Henri de Toulouse - Lautrec aneb lovec ducha Montmartru

10. dubna 2012 v 13:48 | Nebož |  Osobnosti věku devatenáctého
Henri de Toulouse Lautrec se narodil do šlechtické rodiny v roce 1864 a vyrůstal v rodinném paláci du Bosc jakožto budoucí majorátní pán. Protože mu mladší bratr brzy zemřel, upnula se matka na Henriho. Když bylo Henrimu třináct, zlomil si levou nohu a rok později pro změnu pravou. Tato zranění z mládí zapříčinila Lautrecovu zakrnělost a vzhled cirkusového trpaslíka, jímž svým způsobem vlastně i byl.

Poté, co se rodina smířila s tím, že si jejich syn bude vydělávat malbou, odstěhoval se mladý Lautrec do Paříže a na Montmartru si pronajal ateliér. Od té doby byl už s tou čtvrtí srostlý a stala se mu jeho hlavním inspiračním zdrojem. V místních kabaretech a kavárnách měl takřka ateliér číslo dva. Noční svět na Montmatru a jeho lidé jej fascinoval a přitahoval, a tak maloval ty, co se na něm podílí - tanečnice, nevěstky, kabaretiéry, hudebníky a kromě dalších samozřejmě návštěvníky. Obzlávště oblíbenými a známými modelkami mu byly La Goulue (vlastním jménem Louise Weber) nebo Jane Avril. Právě dvoumetrovým plakátem La Goulue z roku 1891 si získal většinu svých příznivců mezi obyčejnými lidmi - o tom svědčí i fakt, že nedávno byl jeden z exemplářů vydražen za 220 tisíc dolarů a stal se tak nejdražším vydraženým plakátem.

V roce 1892 začal více pronikat do atmosféry nevěstinců. Vyzdobil například na žádost jedné z madam šestnáct stěn potréty dívek ve stylu medailonů z dob Ludvíka XV. a pak také zvěčňoval dívky během jejich denní činností - toaletou počínaje, čekáním na zákazníka konče, takže hezky zdokumentoval, co se dělo za zavřenými dveřmi tehdejších hampejzů.
Kromě toho, že maloval, navštěvoval také Lautrec se svým bratrancem - medikem nemocnice, rád cestoval, sledoval soudní procesy a sportovní utkání. Za zmínku stojí, že během návštěvy Anglie se seznámil s Oscarem Wildem a namaloval jeho, myslím velice výstižný, portrét:


S koncem století se začaly klížit oči i Lautrecovi. Jeho zdravotní problémy udeřily v plné síle. Malíř, trpící syfilis, alkoholismem, ale i vrozenými vadami, trpěl halucinacemi a stihomamem, takže jej v roce 1899 odvezli do ústavu pro duševně choré. Po propuštění mu lékaři zakázali pít; tento problém ale vyřešil Lautrec tím, že si v jakémsi vetešnictví pořídil hůlku, do které se dalo nalít snad půl litru alkoholu, a protože nohy už mu vypověděly službu úplně, pohyboval se na kolečkovém křesle.

V červenci 1901 opustil Paříž, aby se do ní už nikdy nevrátil. Na začátku září téhož roku zesnul. Atmosféra nočních rejů a husté atmosféry vzrušení je ale na jeho plakátech a obrazech zachována dodnes.

Lautrec se svými dušemi z Moulin Rouge.
Jedna z nich by měla být La Goulue, řekla bych, že to bude ta dáma, co sedí vedle něj, ale jistá si nejsem.

Drobná ukázka Lautrecova díla pod perexem.

Polibek


Lékařská prohlídka

Legendární plakát s La Goulue

Jedna z litografií inspirpvaných jednoduchým japonským uměním

Typický výjev z Moulin Rouge

Tanečnice si obléká punčochy

Dvě dívky

Jane Avril, kromě jiného i umělcova milenka, vstupuje do Moulin Rouge

La Goulue, taktéž kromě jiného umělcova milenka, vstupuje do Moulin Rouge
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.