Marie Anna Savojská

21. září 2009 v 15:46 | La Duchesse |  Osobnosti věku devatenáctého

Kdo?
Dcera piemontského a sardinského krále Viktora Emanuela I. se narodila roce 1803 (pro nedočkavce: zemřela roku 1884) a čestné místo v nové rubrice věnované zajímavým lidem z 19. století jí bylo přiděleno proto, že se pečlivě starala o svého psychicky nemocného manžela Ferdinanda Dobrotivého.

Její osud?
Ferdinandův otec František první potřeboval oženit svého syna, ale ten se k tomu příliš neměl, takže mu nevěstu našel sám. A tou ženou byla právě Marie Anna.
V té době jí bylo sedmadvacet let, byla velmi zbožná a v důsledku tohoto se chystala vstoupit do kláštera. Tento její plán ale nevyšel a ona byla místo toho 12. února v Turíně roku 1831 v zastoupení provdána za rakouského následníka trůnu - slabomyslného Ferdinanda.
Dovedete si jistě představit, jaký to pro ni byl šok, když se za ním pak vydala do Vídně a naproti jí vyšel pajdavý Ferdinand s vejčitou hlavou a vysokým čelem. Nebohá Marie Anna se roztřáska po celém těle a zbledla.
Spojení to bylo vskutku zajímavé - podivínský Ferdinand a nepříliš hezká Marie Anna s předkusem, špičatou bradou a naprostým nedostatkem vkusu (ale podle mého mínění nebxyla zas tak strašně ošklivá, co myslíte?)
Byla to ale hodná, pečlivá žena, která se těšila, že bude mít děti, ale nakonec měla jen jediné - Ferdinanda (jak se vtipně vyjádřil autor Toulek českou minulostí). Na manželské povinnosti samozřejmě nedošlo, korunní princ by toho patrně ani nebyl schopen.
Celých třicet se mlčky a odevzdaně starala o svého manžela.
Zemřela devět let po Ferdinandovi.

Zajímavosti?
Věděli jste, že Marie Anna byla poslední českou korunovanou královnou?
Za zmínku stojí i to, že národ český ji měl velmi rád právě pro její vlídnost a dobrosrdečnost.
Zároveň je pozoruhodné, že přes půl století žila v německy mluvícím prostředí, nikdy se tento jazyk nenaučila, a komunikovala tak pouze francouzsky nebo italsky. Ferdinand I. Dobrotivý jí tedy dělal tlumočníka (dokud neumřel - kdo jí tlumočil poté, to jsem bohužel nezjistila).

 


Komentáře

1 Lord Lukáš | Web | 21. září 2009 v 17:44 | Reagovat

Zdravím Anežko, vévodkyně starých časů. Věta typu tak mu otec našel nevěstu sám mne tedy nepotěšila. Proč? Ve skutečnosti se ty holky mohly vzepřít vůli tehdejší kultury. Koneckonců to udělaly později stejně, že? Ale mohly už v té době, kdyby skutečně k tomu měly vůli. Měly možnosti kdyby se však nenechaly zastrašit. Jde o to že by tedy se vzdálily ze svého původního bydliště a bydlely by samostatně někde v jiném domě. Myslím že zas tak oslabená pozice ženy v té době snad nebyla. Otroctví snad už bylo za námi, ne? Vzpomínám s úsměvem na slova z filmu Císařův pekař "panenko podsrpenská, ty to tak přece nenecháš" (pravil jeden stařec pekaři který nechtěl dávat pečivo) a ten pekař se opřel do okna když s úsměvem zvolal "ale nechá, nechá, když mi to tak necháme". Na toto si měly tehdejší ženy vzpomenout a byla by vůla ženy hned silná. Já myslím že se jen nechaly dobrovolně povinně zastrašit, jak se lidově říká.

