pro viktoriánskou, potažmo oskariánskou éru. Zatímco zatracoval Augusta Strindberga jako rozvraceče mravů (a taky proto, že Strindberg se netajil svojí záští vůči aristokracii a královskému dvoru), vlastnil švédsko-norský panovník největší pornografickou sbírku v celém království a v létě se svými kumpány jezdil na lodi okukovat koupající se dámy.

Jedna z milenek Oscara II., operní zpěvačka Marie Friberg

Aby ale nedošlo k omylu - Oscar II. byl velmi vzdělaný muž, naprosto ne žádný primitiv. Velice se zajímal o literaturu a poezii, obdržel dokonce ocenění Švédské akademie za anonymně zaslané verše. Akademie tehdy netušila, koho že to vlastně oceňuje. Uměl několik jazyků, kromě švédštiny a norštiny to byla ještě dánština, angličtina, francouzština, němčina a latina. Král rovněž překládal (do švédštiny přebásnil například Goetheho), napsal divadelní hru a vlastní paměti. Byl velmi dobrý řečníkem, projevy si psal sám.

Jako poslední ze švédských králů se nechal korunovat. Když se v roce 1905 švédsko-norská personální unie rozpadla, nesl tuto událost velmi těžce, téméř jako útok na svoji vlastní osobu. V té doby ho navíc už trápily všemožné zdravotní potíže. Zemřel v roce 1907 v 78 letech.

Zde, na švédském filmovém archivu, můžete zhlédnout krátký záznam, pár obrázků ze Švédska ve 19. století.
 


Komentáře

1 Šukatérka | Web | 18. prosince 2013 v 19:13 | Reagovat

No, je vidět, že tě dost zajímá historie, měla bys ji studovat =)
A děkuji, taky si pod tu gotickou halenku beru něco jiného většinou, to byla spíše taková rychlá ukázka. Mám ráda podobné typy oblečení, dají se krásně kombinovat =)
Jinak, nebyla jsi nedávno v Brně?

2 Šukatérka | Web | 18. prosince 2013 v 19:37 | Reagovat

Jo a mimochodem, díky za opravu, jsem liná si to po sobě kontrolovat.
A ano, panučitel je trošku hovádko.

3 Nebožka | 18. prosince 2013 v 23:47 | Reagovat

Chtěla jsem ji studovat, ale nakonec jsem si řekla, že si vystačím se samostudiem.
V Brně su furt :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.