De bästa skandinaviska filmerna aneb Jaké severské filmy byste podle mě měli vidět, než se odporoučíte do věčných lovišť

2. ledna 2013 v 18:05 | Nebožka |  Skandinavistický koutek
Skandinávský film je bezva. Většina z vás si pod tím pojmem asi představí nějaká drásavá dramata nebo Ingmara Bergmana, ale to je jen jedna z mnoha jeho podob. Stejně jako v každé jiné kinematografii, i tady najdete množství zábavných filmů, stejně jako horory, psychologická dramata a tolik opěvované detektivky. Dost často se severský film soustředí na nějaký osobní problém nebo zdánlivě obyčejnou věc a nezřídka tam najdete i nějaký politický podtext.
Rozhodně tu dnes nevyjmenuju všechny, co jsem zatím viděla, protože je jich poměrně dost. Pokud bude zájem, můžu pak někdy vypsat další filmy, co stojí za to. Plánuju ale založit kvůli tomu speciální blog - právě kvůli tomu, jak obsáhlá tematika to je (a to jsem například ještě neviděla žádný islandský film), a protože se v podstatě neustále na něco koukám a tím pádem mám stále o čem psát. Dnes jsem se snažila vybrat ty, co mě nejvíc oslovily, nebo případně nejsou tak známé.

Začnu svým patrně nejoblíbenějším filmem - I rymden finns inga känslor, v českém překladu je to jako Simonův vesmír. Mohla bych na to koukat pořád.
Simon je aspergerik a spoustu obyčejných věcí nechápe, například lidské emoce mu připadají jako naprosto přeceňovaný a nesystematický a nepochopitelný fenomén. Právě kvůli sociální nechápavosti hlavního hrdiny se rozejde jeho bratr Sam s dlouholetou přítelkyní. Simon má tak trochu pocit viny, a tak se rozhodne bratrovi najít novou a lepší slečnu. Ovšem tak nějak po svém.
Zábavné, mírně tragikomické. V hlavní roli jeden ze synů známého švédského herce Stellana Skarsgårda Bill Skarsgård.
Na ČSFD 76 % (což mě připadne podhodnocený)

Švédský trailer s anglickýma titulkama.


Zůstaneme ve tragikomické rovině s trochou romantiky. Graben i graven bredvid (Ten z vedlejšího hrobu) vypráví zase o tom, jak to přijde, že se farmář do knihovnice. Hraje tam známý Mikael Nyqvist (kdo viděl Millenium, tak se mu vybaví Mikael Blomqvist) a je to nadmíru roztomilé a v duchu "protiklady se přitahují a leckdy zjistí, že mají styčné body".
Desiré se s Bennym potká na hřbitově. On se stará o hroby, ona tam přijela za svým zesnulým manželem, se kterým si ostatně nikdy nerozuměla, a tak pořádně ani neví, co to je být zamilovaná. A přitom stačí jeden úsměv.... A taky přiznat si, že to je ON.
Na ČSFD 53 % (což mi taky přijde málo)

Našla jsem pouze švédskou variaci na trailer.

Kdyby tu chybělo Män som hatar kvinnor aka Muži, kteří nenávidí ženy, značilo by to velkou chybu v systému. Filmovou adaptaci Larssonova románu miluju, i když nejvíc pozornosti si zaslouží první díl, protože je toho v něm zdaleka nejvíc, je nejkomplexnější. Druhý pokulhává, třetí se zabývá hlavně Lisbeth a její kauzou.
Ve zkratce - novinář Mikael Blomqvist se po jednom pracovním karambolu stáhne do ústraní. Pak ale přijde telefonát od podnikatele Vangera, který věří, že investigativní novinář Blomqvist by mohl trochu pohnout s pátráním po mnoho let ztracené vnučce Harriet, o které už se spíš předpokládá, že je po smrti. Aby se ujistil, že si vybral vhodného kandidáta, nechá novináře prověřit zdatnou punkoidní hackerkou Lisbeth Salander (jejíž osud je ostatně taky dost složitý). Lisbeth se pak do pátrání vloží taky. Příběh je to mnohovrstevný, ale pokud máte rádi drastickou severskou krimi a svérázné slečny s piercingem, koukněte se na to. Film i kniha taky útočí na švédský politický systém, který tu považujeme za dokonale spravedlivý a jako ze sna.

