Květen 2013

Baudelaire a Balzac hledají adoptivní rodiče

28. května 2013 v 22:26 | N.
Jistě jste už zpozorovali, že schraňuju a sbírám všemožné biografie svých literárních oblíbenců. Není proto snad až takovým překvapením, že se mi podařilo mít některé tituly dvakrát, protože když někde vidím jméno Baudelaire, Balzac, Rimbaud a tak podobně, ztrácím soudnost. Nejdřív jsem měla představu, že budu mít ulovené životopisy v různých variacích a budu se prostě jenom kochat pohledem. Pak jsem seznala, že kochat pohledem na knihu se můžu i tak a nemusím ji kvůli tomu mít dvakrát. A jelikož má můj nemrtvý blog nějaké čtenáře, kteří chovají literáty 19. storočí ve stejně zbožné lásce jako já, rozhodla jsem se nakonec, že to nebudu syslit pro sebe a prostě vám toho přebytečnýho Balzaka a Baudelaira (což teď zní strašlivě kacířsky) nabídnu.

Podotýkám, že jde o antikvární úlovky.

Jde o jeden životopis Charlese Baudelaira perem Francois Porchého, vydání z roku 1934, nakladatelství Orbis v Praze, přeložil Svatopluk Kadlec. Ještě nerozřezaná.

Biografii Balzakovu sepsal Stefan Zweig, vydala to Mladá fronta v roce 1964, přeložila Jaroslava Vobrubová - Koutecká.

Ani jedno není románová biografie, je to čtivě psaná literatura faktu.
Hrůzné fotky promiňte, je už pozdě a můj umrlčí lustr tomu zrovna nedodává. Tak je to jenom tak pro ilustraci.

Pokud byste někdo měli zájem, napište mi sem nebo pošlete e-holuba na nebozka(at)gmail.com. Nic za to nechci (tedy případně kromě poštovného), stačí mi pocit, že to někomu udělá radost.Výhřez na téma hudba neboli Óda na Nicole 12

22. května 2013 v 0:05 | Nebožák |  Hudba, videoklipy, skupiny . . .
Prokrastinace pokročila do nejvyššího stádia a místo toho, abych se ještě snažila něco nacpat do hlavy za účelem hvězdnýho výkonu u zítřejšího testu, tak už poněkolikáté poslouchám Nicole 12 a přemýšlím nad tím, jak by asi vypadala moje psychoanalýza na základě mýho hudebního vkusu. Dospěla jsem k závěru, že by mě okamžitě zavřeli do Bohnic. Zjevně jsem cynický psychopat uznávající kult smrti. Většinu času trávím v dimenzi pavučin, netopýrů, sexbeatů, (ne)šťastných lásek a potenciálních vrahů, rakviček, živých i nevratně mrtvých nebožtíků a kostlivců, ale taky bčas musím utéct taky někam, kde nedrnčí žádná kytara. Mám ve svým posluchačským repertoáru všemožný ujetosti, ale Nicole 12 zatím asi patří k vrcholům. Pokud máte rádi (ne)hudbu, možná se vám to bude líbit. Až zjistíte, o čem to je, možná se vám to přestane líbit. Ale právě proto, že je to tak surový a syrový, se mi to líbí. Album Substitute považuju za dokonalost. Teď mám v pokoji de facto tmu, vibruje mi tu Over the edge a já jsem v úplně jiným vesmíru. Stačí mi sedět a poslouchat a zírat do tmy. Mnohdy je to i lepší než rozklad na koncertě. Pro mě je to jeden ze způsobů hledání uměleckýho absolutna.
Líbí se mi, když je hudba mnohovrstevnatá, když v ní pokaždé najdu něco jinýho. Když s každým poslechem dostává nový, jiný rozměr. Hudba/zvuk by měla být vstupenkou do jiné dimenze.

(Příště třeba napíšu něco o tom, že si občas poslechnu i nějakou normální hudbu.)

Božský rošťák ve škamnách

11. května 2013 v 0:38 | Nebožák |  Arthur Rimbaud
Ah, sapristy saprlot! Budu rentiérem; není dobře zničit mi kalhoty dřením v lavicích!

Jak víme, rentiérem se Arthur Rimbaud nestal. Tato kouzelná slova ovšem pocházejí z dochovaného sešitu, kam je zapsal někdy v roce 1862. V té době mu bylo osm let, byl žákem Rossatova ústavu a už tehdy bylo jasné, že v něm cosi dříme.

"Slunce, pozemská pochodeň, uhasínalo vysílajíc ze svého ohnivého tělesa poslední a slabé světlo, které přes to umožňovalo viděti zelené listí stromů, malé květy, které vadly a obrovité vrcholy borovic, topolů a stoletých dubů..."Když oslavil jedenáct, přestoupil do lycea na náměstí Saint-Sépulcre. Ve školním roce 1865/1866 předběhl svého bratra Frédérica a pokračoval rovnou šestou třídou. Pátou třídu přeskočil. Budoucího básníka provází aura takřka zázračného dítěte, učitelé jej zbožňují. Jméno Rimbaud se objevuje na předních místech ve všemožných listinách s cenami za pilnost a práci. Ačkoliv nemá v podstatě žádné přátele, jeho spolužáci k něm vzhlíží a obdivují jej, což on kvituje s jistou přezíravostí a snad i tak trochu frackovitým odstupem. Zatímco ve škole na něj hledí jako na vzor žákovské ctnosti, doma se mu tohoto ocenění dostává pomálu.