Květen 2011

Na špičce jazyka (BBC, 2002)

31. května 2011 v 18:45 | Nebožka |  Filmy a seriály s tematikou 19. století
Blíží se nám dlouhé letní večery, a tak vám zas Nebože doporučí nějaký ten viktoriánský seriál - tentokrát velmi netradiční Na špičce jazyka. Možná vám něco říká jméno Sarah Waters, britské spisovatelky, zabývající se tematikou (homo)sexuality.
V třídílném seriálu se s lesbickou tematikou setkáte taky, takže pokud je vám odporný pohled na lásku dvou žen, tak to asi nebude to pravé pro vás.

V článku je obsažen i konec příběhu,
tak si dávejte pozor, kde se nacházíte, nechcete - li jej znát.

Hlavní aktérkou je Nancy King, dcera obchodníka s ústřicemi. Nemá pocit, že by zrovna ústřice měly být smyslem jejího života, a když se ve městě objeví divadelní společnost s hvězdou Kitty Butler, je okouzlena. Nejde o obyčejnou umělkyni - Kitty se převléká za chlapce a právě proto má její kabaretní vystoupení takový úspěch. Nancy se s ní v zákulisí setká a obě slečny si padnou do oka a po čase spolu odjedou do Londýna.
Jistě je vám jasné, že se brzy i z Nancy stane kabaretní umělkyně a spolu s Kitty vytvoří oblíbené "chlapecké duo".
Dívky se do sebe zamilují a nějakou dobu to vypadá na ideální vztah. Jenomže ten začne mít trhliny poté, co Nancy zjistí, že Kitty se paktuje i s muži - jeden ji požádá o ruku. Nancy to zjištění natolik ublíží, že uteče.
Zjistí, že Londýn neznamená pouze bohatství a bohémský život, ale taky strádání. Nejdřív si pronajme pokoj a seznámí se s mladou slečnou Florence a tak trochu se spřátelí. Pak se ale při jedné ze svých nočních toulek dostane se do domu Diany Lethaby, hlavy lesbické smetánky, kde ji ostatní více méně obdivují a Nancy slouží Dianě spíš jako hračka. Není divu, že se jí tam nelíbí.

Anglický BBC trailer jsem na YT nenašla, tak se budete muset spokojit s tím německým:D

Obstáli byste ve viktoriánské společnosti?

27. května 2011 v 20:26 | Nebož |  Kultura
Chcete si aspoň trochu přiblížit dobu 19. století a zároveň se něco
naučit?
Můžete si třeba projít viktoriánský dům nebo zjistit, jestli byste zvládli správně a vkusně obléknout viktoriánskou dámu. Dámy ale tehdy měly podstatně méně práv než muži, víte, jaká práva to byla? Pokud se chcete podívat do světa, projeďte se vlakem! Takoví milionáři cestovali často.

Je potřeba umět aspoň trochu anglicky, protože všechny ty hry a interakce jsou angličtině. Já osobně mám hrozně ráda tu poslední hru, je navíc krásně udělaná a člověk se dozví spoustu zajímavých věcí.

Roztomilá mrtvá holčička aneb trocha zvráceného humoru

25. května 2011 v 22:24 | Nebož |  Nenechte si ujít
Pokud máte rádi všelijaké úchylné a morbidní vtípky, pak bude Lenore to pravé pro vás. Lenore je roztomilá mrtvá holčička, která má stejné problémy jako její živí dětští kolegové. Posuďte sami!

(Obejmi mě, nebo tě zničím!)

"Hej, Lenore, tamhle je nějaká koza, která říká, že. . ."
"Pššš, poslouchám rány!"
"Jaký rány? Já nic neslyším. . . "
Bum!
(Twang je brnk, břink. . . Já zvolila rány, aby to vystihlo tu podstatu:))


