Fjodor Michajlovič Dostojevskij a jeho Zločin a trest

5. října 2009 v 13:15 | La Duchesse |  Literatura 19. století

Druhá knížka v pořadí, kterou vám doporučuji k přečtení. Má poutavý příběh a je psaná tak dobře, že vás bude bavit až do konce. Tedy doufám ;-)

Děj:
Přenesme se do Petrohradu první poloviny 19. století. Student Raskolnikov, který sem přišel
za vzděláním, přerušil svá studia kvůli nedostatku peněz, je zadlužený u domovnice a ví, že jeho matka se sestrou kdesi na vesnici jsou na tom dost podobně, takže si musí peníze opatřit sám.
Začne se v něm ale probouzet myšlenka, že jsou lidé, jejichž život nemá absolutně žádnou cenu, že si žít ani nezaslouží a že připravit je o žití není tak hříšné, jak by se mohlo zdát. Raskolnikov si s touto myšlenkou začne pohrávat a nakonec ji uskuteční. Ještě před tím se ale seznámí s opilcem Marmeladovem, úředníkem, který v kanceláři příliš dlouho nevydržel, a ten mu vypráví o své andělské dceři Soněčce. Raskolnikov se do Soni zamiluje.
O něco později se Raskolnikov vypraví ke své bytné, vraždu pečlivě naplánovanopu, sekeru v záňadří. Mezitím do bytu ale přijde sestra domovnice, a tak Raskolnikovovi nezbývá, než ji o život připravit také.

Pak uteče (samozřejmě se to neobejde bez napínavých okolností) a svěří se Soněčce. Ta jej přiměje, aby se ke svému činu doznal. Chudý student - vrah tak učiní a je odsouzen k osmiletému pobytu na Sibiři. Jako polehčující okolnost je uznán fakt, že lidé z Raskolnikovova okolí potvrzují, že student má pocuchané nervy a šptanou psychiku. Soňa odjede s ním, aby jej mohla navštěvovat a utěšovat.
Na pozadí tohoto vyprávění o "zločinu a trestu" se odehrává i příběh Raskolnikovovy sestry Duni, která si má vzít bohatého muže (ten pro změnu věří, že jedinou dobrou ženou může být dívka z chudé rodiny, protože pak je svému muži zavázána, že ji vysvobodil z bídy) jen proto, aby mohla pomoci bratrovi v nouzi. Raskolnikov to ale odmítá. Celý případ se pak vyřeší tak, že si Duňa vezme Raskolnikovova přítele Razumichina, rovněž studenta.

A nebožčin závěr:
Myslím, že příběh je to velmi zajímavý, kniha je čtivá, takže pokud máte rádi Dostojevského, pusťte se do něj. A jestli jste od něj ještě nic nečetli, rozhodně nezačínejte s Běsy (rovněž dobrá kniha, ale mohla by vás odradit), to je totiž běh na dlouhou trať, velmi komplikovaný. . .
Zločin a trest vám ukáže Petrohrad, jak jste jej možná neznali, a ještě vás dokáže krásně zabavit během dlouhého sobotního odpoledne.
 


Anketa

Kterou rubriku máte nejraději?

Nebožtíky 13.6% (17)
19. století 24.8% (31)
Spisovatele 9.6% (12)
Rubriku o nebožce 11.2% (14)
Hudbu 5.6% (7)
Všechny stejně 35.2% (44)

Komentáře

1 Lykao | Web | 5. října 2009 v 22:27 | Reagovat

Jééé! Ty budeš v Abatonu! Co budeš mít na sobě, nebo podle čeho tě na dálku spolehlivě poznám? Ne, že bych tě chtěla nějak otravovat (rozměj mluvit s tebou), jen chci vědět která jsi ;)

2 Čartkovova | Web | 13. října 2012 v 18:46 | Reagovat

Před nedávnem jsem Zločin a trest dočetla a byla jsem nadšena! Za přečtení stojí i novela Nětočka Nězvanovová.
A někdy v nejbližší době se vrhnu na Idiota :)

3 Nebožka | 18. října 2012 v 20:53 | Reagovat

[2]: Na Idiota se taky chystám, ale pořád se k tomu nemůžu nějak dostat. Jag har inte mycket tid:/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.