2 Loosyth | Web | 21. září 2009 v 21:19 | Reagovat

Lorde Lukasi, jen bych chtěla podotknout, že tehdejší ženy si jen těžko mohly vzpomenout na zmíněnou větu z filmu, který byl natočen ve značně pozdější době:)

3 Lord Lukáš | Web | 22. září 2009 v 12:02 | Reagovat

[2]: Nemusel bych se k tomu tvému komentáři vyjadřovat protože vím že každému je jasné co jsem tím chtěl vyjádřit. Ale protože vím že v současné době mohou existovat i takoví lidé kteří názor vyjádřený ve tvém komentáři myslí vážně tak jsem raději se k tomu vyjádřil v tomto komentáři. Jde o podstatu věci a to že se tehdejší ženy a holky mohly vzepřít kdyby chtěly a nenechaly se zastrašit. O tu důležitou myšlenku jde. Kdo by těm holkám znemožnil odejít z domova kdyby se cítily být omezovány ve svém domově a byla by jim vnucována nějaká svatba s někým kdo se jim hnusí, co? Mohly by odejít kdyby to bylo tak strašné nebo se nenechaly zastrašit. Otroctví snad už v té době bylo za námi, ne? Je to jenom o lidech. Koneckonců se vzepřely režimu o trochu později kdy se ženy osamostatnily a staly se stejně vlivné a mocné jako muži. Tak jest a tak bude.

4 Rusalka | Web | 22. září 2009 v 17:06 | Reagovat

[1]:
Hezké přirovnání k hezkému filmu :-), ale ráda bych řekla to, že i když tehdejší dívky a ženy měly do určité míry na výběr, co se svým životem, nemohly to tak snadno relizovat, jak píšete. Rodina by je zavrhla (podle mého názoru), neměly by nejspíš peníze na žádný byt někde pryč od svého budoucího manžela a rodičů, kteří jim život řídili. Podle mě se bály tohle všechno udělat z vděčnosti ke svým rodičům, kteří se o ně tak starali celý život.
Právě tyto plánované svatby měly předejít finančním krizím, do kterých se rodiče těch dívek dostávali. Možná se s dotyčnými ženichy dívky ženili právě proto, aby dostaly svoji rodiny z finanční krize. Nevím, jsou to jen mé dohady a názory ;-)

Jinak, La Duchesse, moc hezký článek. Chudák Marie Anna, které tak zkazili plány...

5 La Duchesse | 22. září 2009 v 17:49 | Reagovat

[1]: Proboha, Lukasi, už se prober!
Devatenácté stoeltí vůči ženámk nebylo ani torchu shovívé - a to jak muži, tak ženy. Když utekla paní Vocásková s milencem, tak se na ni všechny ŽENY dívaly skrz prsty. To nebyl jenom diktát mužů! Ony v tom byly vychované, takže stejně smýšlely. Tehdy se to bralo tak, že jde hlavně o to, aby zplodili děti a přinesli do manželství nějaké peníze. Na lásku tehdy moc místa nebylo. Ony se tehdy vzepřít prostě nemohly už jenom proto, že kdyby se vzepřely rodičům, tak by je jednoduše vyrazili bez prostředků z domu. A co by pak ta nebožačak tak asi dělala? Troufám si říct, že šlapala chodník, dokud nezemřela na syfilitidu nebo ji neudolala tubera.
Tak to prostě je a taky bylo, Lukasi.
A pokud to pořád nechápeš: během holocaustu se Židé mohli vzepřít, ale všichni kolem stáli proti nim, takže by zbytečně prolili krev. A ženy v devatenýáctém století v přeneseném smyslu to měly podobně.
A hlavně: nemůžeš chtít všechno hned, změna společnosti se neděje jen tak ze dne na den, všechno to nějakou dobu trvá :-)
Nebere si to nějak špatně, ale mám pořád pocit, že žiješ v jakémsi klamu, od kterého se odmítáš oprostit.

6 Loosyth | Web | 22. září 2009 v 19:13 | Reagovat

[5]: Soulasím s oběma slečnami

7 Lord Lukáš | Web | 22. září 2009 v 20:25 | Reagovat

[5]: Však ano. Tvá slova se s mými slovy potvrzují. To je v pořádku. Říkáš to stejné co já ale jinými slovy. Já jsem jen k tomu přidal že se měly vzepřít ty ženy což udělaly o nějakou dobu později. Myslím že dle mého názoru nejsi pozorná při čtení mých názorů a tak je zjevně mnohdy nechápeš správně.

