Fridtjof Nansen a jeho polární výprava

12. prosince 2011 v 23:24 | Nebožka |  Švédsko a sever v 19. století
Fridtjhof NansenNorský polárník, etnograf a diplomat Fridtjof Nansen patří k zásadním osobám přelomu předminulého století a kromě toho jde o naprosto úctyhodnou personu.
Nansen se narodil 10. října 1861 a jeho zájem o přírodní vědy jako byla zoologie nebo astrologie se brzy stal touhou po poznání zaledněných krajin. Prvním krůčkem ke kariéře oslavovaného polárníka se stala jeho plavba s velrybářskou lodí - to mu bylo něco málo přes dvacet let.
Proplouvání kolem Špicberků a Grónsko mu ale nestačilo, a tak se léta Páně 1888 rozhodl pro průzkum Grónska. Tehdy se vlastně moc nevědělo, jestli je Grónsko ve vnitrozemí obdařeno zelení či nikoliv - Nansen tuto teorii vyvrátil, když lyžmo přešel napříč. Žádnou oázu jeho výprava nenašla, naopak se dočkali pěti desítek stupňů pod nulou. Sluší se dodat, že průzkum zaznamenal jistý úspěch i na etnografickém poli; Nansen a jeho společníci totiž krutou zimu strávili u tamějších obyvatel, tedy Inuitů, o nichž badatel po návratu, a přispěl tak svojí troškou do akademického mlýna. Vrátili se za rok.


Nansen ovšem dlouho neposeděl a naplánoval si další velkolepý cíl - dobytí severního pólu za využití pohybu ledových ker (tedy driftování).
Nansen a spol. vypluli s lodí Fram (jen tak pro zajímavost - o pár let později ji darem dostal Roald Amundsen) roku 1893 z Kristianie (tehdejší Oslo). Na místě ale výprava zjistila, že loďmo se k cíli nedostane, a tak se k pólu vydal ještě se společníkem ve psím spřežení.
Potraviny měli napočítané na sto dní, ale po teprve po šedesáti dnech jim zásoby povážlivě ubyly, což představovalo jistou komplikaci, uvážíme - li, že je čekalo ještě asi 400 kilometrů k vytyčenému cíli. Polárníkům nezbylo nic jiného než se otočit čelem vzad a zamířit zpátky, pakliže chtěli vyváznout aspoň trochu živí.
Nicméně po návratu do vlasti se stal Nansen uznávanou osobou, takže se mohl vyjadřovat k politické situaci v Norsku - takže logicky "hlasoval" pro autonomii.

Nansen posléze výprav tak trochu zanechal a věnoval se zejména diplomacii - působil například jako vyslanec v Londýně. Události první světové války a děsivá situace v Rusku jej měly k založení Nansenovy společnosti na pomoc uprchlíkům. To znamenalo, že válečné oběti se mohly za využití Nansenova pasu uchýlit někam do závětří; tohoto programu se účastnilo mnoho zemí. Krom toho si Nansenův záslužný čin vysloužil udělení Nobelovy ceny za mír (1922), tutéž čest pak měla i jeho společnost v roce 1938.

Fascinující norský polárník zesnul roku 1930 a jeho pověst národního hrdiny mu sotva kdo může upřít. Vždyť plnil sny sám sobě a zároveň pomáhal druhým v nouzi...
 


Komentáře

1 KSM | Web | 17. prosince 2011 v 13:32 | Reagovat

Zdravím. Takoví lidé mají sice velmi zajímavé zážitky a mohou vypravovat mnohé svým vnoučatům (například), ale tedy pokud vůbec nějaká vnoučata mít budou. Tím chci říct, že takové dobrodruhy moc žen rádo nemá, nemýlím-li se. Některé určitě ano...ale jsou to jen vyjimky.

2 Nebožka | 18. prosince 2011 v 14:20 | Reagovat

[1]: Protože spousta žen hledá oporu. A muž, co cestuje po pólu, jim jí moc neposkytne.
Nikdy jsem teda s polárníkem nerandila, ale svým způsobem mi to připadne přitažlivý.

3 Daniela | E-mail | 8. listopadu 2012 v 3:19 | Reagovat

Píšeš tady naprosté nesmysly, něco si o tom přečti, než začneš sypat ostatním moudra. Když vyplul s lodí z Norska, měl samozřejmě potraviny na několik let, ne na 100 dní. Teprve až nechal loď zamrznout a po dlouhém čekání se vypravil jen ve dvou a se psy k pólu pěšky, a tehdy si vzali potraviny na 100 dní. Prosím, příště si něco nastuduj a pak trus moudra, když chceč být originální, připadá mi to jako urážka lidí, kteří o tom mají nějaké povědomí.

4 Nebožka | 10. listopadu 2012 v 0:57 | Reagovat

[3]: Já ti nevím, prezentovala jsem to před docentkou Juříčkovou, docela uznávanou nordistkou, kterou jistě znáš, a žádné výhrady neměla. Samozřejmě se může stát, že někde udělám chybu, tobě se to jistě taky občas v životě stane. Ale tvrdit mi, že urážím lidi, co mají o Nansenovi nějaké povědomí? To promiň, ale to se mě dost dotklo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.