Anno 1790 (Švédsko, 2011)

3. dubna 2013 v 23:14 | Nebožka alias A. |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Pravda, ani tentokrát se nevrátíme přímo do 19. století, ale ještě drobek dřív. Co třeba konec 18. století, kdy Evropou cloumá Velká francouzská revoluce a kdo může, ten se bouří? Šlo by? Pak by možná mohla být tahle desetidílná série to, co hledáte. Nečekejte ovšem žádné zvlášť romantické drama. Linka příběhu je poměrně jednoduchá. Doktor, jeho "Watson" a krásná žena tahající za nitky. Vítejte ve Stockholmu v roce 1790.


(Než mě někdo obviní, že někomu kradu články. Ano, kradu je sama sobě, neb toto je můj druhý blog - ano, o švédských filmech. A logicky se mi nechtělo psát svůj názor dvakrát.)

Jakožto zbožný uctivač "period dramas" jsem byla nadšená, že jsem našla dokonce seriál, který mi ukáže krásnou Sverige v revoluční době. Námět zněl také lákavě, tak jsem vrhla na cestu časem. V prvním díle se seznámíte s Johanem Gustavem Dåådhem, lékařem, který se, aniž by o to usiloval, stane policejním komisařem. Decentně koketuje s revolučními myšlenkami, jeden z jeho nejlepších přátel je dokonce hledaným kriminálníkem - v tom revolučním slova smyslu což našemu mladému muži způsobí ještě nemalé problémy a je to jeden z nosných prvků celého seriálu. Doktoru toužícímu po volnosti, rovnosti a bratrství dosažených mírumilovnou cestou sekunduje domácí učitel Simon Freund (na mysli mi stále tane asociace se Sigmundem Freudem), trochu takový milý zmatkář a především typický Švéd, co se týče vztahu k alkoholu. Opomenout nesmíme ani manželku Dåådhova nadřízeného Magdalenu Wahlstedtovou, usilující taktéž o mír veškerenstva. Že si k sobě Magdalena a Johan Gustav postupně prošlapávají cestičku je nad slunce jasné. Seriál si samozřejmě nevystačí bez záporné postavy (v tomto případě se zove Nordin), které budete celou dobu přát přinejmenším to, aby jí někdo skřípl prsty do dveří, když už ne do palečnice.

Žádný z dílů se neobejde bez nutné kriminální zápletky s klasickým rámcovým pojetím. Dåådh je doktor-chirurg, a tak sbírá důkazy přímo z těl obětí, což má být svým způsobem osvěžujícím prvkem pro tehdejší kriminalistiku. Jako červená nit se pak seriálem vine fakt, že některé revoluční myšlenky Dåådhovi nejsou úplně nesympatické, což je tak nějak v rozporu s tím, že komisař pracuje de facto pro krále. Jak to nakonec dopadne? A co na to Magdalena?

Krátce a stručně - nečekejte žádný vysokovýpovědní a umělecký seriál, ale normální seriál, co neurazí. Stereotyp sice převažuje nad stereotypem, prostředí je krásné (a uvěřitelné), poslouchat různé švédské přízvuky je také hudbou pro uši, a co víc - seriál vyniká velmi realistickým ztvárněním celé škály úmrtí od slisování lebky až po oběšení. Což zrovna já docela oceňuju.

Trailer jsem bohužel našla pouze švédsky nebo s holandskými titulky. Tak to berte aspoň jako vizuální lákadlo. Kouká se na to hezky, ne?

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.