Srpen 2013

DIY or die.

22. srpna 2013 v 22:04 | Nebožák |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Před časem jsem se zmínila, že se možná jednoho krásného dne přemůžu a pochlubím se vlastním peřím. Ráda si věci přetvářím věci k obrazu svému, baví mě tvořit. Když si něco stvoříte/upravíte vlastníma rukama, máte k tomu pak úplně jiný vztah. A hlavně - ten pocit hrdosti na sebe sama!

Konec žvanění.
Fotky nejsou nic moc, ale to máte tak, když se vám rozbije příslušný aparát a vy musíte použít mobilní fotoaparát.

EDIT: Jsou už obrázky, doufám, vidět?

Začnu tričkem, který vysvětluje všechno:Marie Krøyer (Dánsko, 2012)

15. srpna 2013 v 21:21 | Nebožka |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Marie Krøyer není typicky viktoriánské drama - už jenom proto, že se odehrává v Dánsku, byť na přelomu století. A vychází ze skutečnosti. Marie, Søren i Hugo jsou skutečné postavy (a herci jsou jim skutečně podobní, což ještě násobí výsledný dojem).


Marie byla ženou významného dánského malíře Sørena Krøyera. Søren byl o něco starší než krásná mladá Marie a společnost je považovala za výtečný pár - mají postavení, mají roztomilou dcerku, Marie se zdá být báječnou manželkou. Jenomže co na první pohled působí dokonale, ve skutečnosti vůbec tak ideální být nemusí. Byť Marie svého manžela velmi miluje, s jeho zhoršujícím se psychickým zdravím sama ztrácí pomalu půdu pod nohama. Když Søren jedné noci v záchvatu jakéhosi šílenství málem svou ženu uškrtí, situace se vyhrotí a malíř musí do psychiatrické léčebny. Marie potřebuje nabrat trochu sil a vzpamatovat se, smířit se s tím, že Søren už není tím, koho si brala.
Odcestuje tedy za svou přítelkyní do Švédska. To ještě netuší, že jí tahle cesta změní život. Potká tu švédského skladatele Hugo Alfvéna a... Podlehne mu. Má pocit, že snad konečně našla štěstí a tak sebere zbytky sil, aby s konečnou platností rozpustila zničující manželský svazek, a maluje si hezkou budoucnost. Jenomže nic nikdy není jednoduché. A možná že ani ta horoucí láska nakonec nebude tak žhavá...?

Víc vám prozrazovat nebudu, abych nekazila případný filmový zážitek. Krásně se na to kouká, mně osobně imponoval i fakt, že je film dánsky - kostýmní a historická dramata mám spojená hlavně s produkcí BBC, sever v tomto směru rozhodně tak plodný není; proto jsem taky z filmu tak unešená. Nejde tam ale zdaleka jenom o krásné kostýmy a osudové poblouznění nějakého sotva odrostlého děvčete. Marie totiž musí řešit poměrně zapeklitý vztahový problém, musí bojovat s dobovými konvencemi.
Mimochodem, film natočil Bille August, ten stejný režisér, co má na svědomí Den goda viljan aka S nejlepšími úmysly.

Trailer s českými titulky.