Kdo byl Honoré de Balzac

17. března 2010 v 19:56 | La Duchesse |  Honoré de Balzac
Honoré de Balzac je významným představitelem francouzského kritického realismu.
Vytvořil přes sedmdesát románů utvářejících celek zvaný Lidská komedie, ve kterém popisuje život, slasti a strasti soudobých lidí, ať už se jedná o básníky, loretky, hudebníky, ministry, úředníky nebo šlechtice. V řadě románů se objevují autobiografické prvky, ze kterých si tak můžeme Balzaca celkem hezky poskládat.

Honoré se narodil Bernardu - Françoisovi Balzacovi a jeho ženě Lauře (rozené Sallambier) 20. května 1799 v Toursu. Balzacovi svěřili malého Honoréa kojné ze Saint - Cyr - sur - Loire, za rok 29. září tam putovala i jeho sestra Laura. 1801 se narodila sestra Laurencie, při jejímž křtu si Balzacové osvojili šlechtický přídomek. To, že byl Honoré už jako maličký izolovaný od své matky, jí nikdy neodpustil. Ostatně, vztah paní Balzac a jejího syna nikdy nebyl moc vřelý. Matka vkládala veškeré city do svého nemanželského syna Henriho a dcery Laury. Děti Laurencie a Honoré stály trochu v pozadí.

Když bylo Honoréovi osm let, rozhodla se paní Balzac, že dá synka do koleje ve Vendôme. V letech 1807 až 1813 Honoré svoje rodiče vlastně neviděl, protože tento oratoriánský ústav uplatňoval velmi přísnou výchovu. Děti ústav opouštěly až po ukončení studií. Žáci nebyli uvolněni ani v době prázdnin a dopisy byly pečlivě kontrolovány. Není divu, že se tam Honoréovi příliš nelíbilo.
Poté, co dostudoval v Toursu, vyslyšel přání rodičů a pokračoval jakožto student práv. Už odmala ale snil o tom, že se stane spisovatelem.

Jeho první tvorbu představovaly různé dobrodružné romány, posléze se stal novinářem a kritikem. Aby si stačil vydělat dost peněz na živobytí, psal prakticky neustále. Poté, co mu nevyšly jeho plány s akciemi, musel psát o to víc, aby splatil dluhy.

V roce 1833 se seznámil se svou budoucí ženou - Ewelinou Hańskou Rzewuskou, což byla dáma, která se obdivovala jeho tvorbě. Během let korespondence se do ní zamiloval a nedlouho před svou smrtí v roce 1850 ji pojal za svou ženu.
 


Komentáře

1 Rusalka | Web | 27. března 2010 v 19:40 | Reagovat

Honoré de Balzac zaujímá četsné místo na seznamu autorů, od kterých by si chtěla něco přečíst. Snad se k němu brzo dostanu. :-)

2 La Duchesse | 27. března 2010 v 20:06 | Reagovat

To tě ctí!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.