8 Lord Lukáš | Web | 22. září 2009 v 20:31 | Reagovat

pro La Duchesse: A ještě dodatek k tomu že se mohly ty holky vzepřít. Kdo by jim v tom odtržení od tehdejší kultury zabránil? Co myslíš? I dnes se lidé po některých dívají jako po magorech a myslíš že se změní jen protože se to jiným lidem nelíbí? Prosím tě... Já vím přesně o čem mluvím. Když člověk chce tak se dokáže postarat o sebe tak jak on sám chce a nedívá se na ostatní a tedy i ta některá holka v minulosti se mohla vzepřít a raději nechat na sebe poukazovat třeba že je magor a podobně. Však ono možná některé holky a ženy to tak měly. Jde jen o lidi a každý z nich je originál. Tak jest a tak bude.

9 La Duchesse | 23. září 2009 v 15:55 | Reagovat

[8]: Ne, Lukasi, já mluvím o koze a ty o voze. Bohužel už nevím, jak jinak to vysvětlit. Ty holky se vzepřít mohly, ano, ale:
- neměly by peníze
- rodina by je zavrhla
- SPOLEČNOST by je zavrhla a jak jistě doře víš, společnost je mocná věc.
Jinak už to vyjádřit nedovedu.
Čtu tvoje komentáře pozorně jako všechny na tomto blogu. Nejspíš jsi to tedy napsal jinak, než jak to mělo vyznát.

10 Taraen | 23. září 2009 v 17:52 | Reagovat

[8]: Naprosto souhlasím s La Duchesse. Ty ženy neměly na výběr. Dnes se na tu dívku můžou dívat jako na magora a zešměšňovat tě...ale to je tak všechno. Může si najít práci, vlastní bydlení a žít jak chce...tehdy nemohla.
A hlavně tehdejší výchova dívek byla napsorsto jiná. Celý život jenom slyšely, že jejich jejdiný úděl je dobře se vdát. Ano idnes jsou bohužel nějaké dívky tak vychovávané, ale můžou se jinde setkat s jiným názorem (internet, knihy...atd.). Tehdy neměl těm dívkám, kdo říct že svatba není jediný smysl jejího života. Bylo pár žen, které strávily celý život jako "staré panny" (třeba moje milovaná Jane Austenová...a to žila ještě dříve), ale takových bylo hodně málo a i tak potřebovaly podporu rodiny (protože ta rodina je musela potom celý život živit) Jediné povolání, které žena tehdy mohla vykonávat byla vychovatelka a to nedělaly ženy ze šlechtických rodin a bohaté. A navíc Marie Anna si měla vzít krále...myslíš si, že by jí rodina dovolila odmítnout krále?

11 La Duchesse | 23. září 2009 v 18:24 | Reagovat

[10]: Doufám, že když to Lukas slyší už ze všech stran, že to pochopí :-))

12 Lord Lukáš | Web | 23. září 2009 v 18:46 | Reagovat

[11]: Myslím že ty mi stále nerozumíš jak jsem to myslel ale já nepotřebuji komukoliv cokoliv vysvětlovat. Pravda je jen jedna i když mnohdy vítězí větší počet lidí. To ti ještě zjevně nedošlo. Já mám na takové věci svůj neměnný názor. Tak to je a tak to bude.

13 Lord Lukáš | Web | 23. září 2009 v 18:56 | Reagovat

[10]: Zdravím. Je to snadné. Některé ženy nebo holky mohly a jiné se bály. Je to jednoduché a já rozumím přesně tomu co mi tady říkáte. Ano rozumím. Ale vím jednu věc. V každé kultuře se našla úniková cestička kterou třeba jen nepatrný počet lidí unikl a to ani historie nemusela zaznamenat a tak se o tom třeba ani neví. To je také důležité. Chci říct že že vím že to něměly tehdy jednoduché ani zdaleka jako dnes ale říkám jen jedno, že do jisté míry možnost vzpoury těch žen tam byla. Tak jest a tak bude v každé kultuře.

