S nejlepšími úmysly (Švédsko, 1992)

17. března 2013 v 21:45 | Nebožák |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Film Den goda viljan neboli S nejlepšími úmysly by neměl uniknout žádnému z fanoušků Ingmara Bergmana. Nejedná se ovšem o jeho vlastní biografii, ale o dlouhometrážní filmové zpracování příběhu komplikovaného vztahu jeho rodičů. Film se neodehrává vysloveně v 19. století, ale začátkem století dvacátého, v podobné době jako Věčné okamžiky Marie Larssonové, o kterých jsem psala zde.
Ingmar Bergman sice napsal scénář, ale režie se ujal Bille August. V hlavních rolích si můžete užít výbornou Pernillu August, jejíž jméno vám jistě taky není úplně neznámo, a mihne se tam i Max von Sydow. A o co že tedy jde?

Zápletka je vcelku prostá. Henrik Bergman, studující v Uppsale na kněze, potká Annu, svoji budoucí manželku a matku Ingmarovu (později se sice ukáže, že Anna vůbec nebyla matkou legendárního režiséra, ale to ve filmu už není; berte to jako zajímavý fakt na okraj). Jejich vztah je už od začátku dost složitý. Henrik sice miluje Annu, ale zároveň není schopen ukončit vztah se servírkou, se kterou je tajně zasnouben. To, že je to slaboch, jdoucí v podstatě cestou menšího odporu (tedy, tak se to jeví mně), potvrzuje i fakt, že vina za neúspěch při studiu přisuzuje svému profesorovi, a ne sobě. Annina rodina tuší, že Henrik asi nebude to pravé ořechové pro jejich dceru. Mladí milenci to samozřejmě vnímají jako nespravedlnost. Ostatně i v synapsi k tomuto filmu se často píše, že páru "už od počátku osud nepřál". Já osobně si ale myslím, že se k sobě prostě jenom nehodili.

Cesta ke společnému soužití je ale trnitá. Henrik dokončí studia a odjíždí i s Annou na venkov. Dostal tam práci a Anna ho jakožto budoucí žena samozřejmě oddaně následuje. Před svatbou se dostaví další z mnoha krizí, Henrik svoji snoubenku poprvé uhodí. Čím dál víc se ale začíná ukazovat, že manželé mají trochu odlišné představy o svých životech. Anna se na venkově trápí, ale kvůli Henrikovi statečně zatíná zuby. Jenomže to se přece nedá vydržet navěky. Nebo ano?
Nebudu vám prozrazovat celý příběh, je dost obsáhlý a pouhým popisem děje bych vás stejně asi nepřesvědčila, že to stojí za to.

Až budete mít jednou volný večer, zhlédněte tuhle 180minutovou minisérii. Švédština je krásná, uvidíte Uppsalu a švédský venkov v době I. světové a jakousi katarzí (snad) projdete taky. A myslím, že to už je dostatečně motivující, co myslíte?
Mimochodem, kdyby vás film opravdu zaujal, dá se to sehnat i jako knížka, a to pod názvem Dobrá vůle.

Švédský trailer s anglickými titulky.

 


Komentáře

1 Matka | 22. března 2013 v 11:55 | Reagovat

Že se k sobě nehodili, je jistě pravda, ale ke komu by se Henrik Bergman hodil? Kdo zná opus magnum Ingmara Bergmana, film Fanny a Alexandr (Nebožka se k němu taky jistě už brzy propracuje?) a vybaví si postavu Alexandrova nevlastního otce, může si udělat celkem názorný obrázek. Předobrazem této postavy byl totiž právě Henrik Bergman.

2 frisettes | Web | 18. června 2015 v 13:19 | Reagovat

chytré a nezávislé srovnání půjček ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.