Počátky anglického gotického románu

22. května 2011 v 16:04 | Text J. Hornáta poupravila Nebožka |  Gotický román
Anglický gotický román neboli v obecnějším smyslu hrůzostrašný román je literární jev historický, a to hned v několikerém smyslu. Vznikl ve druhé polovině 18. století, v určité dějinné situaci kulturního pohybu a proudění, v době, kdy tento nový žánr uměla nejen přijmout na milost, nýbrž i - a to jak v nejširších čtenářských vrstvách, tak i ve vybraných vzdělaneckých kruzích - náležitě ocenit a vychutnat. Jako historický jev měl i svůj vývoj, který mu dal rozkvétat do podob stále barvitějších, rafinovanějších a fantastičtějších tak dlouho, dokud se jeho možnosti nevyčerpaly a nepoklesly v manýru, nebo dokud v dílech povolanějších autorů nepřesáhl sám sebe a nepřetavil se v jinou kvalitu: ve filosoficko - didaktických románech Godwinových (William Godwin - novinář a zakladatel filosofického anarchismu, otec Mary Woolstonecraft, provdané Shelley. Pozn. Nebožky), v romantických eposech Byronových nebo v historických příbězích Waltera Scotta, máme - li jmenovat jen několik málo příkladů. A je to konečně jev historický i v tom smyslu, žejeho autentická působivost, spjatá s psychózou a mentalitou čtenářů své doby, patří minulosti a mnohé z toho, co bylo pojímáno ne - li vážně, tedy daleko opravdověji, než by se moderní, emancipovanější věk odvážil koncedovat, nabylo puncu pouhé zábavnosti. Naivní milostné zápletky, neuvěřitelné intriky a strašidelné efekty, černobílé kontrasty uplatňované při kresbě charakterů, ahistorické evokace historické atmosféry nebo i bezostyšné překrucování pravdy - to jsou poklesky, jimiž se autoři gotických románů tu více, tu méně, ale zato vytrvale prohřešují proti dobrému vkusu a míře únosnosti.

Zpátky ze záhrobí!

19. května 2011 v 21:32 | Nebožátenečko |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Bon soir, mes netopýres!
Ráda bych vám zvěstovala, že ústní vtipné státně školní maturity mám za sebou, zvládla jsem na to tři jednušky a jednu dvoječku (mám dobrou náladu, proto ty zdrobněliny).
Byla jsem na sebe včera tak hrdá, že jsem ze školy doslova radostí vyskákala a neustále mamince sdělovala, že jsem geniální a úžasná, tak ať se s tím prosím vyrovná a smíří. Vypadá to, že žádné hlubší trauma z toho nebude, protože můj famosní potenciál tušila už předtím.

A co z toho vyplývá? Pro vás to, že vás zase budu krmit články o spisovatelích, protože už konečně budu mít čas na všechny ty životopisy, co jsem si ulovila v antikvariátech. Her rotting Majesty bude teď dál žít svůj rotten life a radovat se ze všech hezkých věcí, které ji na tomto světě těší.
(Taky se rozhodla začít dělat dobrovolnici v nemocnici, nejlépe obšťastňovat staré lidi. Má je ráda a myslí si, že by je to mohlo také těšit.)

Hej då!

Her rotting Majesty

A taky bude snad už konečně zase psát v kavárnách svůj pseudoromán.
Hello Sun, hello Moon,
bring the storm and call the tune!
When I´m drunk I miss you so,
when I drink I think of you.

Chtěl jsem být za příšeru aneb rozhovor s J. H. Krchovským, II. část

14. května 2011 v 14:29 | Nebožka, MF Dnes |  Variace pro temnou strunu
J. H. Krchovský
V září léta páně 2010 jsem vám sem přepisovala část rozhovoru s J. H. Krchovským, především tedy pasáž o smrti.
Protože jste tehdy docela jevili zájem zvědět, co dalšího tento brněnský dekadent prozradil v rozhovoru, přepsala jsem i další zajímavé odstavce. Třetí část opět někdy dopíšu.
V Sedmičce je další rozhovor, tentokrát na téma Brno. Toho se taky dočkáte!:)
(Mimochodem, na začátku roku jsem byla na jeho recitaci a mám podepsanou jeho nejnovější sbírku - Dvojité dno. Musela jsem se pochlubit, protože mě to moc těší.)

Zmínil jste modlitební litanie. Jak moc věříte?
Na Boha nevěřím, spíš na osud, souhru okolností, řád vesmíru, tedy i světa, přírody. . . Příčinnou zákonitost všeho nebo zákonitou příčinnost? Nechci to mít pojmenovaný.

