Kdo byla Karin Åhlin

11. listopadu 2013 v 22:06 | Nebohá |  Švédsko a sever v 19. století
Jméno Karin Åhlin dnes už bohužel patří spíš k těm zapomenutým, ale přesto tato dáma zůstane navěky jednou z nejvýznamnějších osobností švédského školství. Přesně za 14 dní oslaví 183 let - vzpomeňme proto trochu na fru Karin Åhlin!

Karin Åhlin se narodila v roce 1830 ve Stockholmu majoru P. P. Åhlinovi a Wilhelmině Gustafvě Norberg. Maminka ale zemřela v poměrně mladém věku, a tak její roli v domácnosti a starost o šest sester musela převzít Karin. Dost možná tato událost vyburcovala v Karin potřebu starat se neúnavně o ostatní. Když v sedmnácti letech otevřela s otcovým požehnáním dveře domu v ulici Trädgårdsgatan 13 svým prvním žačkám, netušila ještě, že z jejího skromného ústavu záhy vznikne vyhledávaná dívčí škola a že bude fungovat až do konce třicátých let století dvacátého.

Rok 1847 se tak stává spolu s dalšími důležitým datem pro švédské školství, protože do té doby se vzdělání dívek značně podceňovalo a dívčí školy tehdy žádné plnohodnotné akademické vzdělání neposkytovaly. Školství ostatně v 19. století prodělalo jisté změny - výuku latiny nahradila němčina a francouzština, která tehdy byla v kurzu, protože Francie patřila k zemím, které ve světě udávaly tón. Přidala se dokonce i hebrejština. Třídy tehdejších škol teprv začínaly vypadat jako školy v dnešním slova smyslu, do té doby děti jednoduše seděly na zemi. Školní den se začínal o půl sedmé ranní modlitbou a končil zpravidla kolem páté odpolední. Švédská děvčata se podobně jako třeba ta v českých zemích vzdělávala zejména prakticky, neboť se předpokládalo, že jejich životní rolí bude role matky a hospodyně.


První vyšší dívčí školy byly založeny v první polovině 19. století; v Göteborgu vznikla v roce 1815 škola pro dívky z chudých poměrů, Wallinska flickskolan ve Stockholmu (1831) se stala prvním právoplatným dívčím gymnáziem ve Švédsku. Åhlinska flickskolan, tedy škola Karin Åhlin, získala statut gymnázia až v devadesátých let a obsadila třetí místo pořadníku. Smíšené školy přibyly až na konci předminulého století a první takovou vlaštovkou ve Skandinávii byla Palmgrenska samskolan.

První třída soukromé školy Karin Åhlin měla 14 studentek, o deset let později už jich bylo plných 45 a téměř sto let od založení se počet vyšplhal na 700 elévek. Akademická působnost školy se stále rozšiřovala (s narůstající počtem studentek se měnilo samozřejmě také místo působnosti); z původní trojtřídky se stala osmiletá elementární škola, o čtyři pět desetiletí později přibyla pokračovací škola a škola poskytující vzdělání budoucím soukromým učitelkám.Od roku 1894 mohla děvčata na Åhlinska skolan maturovat a začátkem 20. století bylo možno získat diplom, který pak absolventkám poněkud usnadnil hledání práce.


Åhlinska skolan 1916

Obrázek z 19. století se mi nepodařilo najít, tento obrázek pochází z roku 1916. To děvče ve světlém oblečení v první řadě je budoucí švédská básnířka a prozaička Karin Boye.
Kromě toho se tady se můžete podívat na jeden z domácích úkolů z jarního semestru 1912. Tehdy ve Stockholmu probíhaly olympijské hry a tak dostaly dívky za úkol napsat text na téma Význam sportu pro zdraví. Anna Hansen ve svém úkolu tvrdí, že se jí sport zdá být mnohem lepší volnočasovou aktivitou než třeba čtení nebo kin, "kde je jen nezdravé dusno".

Poznávacím znakem Åhlinska skolan byla ale skoro legendární láska fru Åhlin ke své práci a mateřská péče, s jakou se věnovala svým žačkám:

Nebyly to jen znalosti, které se jim snažila vštěpovat, ale především kladla důraz na výchovu srdce a pevnost charakteru, které z ženy dělají to, čím je Bohem předurčena.
(IDUN, Illustrerad tidning för kvinnan och hemmet, sobotní vydání ze 14. října 1899)

Karin Åhlin jako šedesátiletá dokonce obdržela královskou medaili za přínos švédskému školství! Ve starším věku pak ale musela svoje místo ze zdravotních důvodů opustit, její úkoly převzala sestra Augusta, která ostatně Karin už dlouho pomáhala jakožto zástupná ředitelka. Obdivovaná Karin Åhlin, pro kterou rodiče nacházeli jen slova chvály, zemřela ve spánku v září 1899.

----
Informace jsem čerpala mimo jiné z článku, který vyšel v jednom dámském časopise v roce 1899 nedlouho po smrti paní Åhlin; pokud by vás zajímalo, jak tehdy takový časopis vypadal, kochněte se tady!
 


Anketa

Slyšeli jste už někdy o Karin Åhlin?

Ne, toto jméno je mi zcela neznámé. 100% (11)
Ano, vím, o koho se jedná. 0% (0)

Komentáře

1 Šukatérka | Web | 13. listopadu 2013 v 18:00 | Reagovat

Zajímavé. Fakt zajímavé, zkusím ji zmínit v další hodině pedagogiky. Je to žena, která do toho zasahla, a tudíž bychom o ní měli něco vědět.

2 Nebožka | 13. listopadu 2013 v 22:59 | Reagovat

Karin Åhlin asi zrovna na české půdě tak známá nebude (ostatně on je na ní nejzajímavější asi hlavně ten fakt, že školu založila tak mladá), koneckonců i informačních zdrojů o ní je pomálu. Akorát wiki a pak ten švédský archiv.

Budu ale ráda, když mi pak dáš vědět, jak to ve škole dopadlo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.