Uvedu příklad ze života:

- dvě ženy v těch časech se dohodly že se jim ten způsob vedení mužů nelíbí a chtějí se osamostatnit a žít samy
- možné to je, neboť mohou se vymluvit třeba na to že jejich muž zemřel už dávno a jsou vdovy (proč ne? - vždyť lidé nechodí za každým člověkem aby zjistili jaká je jeho nebo její minulost - takže jinými slovy každý nekontroluje všechno a tak když by se odstěhovaly do jiného města tak by si našly práci a nikdo by o nich nevěděl a oficiální úřady by je určitě neupálily)
- žily by tedy v jiném městě s tím že by všem lidem řekly že jim jejich muži zemřely už dávno a jsou tedy vdovy

Mohlo by mi to být jedno to co tady říkáme, ale jde mi o princip věci a to že vždy existuje třeba jen malá cestička kterou lze uniknout a žít pohodový a šťastný život. Jen zákony daného státá nelze porušovat. Jinak si nemyslím že by byly všechny věci tak přesně dány že by se nenašla cestička jak si zvolit lepší způsob života na Zemi. Lidé ty možnosti mají.

Věřím že si rozumíme

Jsem s pozdravem

Lukáš
_________________________

14 La Duchesse | 23. září 2009 v 19:07 | Reagovat

[12]: Ano, pravda je jen jedna a i když ji uznává většina, u všech bohužel nevítězí.
Nechci se s tebou hádat, ale v tomto ohledu máš zkreslené představy, ale co a tom? Já je taky měla.
Aneb, jak bys řekl ty: Myslím to dobře. Neberu ti tvůj názor, ale skutečnost byla bohužel trochu jiná :-)

15 Rusalka | Web | 23. září 2009 v 19:47 | Reagovat

Překvapuje mě, jak lord Lukáš pořád trvdí, že má pravdu... Vzdávám to: mějte svoji pravdu, já si nechám svoji.
(jinak podlě mě mají pravdu všechny přítomné slečny :-))

16 Lord Lukáš | Web | 23. září 2009 v 20:02 | Reagovat

[14]: Překrucuješ to co jsem vyjádřil v komentáři a to nejednou. Mimochodem nejde o to kdo má nebo nemá zkreslené názory, ale otázka je jestli chceš správně pochopit to co jsem vyjádřil ve svých komentářích, co?

17 Lord Lukáš | Web | 23. září 2009 v 20:07 | Reagovat

pro "La Duchesse": Mimochodem četla jsi moje komentáře vůbec? Oba víme že to myslím stejně ale jen jsem přidal že ty ženy se skutečně mohly vzepřít s tím že by cena za takovou vzpouru mohla být velká. To už je jejich věc, jen jsem řekl jaké byly jejich skutečné možnosti jako lidí. Ale máš vůbec zájem chápat, co? A mimochodem, netestuj mne. Takové způsoby znám i od jiných lidí obzvláště tady na internetu. Nejsem včerejší.

18 Lord Lukáš | Web | 23. září 2009 v 20:09 | Reagovat

[15]: Spíše jde o to jestli jsi pochopila správně to co jsem vyjádřil ve svých komentářích. U některých typů lidí bych věřil že to mnohdy pochopí úplně jinak než jak to myslím, což jsem se v minulosti s takovým přemýšlením lidí skutečně setkal, čímž nemyslím tebe. Jen dodávám, čti pozorněji mé komentáře aby si to lépe chápala. Myslím to pohodově a dobře.

19 Loosyth | Web | 23. září 2009 v 21:19 | Reagovat

[18]: Lukasi, já jsem přesvědčena, že všichni čteme všechny komentáře pozorně a je zajímavé, že všechny máme na téma článku i na tvůj komentář stejný názor. Nemyslím, že to je náhoda nebo že neumíme chápat jednoduché věty. Taky jsem přesvědčená, že se tě La Duchesse ani nikdo jiný nesnaží žádným způsobem testovat či zesměšnit. Naše komentáře nejsou útokem na tvou osobu; je to polemika a vyjádření nesouhlasu s tvým názorem. A protože, jak je vidět, si nerad necháváš brát svůj názor, nesnaž se potlačit ani ty naše, neslevíme z nich. Něco o té době taky víme:)

20 Taraen | 23. září 2009 v 21:34 | Reagovat

Prostě slečny mají pravdu a Lord by to měl jako správny gentleman uznat :-).
Jinak se mi už polemizovat nechce, prostě ženy tehdy nebyly rovnoprávné a je to jako kdyby ses ptal, proč se černoch (ne v době otrokářství, ale v době silného rasismu) nestal bankéřem.

