O životě Arthura Rimbauda

29. srpna 2009 v 13:55 | La Duchesse |  Arthur Rimbaud
Jean - Nicolas Arthur Rimbaud se narodil 20. října 1854 v Charleville Vitalii Cuif a Frédéricu Rimbaudovi - kapitánu dělostřelectva. Matka byla docela panovačná žena - Rimbaud o ní napsal: "neoblomnější než třiasedmdesát správních úředníků s olověnými přilbami". Rimbaud měl o rok staršího bratra Frédéricam sestru Vitalii (1858) a Isabelle (1860).
V roce 1861 byl Arthur zapsán do Rossatova ústavu, což byla škola, kam chodily "lepší děti". Paní Rimbaud v té době byla už bez manžela, a tak aby zachránila pověst rodiny, šířila o sobě zvěst, že je vdova. O čtyři roky později vstupuje s bratrem Frédéricem do charlevillské koleje. Matka nebyla spokojená s náboženskou výchovou v Rossatově ústavu.

V roce 1866 jde malý Arthur k prvnímu svatému přijímání (viz obrázek - Arthur je ten, co sedí). Dobové svědectví říká, že Arthur "byl čisťoučký, dost vytáhlý, napomádovaný, s rovnou pěšinkou, v naleštěných botkách, s dokonalým uzlem na kravatě pod naškrobeným širokým límcem, ohrnutým na ramenou." Další svědectví nám popisuje, jak vypadaly výpravy rodiny Rimbaudovy do kostela: "Vepředu dvě holčičky, Vitalie a Isabelle, držící se za ruku, v druhé řadě chlapci, rovněž držící se za ruku; paní Rimbaud uzavírala pochod v předepsané vzdálenosti."

Když je Arthurovi čtrnáct, posílá tajně císařskému princi latinskou ódu při příležitosti jeho prvního svatého přijímání. Ironií osudu je, že právě tohohle prince později zesměšní v básni Dítě, které sbíralo koule. O rok později je uveřejně jeho první text - školní úloha - rozbor Horatia.V roce 1870 navazuje přátelství s Georgesem Izambardem (obrázek vpravo), dvaadvacetiletým profesorem rétoriky. Ten ho pak později dostne z pařížského vězení, kam se dostal při jednom ze svých útěků z domova. Pročítají spolu Rimbaudovy básně a hodnotí je. Téhož roku Rimbaud několikrát utekl z domova. Při jednom z těchto útěků (v Douai) začne přepisovat svoje básně, aby je pak mohl poslat básníkou Paulu Deménymu. V říjnu je policisty dopraven domů.
V lednu 1871 má nastoupit do školy. Arthur se ale rozhodne, že tam nepůjde a potřetí utíká - do Paříže. Vrátí se až na začátku května a posílá druhý dopis Demenymu.

V srpnu posílá dva dopisy Paulu Verlainovi.
Verlaine mu odpoví po krátkém zaváhání: "Přijeďte, drahá velká duše, voláme vás, čekáme vás."
Na konci září přijede maldý bouřlivec do Paříže. Veze s sebou novou báseň Opilý koráb, chce ji ukázat svým novým pařížským přátelům. Je ubytován v Nicoletově ulici u Verlainů, dokud se paní Verlaine nevzbouří. Spolu s Verlainem se účastní schůzek básnického kroužku (Krucinálový kroužek, nazývaný také Kruh ošklivých dobráků či Šeredných brachů).
Léon Valade o Rimbaudovi napíše jednomu příteli:
"O hodně jste přišel, že jste nebyl na večeři Ošklivých dobráků. Byl tam předved
en, pod poručenstvím Verlaina, jeho objevitele, a pod mou ochranou (jsem jeho Jan Křtitel z Levého břehu) strašlivý básník, který se jmenuje Arthur Rimbaud. Velké ruce, velké nohy, obličej naprosto dětský, který by odpovídal třináctiletému dítěti (pozn. Rimbaudovi je tehdy sedmnáct), hluboké modré oči, povaha spíš divoká než nesmělá, takový je ten kluk, jehož představivost, neslýchaně mocná a zkažená, ohromila a poděsila naše přátele."
V Krucinálovém kroužku nejspíš Rimbaud objevuje hašiš a právě tam se zrodí i jeho Samohlásky.
Rimbaudova agresivní povaha brzy způsobí opad sympatií, které k němu zpočátku chovali členové Krucinálového kroužku. Po fyzickém napadení básníka Carjata je z kroužku vyloučen.

