Září 2011

Nebožka v kavárně

23. září 2011 v 22:21 | Nebož. |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
V minulém díle nekonečných zpráv o životě jedné malé nestvůrky bylo řečeno, ana dostala práci ve studentské kavárně. Pro začátek by bylo záhodno říci, že si to nestvůrka dlouho přála, pracovat někde v milé a útulné kavárničce. Když jí tedy přišel e - mail, že se stala jedním ze šťastlivců, polomrtvé srdce zaplesalo a ona vyskočila ze židle a pomyslela si, že tolik štěstí si snad ani nezaslouží.

VÝVOJOVÁ ZPRÁVA 1
První směnu měla hned následující den po školení - to znamenalo, že jí bylo popsáno, co se kde mačká, aby vzniklo dobré espresso, jak se má vyšlehat mléko na dobré latté/cappuccino. Nikdy předtím nevařila kávu profesionálně, tak měla trochu strach. K její práci ale patří i výroba toastů, což zvládá bez obtíží.
VÝVOJOVÁ ZPRÁVA 2
Včera pochopila rozdíl mezi café lungo a café americano, ale stále ještě si není jistá, do kterého hrnku (nebo šálku?) to vlastně patří. Nedaří se jí vyrobit na cappuccino to správné "jablíčko", místo toho je to oříšková pěna, což ji přivádí k zoufalství, protože ona prostě chce dělat cappuccino s jablíčkem, a ne tenhle patvar.
Kromě toho se tak bála, že udělá něco špatně, že se pro jistotu na všechno, co jí nebylo jasné, ptala, a kvůli tomu si občas připadala jako neschopná osoba, která nezvládá samostatnou činnost. Byla však ujištěna, že se do toho za chvíli dostane a má dělat, co je evidentně potřeba - například umýt šálky.
Chvílemi bojuje i s kasou - to je tak, když namarkuje zboží dvakrát a pak neví co dělat s usilovně pípající pokladnou. Zákazník se sice většinou chápavě pousměje, ale v případě, že spěchá, nejsou nestvůrčiny trable zrovna vhodné.
VÝVOJOVÁ ZPRÁVA 3
Oblud trávil směnu od 15:30 do 18:00 v kavárně sám a ačkoliv se toho nejdřív hrozně bál, nakonec to ku svému podivu zvládl. Naštěstí nemusel dělat týdenní vyúčtování a denní vyúčtování, ježto to v životě nedělal a neví ani, jestli je rozdíl mezi netto a denním obratem. Milá slečna provozní mu to odpustila a vzala tuto starost na sebe. Příšerka rozhodně hlasuje proto, aby slečnu jednou blahořečili za záslužné činy lidstvu. Ona se to sice naučí, ale bude k tomu potřebovat dozor a sama si to netroufá.
Po hodině a půl usilovného uklízení kavárničky a sepsání prošlého pečiva zhasla, vypnula pokladnu a kavárnu zavřela. Snad udělala všechno správně a dobře. Chtěla by svoji vysněnou práci vykonávat co nejlépe. V tomhle chce být dokonalá.

A tohle jednou musí umět!

Zombie News

17. září 2011 v 21:07 | Nebož. |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Her Rotting Majesty dnes pomáhala sbírat švestky, aby bylo z čeho pálit slivovici. Za pár let z toho jistě velice dobrý alkohol, případně jej ocení budoucí generace. Našla u toho v zahradě několik lesních jahod, což jí způsobilo takovou malou radost.
V Levných knihách našla Zolovu Nanu a těší se, až si ji přečte.
Dostala práci ve studentském bufetu/kavárně/baru na Masárně, takže je o něco blíž svému snu mít kavárnu. Kupodivu prošla pohovorem - ptali se jí totiž "Myslíte si, že přijít na pracovní pohovor jakožto punkerka vám spíš uškodí nebo prospěje?" Odpověď: "Příjde na to. Přitáhnu tím pozornost, to se někdy hodí."
Za chvíli začne divadelní sezóna a ona bude znovu kabátit. Těší se na to.
Kouká na Gilmorova děvčata, čte si Puškinovy povídky a poslouchá u toho New Order a Siouxsie.
Těší se, až bude opravdu studentkou se vším všudy.
(A stejně je pořád tak trochu v napětí. Tak nějak mimo, pořád se upíná k jednomu myšlenkovému bodu a snaží se jej vidět co nejkomplexněji ze všech možných stran. Trochu tápe,a to nejen ve svém žití.)

Charles Darwin a jeho druhy

10. září 2011 v 18:54 | Nebožka |  Osobnosti věku devatenáctého
"Když jsem se plavil jako přírodovědec na palubě lodi Jejího Veličenstva Beagle, byl jsem velmi překvapen jistými fakty v rozšíření ústrojných bytostí Jižní Ameriky a ve geologických vztazích dnešních a dřívějších organismů této pevniny. Zdálo se mi, že tyto skutečnosti vrhají trochu světla na vznik druhů."

Přírodovědec Charles Robert Darwin se narodil 12. února 1809 v Anglii. Původně se měl stát venkovským duchovním, ale plavba na lodi Beagle nadobro změnila jeho životní úmysly.
Vyplul v roce 1831 jakožto společník kapitána - mladého šlechtice Roberta Fitzroye, a vrátil se roku 1836 s v hlavě se líhnoucí se teorií o vzniku druhů.
Během plavby se začal zabývat přírodovědou důkladněji, o pět let později se považoval za přírodovědce. Jedním z prvních impulsů k úvahám o vzniku druhů se stal nález fosilií pleistocenních zvířat - jakýchsi lenochodů a pásovců, kteří mu připomínali dnešní druhy. O měsíc později objevil další naleziště, tentokrát s fosiliemi hlodavců.


Život a kultura 19. století

9. září 2011 v 13:51 | Nebožka
Věk, který není utopen v čase, ale přece jenom už je nám vzdálen.
Vítejte v oddíle, věnujícímu se oživování toho krásného období!

V rubrice Všední život se dozvíte o tom, kterak se před dvěma sty let žilo, obchodovalo, o čem se mluvilo. . . A nechybí ani milostné dopisy a korzety!
Zabrousíte - li do části zvané Sexualita, zdraví a hygiena, pak si můžete přečíst o tehdejší intimitě, životním stylu, zdravovědě, svatebních nocích a podobně.
V oddělení kulturním se budeme věnovat tehdejší architektuře, uměleckým a módním stylům a společenským zvyklostem.
Podrobnější články o historii a vývoji tehdejší módy najdete zde. Ve výše uvedených rubrikách se móda vyskytuje jen tak povšechně a spíše v obrázcích.