Lincoln (USA, 2012)

24. února 2013 v 21:57 | Nebožák |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Patrně vám neuniklo, že se v kinech objevilo další filmové zpracování života Abrahama Lincolna, jedné z nejdůležitějších postav amerických dějin. Drobným překvapením možná byl fakt, že se režie chopil Steven Spielberg - já osobně mám to jméno spojeno s poměrně průměrnými filmy, ale to už je věc osobního názoru. A proto Abraham Lincoln žil v 19. století, nemůžu tento film nezmínit.


Je docela dobré vědět, že se film zabývá posledními měsíci života Abrahama Lincolna a že tedy nejde o žádné obsáhlé biografické dílo. Nosným prvkem celého filmu je politický boj o schválení třináctého dodatku, který měl de facto zrušit otroctví. Země je ve víru občanské války a Lincoln se ocitá v poměrně složité situaci. Může totiž ukončit válku, která zemi trápí už nějaký ten pátek (lépe řečeno mnoho pátků). Když to zjednoduším, tak se místo mírových jednání Lincoln rozhodl znovu otevřít otázku zrušení otroctví. A o tom vlastně celý film je.

O jednání, hádkách, uplácení a názorových zvratech. Nečekejte žádná velká dramata a monstrózní vojenské akce, vyjma několika krátkých záběrů. Naopak, vře to hlavně v senátu. Abraham Lincoln, kterého ztvárnil Daniel Day-Lewis, na mě působil jako vyloženě dobrý člověk, i když se to těžko dá generalizovat takovým jednoduchým způsobem. A nejčastěji jej ve filmu uvidíte sedět v kruhu několika mírně fascinovaných politiků, kteří musejí (už zase) poslouchat jeho historky, kterými chce přiblížit svůj pohled na věc. Jak někdo hezky podotkl v diskusi na ČSFD, působí trochu jako kázající Ježíš. Jestli se Lincolnovi podařilo dodatek prosadit, to předpokládám všichni víme. I tak je ale napínavé sledovat to, co schválení předcházelo, a snažit se představit si, jaké by to asi bylo být na Lincolnově místě.

Myslím, že Lincoln není vůbec špatný film. Tím spíš pokud si chcete jenom připomenout, o co vlastně tomu Lincolnovi šlo, a nehledáte žádné vysoce dokumentární snímky. Je prostě takovým výňatkem z amerických dějin s lidsky působícím Lincolnem prosazujícím v senátu to svoje. Atmosféru to má, nějaké to napětí rovněž. Nebo byste si přáli víc?

(Interní dodatek. Když jsem slyšela slova yay a nay, vzpomněla jsem si při té fonetice na Švédsko. A taky jsem zjistila, že se nedokážu dívat na film s titulkama, aniž bych v tom nehlídala chyby. V Lincolnovi jsem našla tři. Jedna shoda podmětu s přísudkem, jedna čárka a jeden překlep. Měla bych se jít léčit, já vím. To mi připomnělo, že jsem rozhodla, že opravím všechny chyby a překlepy, který se vyskytují v mých článcích. Bude to zábava.)

 


Komentáře

1 Sybrakos | E-mail | Web | 25. února 2013 v 23:58 | Reagovat

Sakra, a já měl za to, že tenhle film je ten, ve kterém Lincoln loví nějaké upíry a pak jsi zmínila Day-lewise a to asi nebude ono, tož se na to asi někdy podívám. Jo a ohledně těch chyb, když si toho u filmu někdy všimnu, štve mě to docela dost.

2 Nebož | 26. února 2013 v 19:08 | Reagovat

Nene, to bych nedávala do téhle rubriky. Lincoln the Vampire Hunter jsem taky viděla, ale byla jsem zklamaná, protože jsem čekala mnohem větší béčko. Těšila jsem se, že to bude stejně zábavný jako Jesus Christ the Vampire Hunter a ono ne:/

3 imdisabled | Web | 28. února 2013 v 13:41 | Reagovat

Ani jsem netušila, že něco takového vyšlo, nové filmy tolik nesleduji. Každopádně děkuji za tip, omrknu to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.