Máte sudetské i slovenské kořeny. Ke komu z rodiny jste měl nejblíž?
Stejně jako se nedají oddělit geny, nedají se oddělit ani inklinace. Zatímco dědeček pražskej byl učitel přírodo - a dějepisu a literatury a byl písmák, dědeček brněnskej byl dráteník a víceméně negramotnej. Zatímco brněnští prarodiče měli drajv, šílenství, temno, iracionalitu, ty pražští byli racionální dietáři, všechno načtrnutý, logický, germánský, upjatý. A oboje udělalo skvělej mišmaš. To pak - jak říkávám -je fuška na celej život.

Se školou jste se vypořádal poměrně brzy. Souviselo to s odporem k té písmácké tradici?
Škola byla jeno trpná záležitost, nutné zlo. Že to pro mě nemá smysl, mi začalo docházet někdy v osmé třídě, devátou už jsem měl těžce na háku. Nepsal jsem úlohy, neměl jsem sešity, a když si všichni šli pro vysvědčení s bonboniérou, kytkou a deskama, protože ho později hodlali vykazovat, já ho složil do čtverečku, strčil do kecky a vykračoval si s rukama v kapsách, že nic nenesu. Taky jsem ho už nikomu nikdy neukazoval.

Anne Mowbray a její zuby

9. května 2011 v 19:51 | Nebožátko + knížka Vepsáno do kostí |  Nebožky a nebožtíci
Příběh o nebohých dětech Edwardovi V. a Richardovi,
synech Edwarda IV., dost možná znáte. Když jejich tatínek v roce 1483 zemřel, oba chlapci zmizeli. V roce 1674 byly při přestavbě londýnského Toweru objeveny dvě drobné kostry. Moderní paleopatologické výzkumy naznačují, že by mohlo jít o nešťastné prince.

Aby bylo kosterní nálezy s čím porovnávat, vědci prozkoumali
i ostatky jejich příbuzných - Anne Mowbray a Marie de Bourgogne (což je Marie Burgundská).
Pojďme se teď podívat, co se vlastně zjistilo!

K tomu, aby vědci mohli rovnou zamítnout, že jde o Edwarda
a Richarda, bylo potřeba podrobit kosterní pozůstatky důkladnému výzkumu.
Protože Anne Mowbray byla s Edwardem, svým manželem, zároveň
v příbuzenském vztahu, bylo možné analýzou zubů dokázat příbuznost. Pravděpodobně víte, že v zubech se dá pěkně číst.
Z chrupu jsou paleopatologové odhadnout docela přesně stáří zemřelého.Všechny zuby prochází několika stádii vývoje. Každé takové stadium vývoje má určitou číselnou hodnotu a sečtením hodnot všech zubů se dá získat hodnota zralosti, ze které pak se určí věk.

Manželky a dcery (BBC, 1999)

2. května 2011 v 21:28 | Nebož |  Filmy a seriály s tematikou 19. století

Minule jsem vám doporučovala jeden smutný příběh, ten dnešní dopadne dobře. Jmenuje se Manželky a dcery, jde o filmové zpracování příběhu od Elizabeth Gaskell a pochází opět z dílny BBC. Pokud máte rádi zamilované viktoriánské příběhy, věřím, že nebudete zklamaní.
Začnu tím, co nám říká "text distributora":

Dramatická TV série z produkce BBC. Jako malé děvče prožila Molly Gibson, dcera váženého lékaře, zvláštní setkání se vznešenou paní Kirkpatrick. Když se její ovdovělý otec rozhodne znovu oženit a jeho vyvolenou je právě tato dáma, tuší Molly, že to nebude mít jednoduché. Nové události ale brzy zcela zaměstnají její mysl - na návštěvě u známých, kam ji otec poslal, aby ji uchránil od zájmu mladých mužů, je velmi přitahována jejich synem Osbornem. . .

V článku se opět objeví celý příběh včetně konce, takže pokud jej nechcete znát, tak to dál nečtěte.

. . . jenomže to jen jedna krátká zápletka. Molly totiž velice imponuje to, že Osborn je básník, a ano, jeho portrét i jeho básně se jí líbí. Ovšem do té doby, než se setká s jeho bratrem Rogerem, nadšeným entomologem, který jí ukáže tajemství a krásy hmyzího světa. Netrvá to dlouho a Molly se zamiluje.