Portrét dámy (Velká Británie,1996)

4. dubna 2012 v 18:49 | Nebož + ČSFD |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Dlouho jsem hledala film, který by se nezabýval nějakým zvlášním osudem, ale naprosto obyčejným žitím, které snad v 19. století bylo na denním pořádku.
Nakonec jsem našla něco, co více méně odpovídalo mým představám o ději - Portrét dámy z roku 1996 s Nicole Kidman a mým oblíbeným Johnem Malkovichem v hlavních rolích.

Film vypráví příběh svobodomyslné Isabel, nedávno se přistěhovavší do Anglie. Isabel se nechce vdávat, odmítá nápadníky, ale nakonec dojde k naprostému opaku toho, co si slečna přála. Nechá se okouzlit sběratelem umění a milovníkem žen Gilbertem Osmondem, ze kterého se ale po čase vyklube téměř psychický tyran.
V tom filmu je nádherně vidět, jak asi vypadalo postavení ženy ve společnosti a jak málo mohla rozhodovat o svém životě, i když si myslela, že má všechno pod kontrolou.Trailer (pouze v angličtině)Protože už je to víc než rok, co jsem ten film viděla a nepamatuju si už přesně veškeré dějové zvraty, přikládám už jen synapsi z csfd.cz, která všechno dokonale vystihuje. Postav ve filmu je mnoho, všechny mají k sobě nějaký vztah a popis toho všeho by vás patrně vůbec nenalákal kvůli své případné nepřehlednosti.

Tvrdohlavá americká dědička Isabel Archer cestuje do Anglie. Taktně odmítne pokusy o sblížení s Casparem Goodwoodem, dalším Američanem, který ji následoval, a podobně odmítne také návrh slušného, rozumného anglického ctitele, Lorda Warburtona, protože chce nejprve najít svůj vlastní smysl života a identitu. Místo toho je svedena Gilbertem Osmondem, sběratelem umění (a žen), kterému přísluší označení "neplodný diletant".
Film zkoumá jak Isabelin způsob života, tak životy těch, co ji milují a jejichž vlastní příběhy jsou ovlivněny tímto osudovým rozhodnutím.

I když se nejedná o ryzí perlu filmového průmyslu a film ve mně nezanechal tak hluboký dojem, jak jsem si původně přála, určitě stojí za zhlédnutí. Má něco do sebe a kromě toho tam uvidíte taky krásné kostýmy.

A pokud jste už Portrét dámy viděli, tak se podělte o svoje názory!;)
 


Komentáře

1 S. | Web | 8. dubna 2012 v 13:55 | Reagovat

To vypadá hodně zajímavě, nejspíš na to taky kouknu:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.