21 Taraen | 23. září 2009 v 21:41 | Reagovat

[13]: No ty ženy to udělat mohly, ale stále tu je dost problému. Kde by vzaly peníze na to se odstěhovat, zařídit si bydlení atd.? A i kdyby se tedy řekněmě našly místo vychovatelky, kde by tedy měly i ubytování, tak by to byl vlastně útěk a rodina by vynaložila nemalé prostředky na to je najít. A navíc v té době nebyl svět tak multikulturní, takže zmizet bylo o dost težší. A navíc dvě cestující samotné ženy byly dosti podezřelé. Samozřejmě ale taky musíš i myslet na to, že většina žen tehdy byla jiná. Byly vychovávány ne jako skály, ale jako květinky. Ty dívky z bohatých rodin uměly hrát na klavír a mluvit několika jazyky, ale aby se samy o sebe postaraly? To neuměly.

22 Lord Lukáš | Web | 24. září 2009 v 8:20 | Reagovat

pro Loosyth a Taraen: Dle mého názoru jste směšní a nebudu se už dál zamýšlet nad nesmysly jaké se mi vy snažíte nepřímo vnutit. Takový je můj názor.

23 Loosyth | Web | 24. září 2009 v 8:53 | Reagovat

[22]: Nehci tě - narozdíl od tebe - nějak urážet, ale není tvůj postoj trochu... dětinský? "Nemáte stejný názor jako já, (takže je váš názor automatický špatný), a tím pádem se s vámi nebudu bavit, urazím vás a sám odejdu taky uražen?" Nezlob se, ale ty prostě zjevně nejsi ochotný akceptovat cizí názory, ani se nad nimi na okamžik zamyslet, jestli nemůžou dávat smysl. Je mi jasné, že tenhle komentář bude zase brát jako útok pro tobě, ale je to můj názor; takhle to cítím

24 Loosyth | Web | 24. září 2009 v 8:54 | Reagovat

[23]: Omlouvám se za překlepy - poslední věta měla znít "Je mi jasné, že tenhle komentář budeš zase brát jako útok proti tobě, ale je to můj názor; takhle to cítím.

25 Lord Lukáš | Web | 24. září 2009 v 9:10 | Reagovat

[24]: A to je v pořádku. Nikoho jsem neurážel ale jen jsem vyjádřil to že si myslím že zkreslujete to co jsem napsal v komentářích. Myslel jsem ty komentáře jinak než jak jste na ně reagovali a další věcí je že jde vidět jak málo mne znáte. Je mi jedno jaký máte názor, šlo jen o správné pochopení názoru v mých komentářích. Protože potom byste nepsali to co jste v komentářích psali. A  o názorech je celý internet. Každý má svůj svobodný názor. Tak jest a tak bude.

26 Loosyth | Web | 24. září 2009 v 10:43 | Reagovat

[25]: No, tvoje věta, že jsme směšní, trochu jako urážka vypadá... Ale to je jedno, co se správného pochopení tvých komentářů týče, nemám pocit, že byc je chápala špatně. Je to samozřejmě možné, ale fakt, že podle reakcí ostatních zjevně chápeme všichni tvé komentáře jinak, než jak jsi je údajně mínil, ukazuje, že nejsou jednoznačně srozumitelné

27 Lord Lukáš | Web | 24. září 2009 v 14:24 | Reagovat

[26]: Tak jak to že rozumíš tomu co jsem před chvilkou tady napsal? A mimojiné jak to že pořád odpovídáte když jste si svou pravdou tak jistí? Co?

28 Loosyth | Web | 24. září 2009 v 14:28 | Reagovat

[27]: Proč tak útočně?
Důvod, proč rozumím tvému zmíněnému komentáři je jednoduchý - bylo v něm jednoznačně řečeno, že jsme zjevně nepochopili, co jsi chtěl v předešlých komentářích říct. jen hlupák by nepochopil takovou větu.
A proč odpovídám? Zjevně proto, že jsem se ke tvému komentáři ještě chtěla vyjádřit. To je prosté

29 Lord Lukáš | Web | 24. září 2009 v 14:43 | Reagovat

[28]: Já rozhodně nejsem útočný. Vždy říkám že text mnohdy zkresluje. Tak jest a tak bude. A myslím že nemá smysl vést pořád dokola tu stejnou řeč. Co myslíš?