Trailer.

Pokud by vám to nestačilo a chtěli jste víc mordů, pusťte si dánskou krimisérii Forbrydelsen (česky Vražda). Budete mít tak na týden o zábavu postaráno, protože to obsahuje 20x 55 minut.
Komisařka Sarah Lund (v podání vynikají Sofie Gråböl) se má stěhovat do Švédska za svým přítelem a opustit nadobro Dánsko a svou práci. Jenomže když je objevena mrtvola znásilněné a mučené studentky a na stole se jí ocitne nadmíru děsivý případ, rozhodne se vyšetřování nepustit, dokud nebude usvědčen vrah. Divák tak sleduje, jak si Lund ničí osobní život a jde téměř doslova přes mrtvoly, aby dopadla vraha, a zajímavé a neobvyklé je také to, jakou pozornost seriál věnuje zničeným pozůstalým, tomu, jak se s celou událostí ve vší její hrůznosti vyrovnávají, a také se dotýká politického pozadí. Kromě toho vám zaručuju, že budete napnutí do poslední chvíle. Je to bez přehánění jeden z nejlepších krimi seriálů, který jsem kdy viděla. Od ledna by se měl vysílat na ČT. Má to ještě dvě volná pokračování, Forbrydelsen II a Forbrydelsen III, a pozor, nespleťte si to s ne tolik vyvedenou americkou verzí.


Zůstaneme u temné vlny. Další nezbytností, která stojí za to, je neobvyklý upíří thriller Låt den rätte komma in alias Nechť vejde ten pravý. Žádné třptytící se metrosexuální chlapce tu neočekávejte. Film vychází ze stejnojmenné knihy vynikajícího současného švédského hororového spisovatele Johna Ajvide Lindqvista. Ústředním motivem je láskyplné pouto mezi šikanovým chlapcem a krví se živící holčičkou Eli žijícími v socialisticky vyhlížejícím stockholmském předměstí Blackeberg. Oba jsou do jisté míry vyvrhelové, jejich životy a neživoty jsou složité, a tak celkem logicky najdou společnou notu. Já osobně to ráda charakterizuju jako vampýrské psychologické drama.
Na ČSFD 77 %.

Švédský trailer s anglickýma titulkama.

Morbidity už bylo dost, tak se přesuneme do filmů obsahujících hudbu. Na letošním festivalu skandinávského filmu byl letos k vidění norský film Sönner av Norge (aka Synové Norska), kde si svých pět minut slávy užil i samotný Johny Rotten. Ano, správně, to je jistá známka punku. Film je ryzí ukázkou tragikomiky. Dospívající Nikolaj, vyrůstající v hippiesácké rodině, přijde o maminku a možná právě to, že úřady nejsou schopny pořádně prošetřit její úmrtí, je jeden z impulsů, proč se chlapec začne bouřit proti systému. Jeho tatínek se snaží porozumět jeho inklinacím k agresivním punku, a postupem času si k tomuto směru taky prošlape svou cestičku. Z Nikolaje se stává opravdový rebel, což vede k všelijakým komickým i nepříliš veselým scénám, a taky to člověku tak nějak ukáže, jaké to bylo být punkerem v Norsku v 70. letech. To celé doplněno zejména riffy Sex Pistols. Já byla nadšená, vy třeba budete taky!
NA ČSFD 77 %.

Norský trailer s anglickýma titulkama.

U punku ještě chvilku zůstaneme, protože dalším filmem zaobírajícím se touto tematikou je švédský Tjenare Kungen. Ocitáme se v Göteborgu v roce 1984 ve společnosti mladé příznivkyně punku Abry. Protože se ve své rodné hroudě nesetkává s pochopením, lidé jsou kulturní ignoranti a nepřilíš inteligentní přítel její sestry jí právě ustřihl číro, sbalí si Abra svých pět švestek a odjíždí do Göteborgu s Milan, se kterou si na koncertě padly do oka. Založí spolu punkovou kapelu Tjenare Kungen a pracují v továrně. Tam se Abra setká se svojí budoucí láskou. A také pochopí, že zhrzená zamilovaná děvčata si nic neodpouští. Spousta skvělé hudby a legračních scén zaručena.

