Rudolf Virchow neboli patologie, kanalizace a buňky

17. června 2013 v 20:39 | Nebožka |  Osobnosti věku devatenáctého
Rudolf Virchow
Přírodovědní nadšenci toto jméno jistě nevidí poprvé, ale co zbožňovatelé věku devatenáctého? Už jsme tu měli příslušníky šlechty, malíře, cestovatele i jednoho přírodovědce. Jenomže Darwin ani zdaleka není jediným zásadním vědcem této doby. Rudolf Virchow se totiž počítá mezi největší vědecké hybatele dějin.

Budoucí patolog, zakladatel sociálního lékařství a zapálený obhájce demokracie (pole jeho působnosti jsou ale tak široká, že se pro dnešek spokojíme se dvěma nejvýznamnějšími) Rudolf Virchow se narodil v roce 1821 v dnešní polské Svídnici rodičům farmářům.

Rudolf se brzy ukázal být pilným a nadaným studentem medicíny. Po zdárném dokončení studií se stal asistentem Johannese Petera Muellera v nemocnici Charité, kde pak také řádku let působil, dokud si svým politickým zápalem nenadrobil problémy a musel odejít.

V roce 1848 ho totiž pruská vláda pověřila vyšetření tyfové epidemie v Horním Slezsku. Virchow za neblahé činitele označil stát a církev. Velmi se angažoval v otázce výrazných sociálních reforem a tvrdil, že propuknutí takových chorob nelze zabránit jenom léčbou, změnou stravovacích a hygienických návyků, způsobu žití a podobně, ale že musí dojít k rozvoji společnosti, což zahrnuje naprostou demokracii, vzdělání společnosti, svobodu a prosperitu. Tento názor na věc se ale nesetkal s úspěchem a milý Virchow, tehdy zakládající také Německou pokrokovou stranu a aktivně se účastnící revolučních bouří, musel v roce 1848 odejít.
Tehdy už přednášel na berlínské univerzitě, a během svého "exilu" se věnoval bohulibé vědecké činnosti na univerzitě ve Würzburgu. O pár let později ale Charité Virchowovi odpustila a vyžádala si jej zpět. Virchow přijal a strávil v Charité dalších dvacet let na postu ředitele Patologického institutu.

Rudolf Virchow
Virchow přednáší

V 60. letech se také kvůli názorovým střetům dostal na nože s Otto von Bismarckem a tahle šarvátka málem skončila soubojem. Politika byla jeho druhým výrazným působištěm - byl členem berlínské městské rady, stanul v čele radikální pokrokové strany, a také obsadil jedno křeslo v Reichstagu. Zdůrazňoval důležitost veřejné zdravotnické péče, dobrých hygienických podmínek, snažil se vylepšit životní standard Berlíňanů vytrvalým prosazováním modernizací kanalizace a vodních systémů. Tvrdil totiž, že na šíření chorob má podíl i společnost, nejenom biologičtí původci. Položil tak vlastně základní kámen takzvanému sociálním lékařství, které "si za cíl klade popis, rozbor a hodnocení zdravotní situace ve společnosti, aby mohlo přispět ke zlepšení zdraví lidí".

Čím se ale Virchow navěky zapsal do dějin, je jeho "buněčná teorie", vycházející také z poznatků jeho předchůdců, a spis Buněčná patologie, kde se vlastně dozvídáme, že buňka je základním stavebním prvkem těla (s pojmem buňky bychom se ale setkali už 16. století), a tudíž je potřeba ji zkoumat, abychom mohli porozumět původu chorob.
Zasloužil se také o vznik komparativní patologie, která srovnávná nemoci lidské a zvířecí. Na rozdíl od svých současníků totiž věřil, že klinické pozorování, patologická anatomie a experimenty se zvířaty (potřeboval nějak vystopovat původ chorob a zkoumat účinky léků) jsou základními principy lékařských věd.

Na základě vlastních experimentů také objasnil vznik zánětlivých procesů, jako první rozeznal buňky leukemie, přišel s pojmy embolie a trombóza, čímž prohloubil tehdější poznatky o kardiovaskulárním systému, a také s doposud využívanou metodou autopsie. Tím ovšem seznam jeho vědeckýh zásluh rozhodně nekončí.

Není bez zajímavosti, že mezi jeho obdivovatele patřil i Vilém II. Neméně zajímavá jsou také fakta, že tento pán Virchowovi nepřišel na pohřeb a že Virchowovou manželkou byla dcera zakladatele moderní gynekologie Rosa Mayer. Měli spolu šest dětí. Takřka renesanční vědec zesnul roku 1902 v 80 letech. Na srdeční příhodu.
Obrázky z www.rvo-berlin.de, http://dodd.cmcvellore.ac.in/hom/28%20-%20Virchow.html
Zdroje http://www.famousscientists.org/rudolf-virchow/, http://www.britannica.com/EBchecked/topic/629797/Rudolf-Virchow, http://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Virchow, http://en.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Virchow
 


Komentáře

1 Letície | E-mail | Web | 18. června 2013 v 15:27 | Reagovat

Á konečne niečo podľa mojho gusta :) Skvelý článok! Väčšinou píšeš o umelcoch a poétoch, čo nie je veľmi moja šálka kávy..ajkeď si vždy rada rozšírim obzory. Za mňa vedcov rozhodne áno ;)

2 Nebož | 18. června 2013 v 16:15 | Reagovat

Ano, říkala jsem si, že by nemuselo být špatné trochu tu rozšířit vody. Na nějaká jména jsem narazila v anatomickým muzeu ve Vídni a to mi vnuklo tento nápad.

Těší mě, že jsem se ti trefila do noty! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.