Arthur bloudí s Verlainem po Latinské čtvrti a vedou dost prostopášný život. Paní Verlaine se vzbouří proti pozdním návratům svého opilého muže a odjíždí z Paříže. Vrátí se jedině, když Rimbaud zmizí. Ten se tedy vrací do Arden. Stále ale odstává od Verlaina žádostvié dopisy, a tak v květnu přijíždí zpátky. To je zřejmě doba, kdy vztah Rimbauda a Verlaina přestává být platonický.
7. červencd jde Verlaine své ženě pro lékaře. Cestou potká Rimbauda, který je na cestě do Belgie a hodlá mu právě vhodit do schránky dopis na rozloučenou. Setkání končí odjezdem obou dvou. Mathilde mezitím objeví Rimbaudovy dopisy a odjíždí do Bruselu. Když už to pak vypadá, že se nakonec Verlaine vrátí k ženě do Paříže, ztratí se při celní prohlídce a odplouvá s Rimbaudem do Anglie.

V roce 1873 je Rimbaud opět v Charleville a k smrti se nudí. Neustále mu chodí dopisy od Verlaina, takže Rimbaud za ním zase přijezde, ale Verlaine se začne znovu trápit pro svoji ženu. Je to jako začarovaný kruh. . .

25. května končí pokojné soužití v Londýně. Arthur neustále Verlaina dráždí, rozčiluje ho jeho zoufalství. Verlaine se nakonec rozhodne odjet do Bruselu a nechá Arthura v Londýně bez peněz.
V Bruselu se oba pohádají a Rimbaud je postřelen. Rimbaud je u lékaře ošetřen - má posřelen zápěstí. Cestou na nádraží ale Verlaine znovu začne vytahovat revolver a poděšený Rimbaud volá strážníka. Tak Verlaine skončí ve vězení za pokus o vraždu.
Rimbaud se vrací na statek v Roche a končí svoji básnickou kariéru. Nemá dostatek prostředků na vydání knihy, a tak obdaruje několika exempláři alespoň své přátele.

V roce 1874 v Londýně přepisuje s přítelem Germainem Nouveauem Iluminace. Nouveau pak odjede do Paříže a Rimbaud se ocitá v Londýně sám. O rok později odjížídí do Německa a stává se vychovatelem ve Stuttgartu. Verlaine po návratu z vězení za ním přijede, ale Rimabudovi je jedině k smíchu se vsojí vírou, ke které se ve vězení obrátil.
V květnu putuje Rimbaud do Švýcarska a poté do Itálie. Pokračuje na cestě na jih, ale dostane úpal, a tak jej francouzský konzul pošle do Marseille.Během zimy studuje cizí jazyky a 18. prosince umírá jeho sestra Vitalie.

Celá sedmdesátá léta procestoval. V roce 1883 odjíždí do Hararu a žije v jedné domácnosti s jakousi Habešankou. Brzy vypoví původnímu zaměstnavateli Bardeyovi a investujhe své jmění do prodeje zbraní králi Menelikovi. Podnik ale není tak výnosný, jak se zdál zprvu. Král se později zdráhá platit.
Roku 1887 si stěžuje na revmatismus a bolesti v koleni. Pak odcestuje do Adenu, kde dojde k soudnímu řízení s Menelikem.

Rok 1891 - Rimbaud má v pravém koleni nádor a trpí i syfilidou. 15. března se už neudrží na nohou. Nechává se přenést na nosítkách do Zejly, naloďuýje se do Adenu a odplouvá do Francie. 20. května je v Marseille hospitalizován. Na konci července putuje do Roche, kde se o něj stará sestra Isabelle. Rimbaud stále doufá, že se bude moci vrátit do Afriky, ale nemoc postupuje dál.
Umírá 10. listopadu 1891 ve věku sedmatřiceti let. Na pohřeb přišla matka a sestra Isabelle. Pohřben je v Charleville.
 


Komentáře

1 Rusalka | Web | 31. srpna 2009 v 19:33 | Reagovat

Ó Arthur, můj nejoblíbenější z "prokletých básníků".
Jinak moc hezký článek, stejně jako ostatní ;-)

2 La Duchesse | 1. září 2009 v 15:34 | Reagovat

[1]: To mě těší, protože mi dal docela práci :-)

3 Kate | Web | 16. června 2011 v 12:21 | Reagovat

Ach, Arthurek, božský rošťák mi opravdu přirostl k srdci. Článek je hezky napsaný, přečetla jsem ho jedním hltem :)
A viděla jsi film Úplné zatmění? Je o vztahu Rimbauda a Verlaina, já jsem z něj odvařená ještě teď, asi po dvou týdnech.

4 Nebožka | 16. června 2011 v 12:46 | Reagovat

[3]: Děkuju, to jsem ráda!:)
Viděla jsem to asi třikrát, pořád mě to baví. Navíc všichni tři (Mathilde, Arthur, Paul) jsou tam dobře zahraní.

5 Caseyfup | E-mail | Web | 7. října 2017 v 15:46 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

6 Loan Cash | E-mail | Web | 16. října 2018 v 17:07 | Reagovat

bad credit loans guaranteed approval <a href="https://creditloansguaranteedapproval.com/">no credit loans</a> bad credit loans <a href=https://creditloansguaranteedapproval.com/>bad credit loans</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.