Trailer pouze švédsky.

A nakonec musím ještě zmínit Maria Larssons eviga ögonblick (Věčné okamžiky Marie Larssonové), o kterém jsem tu nedávno psala. Historický film, který není ani dramatem, ani hororem, ani krimi. Děj zvolna ubíhá tak, jak se všechno stalo, a prostě vám události servíruje. Film se odehrává na začátku 20. století ve Švédsku. Vcelku obyčejná žena Marie Larsson vyhrála fotoaparát. Zpočátku vůbc netuší, k čemu je taková věc dobrá, ale záhy fotografování propadne a zvěčňuje okamžiky, které jí připadají nějakým způsobem důležité.
NA ČSFD 76 %.
Švédský trailer s anglickýma titulkama.

A tady pro dnešek skončím, abych vás nezahltila, byť mám těch filmer värda att se hromadu;)
 


Anketa

Skandinávské filmy mě zajímají, takže si o nich rád/a zase přečtu.

Ano. 94.6% (35)
Ne. 2.7% (1)
Když to tu bude, tak si to přečtu, ale jinak je mi to vcelku jedno. 2.7% (1)

Komentáře

1 Čartkovova | Web | 2. ledna 2013 v 20:35 | Reagovat

Z těch všech filmů, které jsi představila, jsem viděla jen trilogii Milénium (nadšená jsem byla převážně z prvního dílu :)). Každý z těch filmů má něco do sebe, ale abych byla upřímná, úplně nejvíc mě zaujal film Sönner av Norge. :) Zkusím si ho sehnat ,)

Je škoda, že těch severských filmů v televizi moc nedávají, ale ´Klub filmového diváka na Dvojce občas nějaký pěkný skandinávský film nabídne. Moc se mi líbil norský film Polibek zimy, který líčí osudy lékařky, která se po rodinné tragédii uchýlí do malého norského městečka. Norský horor Temné lesy také není úplně špatný ani nerealistický (a navíc to není přihlouplý krvák :D). Elina je švédsko-finský film, který také stojí za shlédnutí - ten zase vypráví příběh dívky, jejíž rodina pocházející z Finska není zrovna v nejlepší životní situaci.

2 V. | Web | 2. ledna 2013 v 20:53 | Reagovat

Skandinávské filmy jsou dobré, ač jsem jich zatím viděla zoufale málo. Díky za tipy :)

3 Nebožka | 2. ledna 2013 v 21:18 | Reagovat

[1]: První díl Millenia je nejlepší, má toho v sobě nejvíc a vystačí si i jako jediný film, i bez pokračování.
Díky za další tipy, filmů není nikdy dost!

4 Firejs | E-mail | Web | 2. ledna 2013 v 23:49 | Reagovat

Fajne, je toho docela dost, takže to detailně prostuduji jindy, ale minimálně první film vypadá zajímavě.. ze švédských filmů jsem viděl jen Muže, kteří nenávidí ženy a to ještě v českém dabingu :D Musím napravit.

Je to i v seriálové podobě, předpokládám, že v ní bude více scén, které se do filmů nevešli: http://www.csfd.cz/film/287677-millennium/ možná by stálo za to, shlédnout to v této podobě.

A na specializovaný blog určitě zavítám.

5 Nebožka | 2. ledna 2013 v 23:56 | Reagovat

[4]: A rozhodně to není ještě všechno! I když to asi vážně naházím na nějakej ten další blog. Je toho moc a mě docela baví to spamovat.
Na Millenium seriál jsem ještě nekoukala, ale mohla bych, pravda. A ty se na to podívej v původní zění, už budeš určitě pár věcem rozumět a čemu ne, to ti poradí titulky!:)

6 Lukáš Přibyl. bůh války | 5. ledna 2013 v 20:06 | Reagovat

Zdravím. Celkem zajímavé video-klipy.

7 Firejs | E-mail | Web | 6. ledna 2013 v 12:50 | Reagovat

Tak Simon zhlédnut švédsky s anglickými titulky a můžu říct, že mě to opravdu bavilo ;) Hezký film.