30 Loosyth | Web | 24. září 2009 v 14:53 | Reagovat

[29]: Souhlasím, stejně bychom asi nikdy nedošli ke stejnému závěru:)

31 Taraen | 24. září 2009 v 15:52 | Reagovat

[22]: Myslím, že ti došli argumenty a tohle je jediné, co můžeš říct. Jinak jsem tvé komentáře četlajasně, chápu, jak to myslíš, ale uvedla jsem proti argument. Kdybys mě svým komentářem přesvědčil, tak to uznám, nemám problém změnit názor pokud slyším dobré argumenty :-). Ale tys třeba proti mému kometáři číslo 21 neuvedl ani jeden proti argument a bezdůvodně jsi mě napadl, já jsem ti nic nevnucovala, pouze jsem vyjádřila svůj názor. Tvou reakcí pro mě diskuze ztratila smysl.
A ano neznám tě, ale to je na internetu dost nepravděpodobné. :-)

32 La Duchesse | 24. září 2009 v 16:21 | Reagovat

LUKASI,
ještě jednou a naposled, pak už odmítám s tebou cokoliv tohoto ražení řešit.
Že s tebou nesouhlasím, neznamená, že tvoje komentáře nečtu pozorně. To je jen tvoje osobní výmluva, jak mi dokázat, že máš pravdu ty, ne já.
Rozhodně jsem neměla v plánu na tebe útočit, jenom jsem tě chtěla upozornit, že tu dobu vidíš zkresleně (a nejsem jediná, kdo má tenhle názor), výsledkem bylo pouze komické a nepochopitelné obvinění, že tvoje komentáře nečtu dostatečně pozorně a že máme na mysli to stejné. To je absurdní, ty říkáš něco jiného než já!
Takže jestli mi budeš chtít znovu sdělit tutéž věc, tak ti rovnou říkám, že už jsem to slyšela několikrát a v tomto případě pravidlo, že opakování je matka moudrosti neplatí.
Troufám si říct, že teď je to spíš naopak.
A je mi srdečně jedno, jestli mě teď ozančíš za anaůgabetního směšnýho tupouna, co nechápe smysl tvých komentářů.
Chtěla jsem s tebou vyjít po dobrém (možná jsem na tebe v prvním komentáři moc vyjela a za to se ti omlouvám, to jsem nechtěla), ale tys to jaksi nepřijal.
Howgh. Končím s tebou tuto debatu, protože nemá žádnou cenu a opakujeme pořád totéž dokola.

33 Lord Lukáš | Web | 24. září 2009 v 20:12 | Reagovat

[32]: Nebudu se o tom už bavit, ale vidím že jsi vůbec nic nepochopila. Nebo možná nechceš chápat, to nevím, ale už mě nebaví se neustále o tom bavit. Prostě jsi nic podobně jako další dva lidé tady nepochopila, což mne nepřekvapuje. Nic, dobrý. Mysli si co chceš, to mě nezajímá, ale já už se na toto téma bavit nechci a nebudu. Raději se budu bavit svou zábavou. Měj se hezky a ahoj.

34 Lord Lukáš | Web | 24. září 2009 v 20:23 | Reagovat

[31]: Opět další co nic nepochopil. Řekl jsem jen že dle mého názoru jste směšní a to jsem pořád velice slušný (na rozdíl od mnoha lidí na internetu). Další věc.

Z mých komentářů je jasně patrné že je jasné že to tehdy lidé neměli lehké a o to hůře na tom byly ženy ale jen jsem zvýraznil že ať se vám to líbí nebo ne tak v životě existují vždy cestičky jak uniknout z některých nepříjemných životních situací. Neřekl jsem tedy že to měly snadné ty ženy, to jsem neřekl a jinými slovy nemám zkreslený pohled na minulost. Řekl jsem jen že i přes ty nepříjemnosti mohly získat si nějaký ten kompromis ve svém životě pro sebe.

Mohlo by mi to skutečně být jedno to co tady říkáte ale šlo mi jen o jednu věc a to že dle mého názoru zkreslujete to co jsem myslel ve svých komentářích. Takže to mi vadilo a proto jsem neustále odpovídal na vaše komentáře. Odpovídal jsem také proto neboť věřím že nejste provokatéři jako někteří jiní lidé na internetu jinak bych řekl jednou svůj názor a bylo by mi jedno co si kdo píše za odpovědi na můj komentář.

