Charles Darwin a jeho druhy

10. září 2011 v 18:54 | Nebožka |  Osobnosti věku devatenáctého
"Když jsem se plavil jako přírodovědec na palubě lodi Jejího Veličenstva Beagle, byl jsem velmi překvapen jistými fakty v rozšíření ústrojných bytostí Jižní Ameriky a ve geologických vztazích dnešních a dřívějších organismů této pevniny. Zdálo se mi, že tyto skutečnosti vrhají trochu světla na vznik druhů."

Přírodovědec Charles Robert Darwin se narodil 12. února 1809 v Anglii. Původně se měl stát venkovským duchovním, ale plavba na lodi Beagle nadobro změnila jeho životní úmysly.
Vyplul v roce 1831 jakožto společník kapitána - mladého šlechtice Roberta Fitzroye, a vrátil se roku 1836 s v hlavě se líhnoucí se teorií o vzniku druhů.
Během plavby se začal zabývat přírodovědou důkladněji, o pět let později se považoval za přírodovědce. Jedním z prvních impulsů k úvahám o vzniku druhů se stal nález fosilií pleistocenních zvířat - jakýchsi lenochodů a pásovců, kteří mu připomínali dnešní druhy. O měsíc později objevil další naleziště, tentokrát s fosiliemi hlodavců.Znázornění Darwinovy plavby v letech 1831 až 1836.

Analogie vyhynulých druhů s žijícími zvířaty podnítily jeho fantasii, a tak nálezy svěřil do péče uznávánému anatomovi Richardu Owenovi, aby je popsal a identifikoval.
O něco později objevil dva druhy nanduů, žijících blízko sebe, a přesto rozličně přizpůsobených prostředí. Z dosavadních objevů tak vzklíčila myšlenka, že blízce spřízněné druhy spolu souvisejí a spojuje je časová posloupnost. Myslel si, že jedním z možných řešení je, že jeden druh zplodil druhý, a říkal tomu transmutace. Tuto teorii také uplatnil v případě lidského vývoje, a to tak úplně nekorespondovalo s představami tehdejších vědců o boží vůli. O své teorii raději mlčel. Jen ji nenápadně zakomponoval do cestopisu vydaného po absolvované plavbě.
Když o dvacet let později přišel s podobnou myšlenkou jiný vědec Russel Wallace, konečně se odhodlal vyjít se svým objevem na světlo boží.
V listopadu 1859 vyšlo jeho dílo pod názvem O vzniku druhů přírodním výběrem et cetera a vyvolalo takovou senzaci, že se dočkalo ještě pěti dalších vydání. Vědcům to ale trvalo dlouho, než byli ochotní uznat pravdivost Darwinova objevu. A umělci se mezitím bavili malbou jeho karikatur (na některé z nich se můžete podívat níže pod článkem).
Zemřel 19. dubna 1882. Pohřbili jej nedaleko hrobu Isaaca Newtona.

Darwin jakožto op. Karikatura z roku 1871.

Člověk je pouhým červem. Punch Almanach 1882.

 


Komentáře

1 Irwain Nornossa | E-mail | Web | 16. září 2011 v 12:30 | Reagovat

Tenhle článek je trochu překvapující, ale tím, že ho sem dáváš Ty, nečekal bych ho tu. :-)

2 Nebožka | 16. září 2011 v 13:35 | Reagovat

Proč překvapující?:D

3 Irwain Nornossa | E-mail | Web | 16. září 2011 v 16:00 | Reagovat

Tak tohle je spíš takové vědečtější, píšeš většinou o módě, hudbě, spisovatelích…to s tím nemá moc co dělat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.