Prosinec 2010

Plác, plác, bum!

29. prosince 2010 v 12:29 | Nebožka
(To nebyl beat box, ani industrial, jenom nevím, jak mám pojmenovávat články tohoto typu)

Uniká mi duch Vánoc, což je asi tím, že už nejsem malá a nemám motýly v břiše při vyslovení jména Ježíšek.
Dostala jsem do první části druhé lekce švédštiny a zvládnu říci, že chci mlíko a čekám na Svena. Pravda, není to mnoho. Taky umím napočítat do desíti.
Dneska jedu do Prahy, uvidím konečně Decadence now! v Rudolfinu, pak následuje Silvestr na chatě člověka, kterýho vůbec neznám. Mám z toho trochu obavy, ale moje drahá syster a její pojkvän, takže tam nebudu úplně osiřelá košilela.
Doufám, že to budou lidé na nějaké kulturní výši.
Že se hned neožerou a nebudou zvracet v okolních, jistě krásných lesech.
Že to přežiju ve zdraví.
Do autobusu si vezmu Nebezpeční známosti, už je mám skoro dočtený. Baví mě analyzovat milostné strategie té obludy Valmonta a obludice de Merteuil. Četli jste to?

Možná by bylo záhodno jít si už chystat věci na odjezd, čímžto pádem vás poučuju o nebezpečnosti rachejtlí, dejte si na ně pozor a hej då!

Jak porozumět básni?

23. prosince 2010 v 16:19 | Nebožka |  Literatura 19. století
Někdy je těžké pochopit, co chtěl básník vlastně říct - napadlo mě, že bych mohla nějak zkusit sepsat svoje vlastní poznatky, co se týče poezie. Mám občas dojem, že spousta lidí kolem mě se na báseň nedokáže soustředit, takže jí pak ani neporozumí.

  • Pokud čtete/chystáte se básně nějakého protřelejšího básníka, není od věci pročíst si jeho životopis. Když budete vědět něco o jeho životě, nikdy to ničemu neuškodí a vy se pak zvládnete do poezie líp vžít a pochopit jeho narážky.
  • Zkuste si báseň přečíst nahlas, třeba ji pak budete líp vnímat. A klidně i se všemi pocity a několikrát.
  • Zajímavé myšlenky si můžete přepsat nebo podtrhnout tužkou a později se k nim vrátit. Je to jako s křížovkou, co vás nenapadne hned, může vás napadnout pak, až se rozhodnete křížovku doluštit.
  • Je velice dobré umět číst mezi řádky. Co může říct básník metaforou, to většinou metaforicky taky řekne (dodám snad jen to, že existují i výjimky).
  • Soustřeďte se na to, jaký pocit ve vás báseň vyvolala. I to může být klíč.

Patrně takto bych shrnula všechno to, co mi připadne podstatné pro čtení poezie. Pokud máte nějaké další nápady, sem s nimi! Třeba tím jednou někomu pomůžeme.

(A krom toho vám přeju pěkné Vánoce a dobré vykročení do nového roku!:))

Ale ne, ještě jsem neumřela.

12. prosince 2010 v 16:35 | Nebožka |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Jenom toho teď mám moc a tak volné minuty trávím čtením nebo koukáním doblba.
Jednoduše jsem budoucí maturantka, čímžto pádem dělám maturitní otázky, učím se na testy, uvaděčkuju v divadle, sháněla jsem vánoční dárky, okukovala platonickou lásku, začala jsem se učit švédštinu a zlepšovat svoji angličtinu.
Na psaní smysluplných článků mi poslední dobou nijak nezbyl čas.

Nicméně, musím vám sdělit, že jsem dnes udělala naprosto skvělý vánoční nákup! Kdybyste nevěděli co by, v Ikea mají úžasný plyšáčky. Plyšový žraloky, zajíce, hady, hrochy (jsou k sežrání, úplně ňuchňuch!:)), netopýry, pavouky. . . Litovala jsem, že už nejsem malý dítě.
Pořídila jsem praktickou krabici na zeleninou pro mého drahého tatínka, aby to neskladoval v otřesné plastové krabici od kiwi, a utěrku, aby pořád nehuhlal, že žádnou nemáme.
Jednu utěrku dostane i maminka, aby nehuhňala, že ona nemá utěrku.
Moje sestra dostane dvě úžasné věci, které tu nemohu zmínit, jinak by nebyla překvapená.
Babička bude mít bezový sirup a dvě roztomilá plyšová zvířátka - osla s kapesníkem a zajíce s mrkví (no jo, já za to nemůžu, oni vypadali tak rozkošně, nemohla jsem je tam nechat:D).
A sobě jsem taky koupila plyšáky, aby mě nemrzelo, že žádný nemám.
A švédský perníčky, abych měla co požírat při studování svenska.

Tož, přeju vám pěkný adventní čas a odpusťte, že teď prokletce a ostatní trochu zanedbávám, akutálně na to nemám kapacitu, ale nepřijdete o ně.

Vaše milá Příšera

(Jo a taky jsem sehnala úžasnou nákupní tašku, černošedou s nápisem Dark dudes a dark zvířátkem, to se to bude nakupovat!)