Těžba pazourku v mladším neolitu

29. listopadu 2009 v 15:42 | La Duchesse |  Jak se žilo nebožtíkům, než umřeli
Myslím, že nejsem jediná, komu se vybaví pazourková sekyrka, když se řekne pravěk. V období neolitu se kámen používal jako základní surovina pro výrobu zbraní nebo jiných nástrojů, a neojoblíbenějším "materiálem" byl právě pazourek pro svoji tvrdost, schopnost udržet si dlouho ostrost a snadné zpracování.

Jak se pazourek získával? Někdy se stalo, že pračlověk našel kýžený kámen na zemi, ale ve většině případů se pazourek doloval, protože tak se daly získat větší valouny. Těžilo se buď z povrchových dolů, kdy stačilo vyhloubit mělkou jámu, anebo z větších hloubek, a to pomocí kamenných seker a různých špičáků z paroží. Bylo nutné nejprve z dolu odstranit křídovou hlušinu a po dosažení pazourkové žíly došlo k ražení chodeb do všech stran od místa nálezu. Pomocí špičáku se vytahovaly pazourkové valouny z mělké křídy na povrch zemský. Pak už stačilo jenom kladivem otlouct zbytky hlíny a křídy a nahrubou pazourek otlouct. Takto zpracovaný pazourek se posléze buď prodal nebo zpracovával dál.

Zajímavé je to, že v dolech se často objevují kosterní pozůstatyk rituálních obětí, což svědčí o tom, že těžba pazoruku neměla ryze praktický význam, ale také náboženský.
↑ Jeden z nejznámějších dolů - polské Krzemionki

 


Komentáře

1 Adelaide | 4. prosince 2009 v 21:33 | Reagovat

To je fajn. Letos, respektive příští rok pojedu na okres na dějepisnou olympiádu na téma pravěk, tak mi to třeba pomůže :-). Děkuji. :)

2 La Duchesse | 4. prosince 2009 v 22:04 | Reagovat

[1]: Pokud ano, tak mě to jedině potěší :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.