Červenec 2013

Zase v Česku.

31. července 2013 v 18:10 | Nebožka |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Konec srandy, jsem zase zpátky na rodné hroudě. Střet se čtyřicetistupňovou realitou bolel. Švédsko mi ovšem přineslo spoustu nových poznatků a zážitků. Například:

Švéd bez kávy je jako voda bez ryby.
Skånska je legrační a zní trochu negramotně, ale vlastně to vůbec není tak strašlivý dialekt a dá se tomu rozumět.
Losi jsou velmi přátelská zvířata.

Důkaz místo slibů!

Svérije v obrázcích

20. července 2013 v 0:15 | Nebožák |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Dojmy ze Švédska v obrázcích, jak jsem slíbila. Zážitky slovem č. II sepíšu jindy, později.

Výhled z Getberget. Okolí Fränsty, kde právě dlím.


Jag är i Sverige och jag mår jättebra!

9. července 2013 v 22:57 | (Ne)božák |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Jak jste si už asi odvodili z yntelygentňýho tytulku, vynacházím se (konečně!) ve Švédsku, konkrétně asi taky 500 metrů od Folkhögskolan Ålsta. Momentálně je tu asi takový světlo, jako bylo v Česku v osm večer. Pořádné tmy jsem se včera dočkala tak asi o půlnoci. Sever, vad kan man säga mer?

Druhou částí názvu je konstatování, že se mám naprosto skvěle. Proč to?

Za prvé bydlím v typickým švédským červeným domečku (kolem je spousta dalších červených, bílých a žlutých domečků) s jednou slečnou z Litvy, jednou Ruskou, jedním Portugalcem a jednou Španělkou. Všichni jsou milí, mluvíme na sebe pořád švédsky a koukáme se na televizi. Pořádný program začíná až zítra, dneska teprve většina lidí přijela.
Dohromady je tu asi šest studentů z Ruska, hodně taky z Polska i Litvy. Českým exemplářem jsem tady pouze já. Jedna slečna mi řekla, že mluvím dobře na to, že se učím švédštinu (podle ní teprve) skoro dva roky. Ego to s potěšením kvitovalo.

Budeme mít docela nabitý program, což je dobře. Čeká nás farma s losama, na což se těším jako malá, pak taky pojedeme do Sundsvallu a vůbec prozkoumat okolí, budeme grilovat, hrát hry, koukat na filmy... A učit se!

Za druhé mám stálý přísun kofeinu (!). V jídelně je totiž várnice s lagom silnou kávou a nestojí u ní žádná po zuby ozbrojená ostraha, takže se k ní můžu plížit kdykoliv se mi zachce. Zatím jsem na čísle čtyři hrnky. Jsem zvědavá, jakých rozměrů nabude moje závislost na konci studijního pobytu.

Nemám separační úzkost. Pořád čekám, kdy se to vrátí a budu mít po radosti ze života. Nepamatuju si, kdy jsem naposledy zažila dovolenou/pobyt na cizím místě, ať už šlo o hodiny, dny nebo týdny, kdy bych normálně jedla a mluvila s lidma, neměla permanentně stažený žaludek, nechtělo se mi plakat a nepřála jsem si, aby mi na hlavu spadla cihla a bylo po mně. Nevím, jestli máte někdo podobný problém, ale pokud ho nemáte, buďte rádi. Jinými slovy, konečně si užívám prázdnin jako normální člověk a nebojím se mluvit (!!!).
(Jak tak píšu tenhle odstavec, tak si říkám, že jsem tu poslední dobou poměrně otevřená, co se týče mýho psychickýho ustrojení. Snad vám tím nekazím iluze o mé osobě.)

A už jsem byla i v knihovně, pročetla si knížku o zásnubách princezny Viktorie s Danielem a půjčila jsem si jednu knížku lehčího žánru od nějakýho esejisty a knihu o moderním švédským filmu. Hned jak dopíšu článek, tak se na to vrhnu.

Až pořídím nějaký fotky, tak je sem doplním, abyste se mnou mohli sdílet krásy kraje Ånge, městečka Fränsty.

A jak se máte vy? Co plánujete na prázdniny? Čím se zabýváte? Pište, pište mi! :)

O šetrnosti císaře Františka Josefa

3. července 2013 v 14:48 | Nebožka |  Osobnosti věku devatenáctého
O Franzi Josefovi se toho už hodně napsalo a bezpochyby také ještě napíše. Předposlední císař pomalu hroutícího se Rakouska patřil duchem ke starší generaci, to je nejspíš už všeobecně známo - technický pokrok jej spíš děsil, uznával starší, podle něj už osvědčený systém. Neznamená to samozřejmě, že by byl špatným panovníkem, jenom snad nebyl v tomto směru dostatečně pružným. Ale hodnocení jeho vlády ponechme jiným. Poměrně známým faktem je také to, že byl císař velmi šetrný...

Ocitujme knížku Gabriel Praschl-Bichler Císař František Josef zcela privátně, abychom si udělali trochu pojem o tom, o jakém druhu šetrnosti tu vůbec mluvíme.
"(...) nedokázal se například rozloučit se starou poškozenou štětkou na holení. Firma se stříbrným zbožím Klinkosch byla tedy pověřena, aby v případě nutnosti zasadila do staré obruby nové štětiny. Když se v jiném případě stalo, že se císařův džbánek na pivo a jeho uvolnily ze svého dlouholetého spojení, musela je výše uvedená firma zase slepit. Císařova šetrnost šla až tak daleko, že pečlivě odděloval a schraňoval nepopsané části zpracovaných zpráv, aby je pak mohl použít jako předlohy pro formuláře telegramů nebo pro pokyny dvornímu personálu."
Na druhou stranu, když šlo o finanční spásu blízkých, byl Franz Josef velmi štědrý. Trochu sucharský byl tedy hlavně ve vztahu k sobě samému.

Břitva
Obrázek štětky jsem nenašla, ovšem touto břitvou se holil (byl holen) František Josef.