35 Taraen | 24. září 2009 v 21:33 | Reagovat

[34]: Tak promiň, ale proti označení mě za směšnou se musím ohradit! Na tom mi teda nic slušného nepřijde a nevidím jediný důvod, proč bys mě měl tak označit. Protože mám jiný názor? Říkám, že jsem tvé komentáře pochopila, jenom mám trochu jiný názor. Proto mě musíš označit za směšnou? Tohle do slušné diskuze nepatří a navíc je to podle mě jasná reakce člověka, kterému došli argumenty.

36 Loosyth | Web | 25. září 2009 v 9:08 | Reagovat

[35]: Musím souhlasit

37 ježibaba | Web | 25. září 2009 v 13:50 | Reagovat

:D tak jest a tak bude...tohle mi nápadně připomíná spoustu jiných situací...holky, nechte to plavat, s ním není kloudná domluva :D

38 Rusalka | Web | 25. září 2009 v 15:05 | Reagovat

[35]: Přesně tak, Taraen!

39 La Duchesse | 25. září 2009 v 15:35 | Reagovat

[37]: To už jsem taky pochopila.

40 !BaStArD! | 25. září 2009 v 17:04 | Reagovat

jezis, to je debil

41 ... | Web | 26. září 2009 v 2:01 | Reagovat

La Duchesse: A mě se divíš, že mě furt baví ho popichovat - lepší, než-li telenovela! Tak jest a tak bude. :D

42 kenny52 | Web | 26. září 2009 v 11:03 | Reagovat

[20]: Tak tohle se mi líbí X) Ženy mají pravdu a gentlemani to chápou, protože přesně tenhle názor má i Ulrich von Liechtenstein, středověký německý autor X)

43 kenny52 | Web | 26. září 2009 v 11:56 | Reagovat

--> Lord Lukas: Ano, mohly se rozhodnout. Ale proč by to dělaly? Dejme tomu, že žena A, třeba Adéla, se chce rozvést, protože její muž je alkoholik, bije ji a podvádí. (V tomto případě by se rozvést mohla, sice velmi těžko a velmi nákladně, ale mohla.) Jenže pořád je to živitel a dobrý křesťan. Komunita se jim snaží vyjít vstříc dobrým příkladem a sám otec (kněz) mluví o zkoušení v tomto slzavém údolí, kterým musíme projít. Tato žena umí číst a čte Bibli, jedinou knihu, kterou doma mají, pořád dokola. Biblické příběhy ji jen utvrzují v tom, že ostatní mají pravdu. Zůstává tedy s manželem.
Jednou už to ale hošan přepískne, když surově zbije obě děti. Adéla má dost a chce odejít. Uvažuje, že odejde i s dětmi do kláštera, kde by snad mohla najít ochranu na určitou dobu, ale všichni ji od toho zrazují a ona si uvědomuje, že mají pravdu: vzala si svého muže, tedy v dobrém i ve zlém atd. atd. Po spoustě peripetií, tak po pěti letech, se nakonec rozhodne, že musí odejít. Najde podobně zoufalou ženu, třeba Bertu, a spolu naplánují útěk. Je jim jen líto, že děti musí nechat u svých surových mužů. Aby nevzbudily rozruch, Berta se převleče za muže a pro jistotu se po cestě vyhýbají lidem a hlavním cestám. Na život si vydělávají příležitostnou výpomocí, pracuje však vždycky jenom Berta, Adéla pomáhá nanejvýš s domácími pracemi, protože devatenácté století zná ženu jako dceru, sestru, manželku a vdovu, ale ne jako pracovní sílu.
Bylo to krušné, zvláště zima, ale po roce se jim podařilo našetřit dost, aby se usadily. Také věří, že už jsou dost daleko od domova (přesnou představu nemají, ale jméno města, kde teď žijí, jim nic neříká, proto věří, že už jsou daleko).
Berta pracuje, stále hraje muže, Adéla se stará o domácnost a prodává výšivky. Asi čtyři pět let je všichni znají jako milý bezdětný pár. Mají se dobře, ale stýská se jim po dětech a mají výčitky.
Adélina dcera Anna mezitím vyrostla. Je už stará panna, bude jí devatenáct, všichni se jí vyhýbají, protože její matka byla přece poběhlice a jablko nepadá daleko od stromu. Anna sama ví, že její matka je velká hříšnice, přesto se modlí za spásu její duše. Jednou jí však svitne naděje na sňatek. Tyto vyhlídky ovšem skončí v okamžiku, kdy do města dorazí její matka i s Bertou. Jsou nejdřív vystaveny na pranýři a později toho dne upáleny za obcování s ďáblem.
A lidé s nimi nesympatizují, ale naopak každý hned vzpomíná, že Adéla i Berta byly už odmalička podezřelé - Adéla navíc pořád četla!
Anna tím bohužel trpí také. Po smrti bratra (který ji po vzoru otce bil), už nemá peníze na jídlo. Žebrá, pak se prodává. Na okraji společnosti ale není schopná přežít.
Ano, Lukasi, mohly se rozhodnout, ale musely taky nést následky. A ty nebyly NIKDY pozitivní. I v mnohem pozdější době byly ženy perzekuovány, když se organizovaly, protože chtěly získat volební právo. Takže o tom, prosím, nemluv, jako by se to rozumělo samo sebou, že se prostě rozhodly a už to nějak doklepaly samy, protože to není pravda.

