O šetrnosti císaře Františka Josefa

3. července 2013 v 14:48 | Nebožka |  Osobnosti věku devatenáctého
O Franzi Josefovi se toho už hodně napsalo a bezpochyby také ještě napíše. Předposlední císař pomalu hroutícího se Rakouska patřil duchem ke starší generaci, to je nejspíš už všeobecně známo - technický pokrok jej spíš děsil, uznával starší, podle něj už osvědčený systém. Neznamená to samozřejmě, že by byl špatným panovníkem, jenom snad nebyl v tomto směru dostatečně pružným. Ale hodnocení jeho vlády ponechme jiným. Poměrně známým faktem je také to, že byl císař velmi šetrný...

Ocitujme knížku Gabriel Praschl-Bichler Císař František Josef zcela privátně, abychom si udělali trochu pojem o tom, o jakém druhu šetrnosti tu vůbec mluvíme.
"(...) nedokázal se například rozloučit se starou poškozenou štětkou na holení. Firma se stříbrným zbožím Klinkosch byla tedy pověřena, aby v případě nutnosti zasadila do staré obruby nové štětiny. Když se v jiném případě stalo, že se císařův džbánek na pivo a jeho uvolnily ze svého dlouholetého spojení, musela je výše uvedená firma zase slepit. Císařova šetrnost šla až tak daleko, že pečlivě odděloval a schraňoval nepopsané části zpracovaných zpráv, aby je pak mohl použít jako předlohy pro formuláře telegramů nebo pro pokyny dvornímu personálu."
Na druhou stranu, když šlo o finanční spásu blízkých, byl Franz Josef velmi štědrý. Trochu sucharský byl tedy hlavně ve vztahu k sobě samému.

Břitva
Obrázek štětky jsem nenašla, ovšem touto břitvou se holil (byl holen) František Josef.


Podobně zajímavé svědectví poskytuje i Eugen Ketterl, císařův osobní komorník. V roce 1894 nastoupil do služeb a byl popravdě dost rozčarován z toho, jaké hygienické poměry v císařském paláci panují.
"Bylo například neuvěřitelné, že ani v Hofburgu, v Schönbrunnu ani v Ischlu nebyla k dispozici koupelna! Obzvlášť umyvadlo Jeho Výsosti v Schönbrunnu, dřevěný, sklápěcí kus nábytku s velmi malým obsahem, jehož okraje a rohy způsobovaly monarchovi množství modřin, bylo až neuvěřitelně primitivní. Protože se ale Jeho Výsost ze šetrnosti bránila obstarání nového umyvadla, uchýlil jsem se k nutné lži a řekl jsem, že v jedné odlehlé místnosti schönbrunnského zámku se nalézá anglické umyvadlo, které by se hodilo do ložnice Jeho Výsosti... teprve pak dovolil císař jeho výměnu. Nato jsem u Wahlisse opatřil pěkné otevřené umyvadlo; lest se vydařila a rakouský císař měl konečně pořádné umyvadlo."
Císařovna Alžběta naproti tomu měla docela moderně vybavenou koupelnu, k níž patřil také splachovací klozet.

Eugen Ketterl
Osobní komorník Eugen Ketterl, jehož vzpomínky na Františka Josefa vyšly i knižně.


Císař si nekoupil nic nového, dokud neměl pocit, že starou položku využil, jak jen to šlo. Dovedete si jistě představit, jak se asi tato politika projevovala ve vztahu k odění.
"Císařova šetrnost se nejzřetelněji projevila v péči o nejsoukromější části oděvů. Domácí kabátek se nechával několikrát opravovat, zkracovaly se rukávy, vyměňovala podšívka. Některé kusy oděvů nechával císař dokonce přebarvit, aby se z nich mohl těšit déle. (..) Vše, co se týkalo loveckého oblečení, sledoval císař s přísnou důkladností. Když starý osobní komorník Kundrat předložil císaři k prohlídce poněkud vysloužilou výstroj, projevil císař nad stavem ošacení nejvyšší uspokojení (Císař totiž požadoval, aby lovecká výstroj vypadala obnošeně.). Kundrat naznačil, že by bylo dobré opatřit alespoň novou kravatu. To císař František Josef striktně odmítl, ale aby částečně vyhověl komorníkovým zlepšovacím návrhům, navrhl, že by se mohly vystříhat zachovalé části kravaty a nechat přešít na novou."
(G. Praschl-Bichler)

Franz Josef
Císař ve svém loveckém úboru v roce 1910.

Jinými slovy, pokud jste měli dojem, že císař = marnotratník, pletli jste se. Mimochodem, spoustu zajímavostí a obrázků najdete na www.habsburger.net. Pokud neovládáte němčinu, nevadí, stejně jako já si budete moci přejít do anglické verze. Najdete tam spoustu obrázků, rodokmen, časovou osu, odkazy, články, a rozhodně ne jen Habsburky z dob Rakouska(-Uherska)!Citace: Josef Korzer-Cachée, Gabriel Praschl-Bichler: Císař František Josef zcela privátně. Nakladatelství Brána, 1996.
 


Komentáře

1 Lukáš | Web | 5. července 2013 v 10:30 | Reagovat

Zdravím,

nic proti jako ale nejlepší doba v těchto krajích byla podle mého názoru za císařství.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.