Červenec 2010

Jak Rimbaud potkal Verlaina - část první

28. července 2010 v 12:21 | La Duchesse

Když se tehdy sedmnáctiletý Rimbaud zmínil panu Bretagneovi o tom, že jej pomalu opouští síla psát verše, vzpomněl si ten dobrosrdečný muž, že se přátelil s básníkem Paulem Verlainem, když byl zaměstnán v Dehéeově cukrovaru ve Fampoux (rodina Dehée tvořila Paulovu přízeň z matčiny strany), a tak jej napadlo, že by se snad v téhle věci dalo něco podniknout. Arthur se rozhodl, že Verlainovi pošle své básně a ihned zmermomocnil svého přítele Ernesta Delahaye, který měl krásný rukopis, aby přepsal šest jeho básní. Sám pak napsal dlouhý dopis, v němž se vyznal ze svých ideálů, to doplnil několika slovy i pan Bretagne a zásilka byla odeslána Verlainovu nakladatelu Lemerrovi. Když po čtyřech dnech stále nepřicházela odpověď, napsal Arthur ještě jeden dopis, tentokrát naléhavější, a přiložil Mé milenky, Paříž se opět zalidňuje a První přijímání.
Dovedete si jistě představit neutuchající radost a nadšení Rimbaudovo, když konečně přišla odpověď. Verlaine prý potřebuje čas na přípravu Rimbaudova ubytování.
18. dubna 1873:
"Přijeďte, drahá, velká duše, voláme Vás, čekáme Vás."

Aktuality?! Ne, vše při starém

4. července 2010 v 19:53 | La Duchesse |  Ze života, hlavy i srdce Nebožky
Bon jour, mes netopýres!
V rámci možností žiju. Přebývám na chalupě, kde se k internetu sice dostanu, ale ne nijak hojně, takže nepanikařte, že tu dlouho nic nepřibude. Tyto prázdniny hodlám opět strávit ve společnosti mých zbožňovaných knih, od kterých se mi těžko odtrhává. Tož, to jest ta vášeň pro knížku.
Neznám lepší pocit, než se ponořit do jiného světa a vžívat se do postav.
Aktuálně mám rozečtených několik knih: Castle of Otranto od Walpolea, Lesk a bídu kurtizán od Balzaka (uchvancacující kniha!), anglického Eragona pro rozšíření slovní zásoby, životopis Sandové a Rimbauda a ještě mám přichystaného Lewisova Mnicha a Barnesovu knihu Žádný důvod k obavám. Je toho hodně, ale věřím, že to stihnu. Vždyť mám na čtení celé dny!

A o životě Rimbauda a George Sand vás nezapomenu informovat, stále pečlivě studuju jejich životy a každá novinka se tu jistě objeví.

Mějte se hezky a užijte si volno stejně jako já,

vaše Nebožátko