44 ... | Web | 26. září 2009 v 12:04 | Reagovat

[43]: Upalování v osumnáctém, devatenáctém století mi příjde docela nepravděpodobné...

45 kenny52 | Web | 26. září 2009 v 13:23 | Reagovat

To je fakt, to mám tak sto let zpoždění... to mi nedošlo, sakra XD Co myslíš, že by s něma udělali?

46 !BaStArD! | 26. září 2009 v 14:06 | Reagovat

poslali by jim odkaz na bohove-a-lide.blog.cz?

47 kenny52 | Web | 26. září 2009 v 14:16 | Reagovat

Nechtěla jsem, aby to skončilo tragicky.

48 !BaStArD! | Web | 26. září 2009 v 14:23 | Reagovat

si newyberes X)

49 La Duchesse | 26. září 2009 v 16:00 | Reagovat

[41]: No ono totiřž nemá cenu ho dráždit úmyslně.
Ale užý jsem jaksi pochopila, že každý, kdo s Lukasem nesouhlaSÍ, JE "plný nedorozumění". Ale že by to mohlo být naopak, to už ho jaksi nenapadne.
Ne, veškeré diskuze s Lukasem prostě končím, protože na to už nemám nervy.

50 Lúmenn | Web | 28. září 2009 v 12:24 | Reagovat

No to byla teda debata lidičky:D Všichni chápeme, co chtěl Lukáš říct, ale on nechápe, že my to chápeme:D A k 19.století - ano, ženy se mohly vzepřít, ale proč by to dělaly? Pro ně bylo snazší žít s manželem, kterého nemilují, protože měli střechu nad hlavou a peníze, samotná žena, ať už stará panna nebo (chraň pánbu) rozvedená měla dost těžký život. Ženy nemohly nikde pracovat, jak si to Lukáš představuje, mohly dělat maximálně služku, děvečku nebo gardedámu, popřípadě šlapku, že. Jiná práce pro ženy prostě nebyla.
Ale to už nebudeme řešit, debata dospěla ke konci a můžeme jen politovat Annu, že si musela vzít ošklivého dementního krále a obětovat mu svůj život. Ale kdo ví, třeba byla svým způsobem šťastná, měla peníze, palác, drahé šperky a oděvy, s králem patrně ani nemusela souložit, vždyť to byl debílek co by to asi ani nezvádl;) Takže se třeba neměla až tak zle:)

51 La Duchesse | 28. září 2009 v 12:36 | Reagovat

[50]: No to jsme se právě pokoušeli Lukasovi vysvětlit. . . :D

52 Lümná | 9. ledna 2010 v 20:07 | Reagovat

Takze Lukas chodi delat paseku i zde :D

53 La Duchesse | 9. ledna 2010 v 21:07 | Reagovat

[52]: Ano, chodí nás obveselovat ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.