8 -M (jakože Lili) | 7. ledna 2013 v 12:10 | Reagovat

Možná úplně mimo mísu, ale dala by se na skandinávský horor napsat bakalářka? Případně to zjednodušit na jednu zem a kterou? Nebo je nějaký lepší žánr, který by stál za zpracování? A existuje vůbec nějaká literatura, která by byla v češtině případně angličtině nebo němčině, aby se s tím dalo pracovat?
Budu tě zbožňovat, když mi odpovíš :D

9 Nebožka | 7. ledna 2013 v 12:53 | Reagovat

[8]: Dost možná by se to dalo, ale obsáhla bych asi spíš všechny země, nemám dojem, že vynikala jenom jedna z nich. O literatuře moc nevím, ani jsem po tom nepátrala. Mám ovšem v plánu psát bakalářku o současným švédským filmu, takže bych si to možná mohla i zjistit:D Kdyžtak dám vědět, kdybych na to nezapomněla.

10 fflewiathan | Web | 22. ledna 2013 v 23:00 | Reagovat

Hejsan, že ty jsi ze skandinávek, žejoo? :D (já též, z magisterskýho.. jedna z těch, co překládali titule k Simonovi, super zkušenost, mimochodem!).. Sympatický blog, vkus a tak vůbec. ;) Jinak nevím, jak moc máš ráda horory, ale já třeba skoro vůbec a přesto je jeden norský film, kterej naprosto žeru! Trolljegeren se to jmenuje. :D Je to teda spíše parodie na horor, než skutečnej horor, ale je to boží. Tak, toliko můj srdečný pozdrav!
Ha det bra! :D

11 Nebožka | 24. ledna 2013 v 21:16 | Reagovat

[10]: Jé! Skandifreak na mém blogu! Ani nevíš, jak moc mile mě tvůj komentář překvapil:) Na Trolljegeren se rozhodně kouknu, jistě to bude kulturně velmi obohacující.
K těm titulkům - chtěla bych taky nějaký vyrobit, už bych asi i věděla k čemu, ale nejdřív musím přijít na nějaký vhodný program a tak. A udělat si na to opravdu čas, aby to nebylo odfláknutý.

12 fflewiathan | Web | 24. ledna 2013 v 22:04 | Reagovat

To jsem ráda, že jsem milé překvápko. :D Jinak ten test, no, byl to docela masakr, ale MÁM HO (o dvě procenta, ale to už nikoho nezajímá, že.). :D Jsem na sebe patřičně pyšná.. Loňská grammatik se mi povedla podobně ohaluzit, tu jsem dala myslím o bod. Mám na to nějaké podezřelé štěstí, až mě to děsí. :D Jináč jo, buď ráda za jämställdhety.. :D A do titulků se určitě vrhni. S žádným programem jsme nedělali, byl to čistě jen překlad, takže ti ani žádný nemůžu doporučit, ale ty se s tím určitě porveš. Plus jsme si letos se spolužačkou střihli překlad dvou krátkých filmů pro Mezipatra, to byl taky zážitek! :D
Zůstávám i nadále naladěná na tvém blogu, kolegyně vodnářko.:)) Někdy můžem v Brně něco spáchat, pokud nám to lenost a asociálnost dovolí.. :D

13 Nebožka | 24. ledna 2013 v 22:40 | Reagovat

[12]: No vidíš, gratuluju! A hrozně ráda něco spáchám!:)

14 pepa | E-mail | 25. ledna 2016 v 16:58 | Reagovat

a co MOST?nezná nčkdo severskí film A ještě žiješ,člověče?

15 Nebožka | 26. ledna 2016 v 22:10 | Reagovat

[14]: Ano, Most je viděla taky, to se mi líbilo nejen kvůli vcelku specifické hlavní postavě, ale pořád mi nejlepší připadla první řada.

16 Executor | E-mail | Web | 20. dubna 2016 v 21:40 | Reagovat

Ahoj, počítam s tým, že Zlo mezi námi (Ondskan) si už videla. Ten mi prišiel ako taký normálny, dobrý film, prečo ostatných viac berie, neviem. Niekto na svojom blogu zmieňoval aj Kurt Josef og legenden om fjordheksa ako paródiu na strašidelné filmy. Tento som nevidel a na ČSFD to má slabé hodnotenie. Nie som si istý, ako je to s dostupnosťou filmu či titulkov.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.