O životě Percy Bysshe Shelleyho

16. dubna 2011 v 13:08 | Nebož |  Mary Woolstonecraft a Percy Bysshe Shelley
Percy Shelley je jedním z nejvýznamnějších anglických romantických básníků, mezi jeho nejznámější básně patří například Odpoutaný Prometheus, který dokonale vystihuje jeho životní postoj.
Percy byl svobodomyslný poeta odmítající manželství navzdory svým dvěma sňatkům, stavěl se proti náboženskému určení a prohlašoval se za ateistu, což mu vyneslo vyloučení z Oxford University. Přes jeho nesporné literární kvality ale vynikla víc jeho druhá žena, Mary Shelley, se svým Frankesteinem.

Percy Bysshe Shelley se narodil 4. srpna 1792 v anglickém Horshamu siru Timothy Shelleymu a Elizabeth Pilford. Shelleyovi měli celkem sedm dětí a Percy byl nejstarší z nich.
V roce 1802, kdy oslavil desáté narozeniny, byl přijat na Syon House Academy of Brentford, kde studoval dva roky, a pak přestoupil na Eton College. Percy byl spíše průměrným studentem, už tehdy miloval knihy a místo, aby se účastnil obyvklých chlapeckých her, raději si četl někde pod stromem, čímž dráždil svoje spolužáky. Ti toho podivného tvora ani za mák nebyli s to pochopit, a tak si vysloužil přezdívku "bláznivý Shelley". Kromě toho Percy odmítal uznávat jakákoliv pravidla, která se mu něčím znelíbila.
Tenhle sklon mu vydržel až do smrti.
Roku 1810 byl přijat na Oxford University. Jeho otec mu zařídil otevřený účet na knihy a papír u knihkupce Slattera se slovy: "Tento můj syn, pane Slattere, je literát. Je už autorem jednoho románu (šlo o román Zastrozzi, který Percy spisoval spolu se sestřenicí Harriet a sestrou Elizabeth), a kdyby ještě náhodou zatoužil býzt zaživa vytištěn, nemám nic proti, abyste tuto jeho libůstku ukojili."
25. března 1811 Shelleyho studium na Oxfordu ale zmařil spis Nezbytnost atheismu, kterého se odmítal vzdát. Spolu s Shelleym byl vyloučen i jeho přítel Jefferson Hogg, jenž se Percyho zastal.
Oba bohémští přátelé si tak pohněvali své otce a aby měli klid, pronajali si byt v londýnské Poland Street.

V Londýně tehdy navštěvovala školu i Helen Shelley, jedna z Percyho sester. Právě přes Helen se Percy seznámil se svojí první ženou Harriet Westbrook. Harriet bylo šestnáct let, byla to drobná, hezky rostlá dívka. Samozřejmě se do plavovlasého mladíka záhy zamilovala a fakticky jej donutila k sňatku, když mu v dopisech sdělovala, že trpí a že jediným řešením bude patrně sebevražda. Dobrák Percy se rozhodl zachránit její pověst (šířily se zvěsti o častých návštěvách Percyho a spekulovalo se, jak tohle asi dopadne).
A tak 28. sprna 1811 Percy porušil své předsevzetí nespoutat lásku do okovů manželství. Jeho láska ale poněkud opadla, když zjistil, že Harriet vůbec není ta přemýšlivá, poetická duše, za jakou ji měl. Brzy se začala starat o to, jaké klobouky jsou právě v módě a chtěla jezdit v kočáře jakožto žena budoucího baroneta, což bylo něco, čím Percy opovrhoval a považoval za naprosto přízemní. Po třech letech tak manželství vzalo za své.

Když se pak Percy setkal se s vým ideálem Godwinem, jehož názory ho tak ovlivňovaly a inspirovaly, a seznámil se s jeho sedmnáctiletou dcerou Mary Godwin Woolstonecraft. Nešťastný Shelley se do duchaplné Godwinovy dcery zamiloval a od Harriet definitivně utekl (ta se pak utopila, když viděla, že se Percy nevrátí a nevysvobodí ji z její hanby). Percy se oženil s Mary, aby získal do péče syna Charlese (to se nakonec moc nepovedlo), a cestovali společně i s dětmi po Itálii ve společnosti Maryiny sestry Jane, která si nechávala říkat Claire, protože Percymu svědčilo spíš jižanské teplo než proměnlivé anglické počasí.
Krátce po sňatku se Percy seznámil s lordem Byronem. Pojily je společné názory a podobné společenské postavení. Percy nebyl takový proutník jak lord Byron (ten zplodil dítě s Jane, a pak se neustále handrkovali o toho, kdo se bude o malou Claru Alegru starat), ale smířil se s povahou své přítele dona Juana.

Roku 1819 se narodil manželům Shelleyovým další dítě - Percy Florence. V této době napsal Shelley svého Odpoutaného Promethea inspirovaného tvorbou řeckého dramatika Aischyla. Chystal se také začít vydávat časopis Liberál za pomoci přátel Byrona a Hunta. Své plány ale už nestačil uskutečnit.
8. června 1822 se vydal plavit se na moři ve své loďce Don Juan a nedaleko Livorna během bouře pravděpodobně utonul. Když vytáhli jeho tělo, bylo už velmi těžké jej rozpoznat.
 


Komentáře

1 Lukáš | Web | 16. dubna 2011 v 14:35 | Reagovat

Ahoj "vévodkyně". To bylo ale docela příjemné, zajímavé počtení.

2 Elysia | Web | 28. dubna 2011 v 16:47 | Reagovat

skoda mladeho nadejneho zivota..

3 Annémone | 6. května 2011 v 17:25 | Reagovat

Shellyho zbožňuju od doby, kdy jsem v divadle viděla jeho Cenci. Neskutečné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.