Duben 2009

Vzkaz z Osvětimi

29. dubna 2009 v 18:26 | La Duchesse |  Variace pro temnou strunu
Projížděla jsej si zprávy na Seznam.cz a narazila jsem na tuhle zajímavou informaci.

"V Osvětimi objevili vzkaz od sedmi vězňů
V největším vyhlazovacím táboře druhé světové války Osvětim - Březinka byl nalezen v jedné ze zdí vzkaz od tehdejších vězňů. Ten tehdy umístili do skleněné láhve a pak ho pečlivě schovali do zdi.
Vzkaz byl objeven v jedné ze zdí budovy, která patřila přímo do areálu koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Papír popsaný tužkou na sobě nese jména a identifikační čísla sedmi osob, které byly v táboře vězněny.
Mezi vězni, kteří se na vzkaz zapsali, jsou čtyři muži polské národnosti a jeden Francouz z Lyonu. Všichni byli v té době ve věku 18 až 20 let."

Vzkaz dnes vypadá takto:

Není to fascinující?
Pokouším se představit si ty lidi, jak píšou vzkaz, strkají ho do lahve a pak ukrývají ve zdi. Předpokládám, že to prováděli v noci, protože přes den dřeli. Co si u toho asi říkali? Nebo mlčeli? Věřili ještě v Boha?

Spousta otázek. . .

London After Midnight

29. dubna 2009 v 15:32
Kapela, na které jsem si pomalu vytvořila závislost :-)
Úžasný London After Midnight.↑ I love you to death, moje milovaná.


↑ Heaven now


↑ A do třetice všeho hezkého Pure :-)

"Pořád stejně"

23. dubna 2009 v 14:43 | La Duchesse
Žiju v objetí čtyř stěn
V náručí mrtvých žen
Civí na mě bez ustání
Moje krásné bílé paní

Hniju v břiše mrtvých žen
A pořád zdá se mi to jako sen
Rozložím se během dne
Pak zas tělo z prachu povstane

Ano, to je můj další "veselý" literární počin :-)

Tady mě máte. . .

20. dubna 2009 v 18:07 | La Duchesse
Tak jsem sebrala odvahu a dávám sem svoji fotku. Mám ráda anonymitu, ale stejně tam nejsem zas tak vidět, tak co. A ať taky víte, s kým máte čest ;-)


Danse macabre

20. dubna 2009 v 12:37 | La Duchesse
Znázornění představy "danse macabre" - tedy tance mrtvých, mi vždycky připadalo zajímavé. A ještě víc mě baví pozorovat na tom změny vnímání lidského těla. Na některých obrázcích klouby vypadají jako kousky plastelíny, pánev si lidé představovali jako dvě desky, které fungují na principu dveří. . . Pitvy se tehdy braly jako zlo, není divu, že se o stavbě lidského těla ještě moc nevědělo.

Zde se mrtvý od živého moc neliší. . . Až na tu lebku :-)
(Pojetí Danse macabre asi nejznámější, rok 1493)

Tady už je anatomická stavba lepšíŽena ze Spitalfields

17. dubna 2009 v 17:47 | La Duchesse |  Nebožky a nebožtíci
KDO, KDE, KDY
Roku 1999 byl při přestavbě oblasti Londýna zvané Spitalfields objeven římský hřbitov v severní části římského města Londinium. V římském období bylo obvyklé pohřbívat mrtvé mimo obývané území.
Mezi hroby pocházejícími ze třetího století našeho letopočtu a později, objevili archeologové kamenný sarkofág, po otevření jeho víka se zjistilo, že obsahuje deatilně zdpbenou olověnou rakev.
Takový hrob byl pro Londýn velmi nezvyklý; ve městě byly dosud nalezeny jenom dvě římské olověné rakve, uložené v kamenném sarkofágu a obě byly z viktoriánského období. Pohřbívání do země se začalo rozšiřpvat v pozdním starověku - především v důsledku rozmachu křesťanství.
Poblíž se našly zbytky jiného sarkofágu s úlomky kamene a stopy jemně provedeného dřevěného mauzolea, jež obsahovalo zbytky dítěte.

NÁLEZ
Po vyjmutí ze sarkofágu byla nalezena řada pohřebních obětních předmětů - skleněné nádoby (pravděpodobně s obsahem vonného oleje), malé nádoby z gagátu (původně asi obsahovaly kosmetické přípravky), gagátová jehlice do vlasů, gagátový prsten. Tyto obětní předměty mohou zančit, že žena pocházela spíše z pohanské než křesťanské rpodiny. Styl předmětů je umožňuje datování do období mezi lety 350 a 375 našeho letopočtu. Hrob tedy patří do posledního období provincie, před tím, než ji Římané oficiálně na počátku pátého století opustili.

Rakev obsahovala zachovalé ženské tělo, hlava žena původně ležela na vavřínovém listu. Tělo bylo pravděpodobně oblečeno do krásných šatů, protože pod ním nalezeny zbytky látek, o nichž se soudí, že byly přivezeny z Číny.

Studium kostry prokázalo, že osoba pohřbená v rakvi je mladá žena ve věku něco málo přes dvacet let. Na kostře nebyly žádné zjevné známky toho, že by rodila, možná byla tedy svobodná. Kromě drahých šatů a charajteru pohřbu nazančovaly ješě další dva detaily, že žena pocházela z dobře situované roidny.Při studiu zubů se našly jen malé stopy po kazech, což ukazuje, že měla možnost kvalitního stravování.
O příčině smrti kostra nic nevypovídá, je tedy možné, že žena podlehla nějakému infekčnímu onemocnění.

↑ rekonstrukce obličeje ženy ze Spitalfields

Jak bylo na Nexus?

10. dubna 2009 v 12:09 | La Duchesse
Vám, kteří navštěvujte blog Blackwish, jistě neušlo, že kapela Nexus, ve které vystupuje, měla včera koncert v brněnském rockovém klubu 100 Watt. Já jsem tam samozřejmě nemohla chybět, spolu s Loosyth jsme je přišly podpořit.

Původně měla zahrát YBCA, NEXUS a DAR. Z mě blíže nespcifikovaných důvodů údajně technického rázu ale YBCA nezahrála a tak jsme si přišly užít NEXUS a DAR.
Všechno mělo vypuknout ve 20:00 hodin, ale jak to tak chodí, začalo se později, protože bylo třeba všechno poladit.
Asi o půl deváté se rozezněly tóny první písničky mladé brněnské melodic death/trash metalové kapely NEXUS.
Celkem zahráli sedm skladeb, nemýlím -li se.
Mě osobně se jejich vystoupení líbilo, upřímně řečeno smekám za to, že svoji ideu dotáhli tak daleko. Co si budeme vykládat, dokonalé to sice nebylo, klávesy, na které hrála Blackwish nebyly téměř slyšet, všechno bylo na to, jak je 100 Watt malinký klub, až moc nahlas, takže to neznělo úplně ideálně. Vokalistovi Vidlovi to ale hezky chrčelo a kytary a bicí taky nebyly špatné ;-) Blackwish zazpívala ve dvou skladbách, ale zase, jak již bylo řečeno, ve zvuku kytar bohužel celkem zanikala.
Docela komické bylo, že se po odehrání NEXUS zvedla tak třetina osazenstva posluchačů. . . :-)

U kapely DAR jsem nezůstala až do konce, ač hráli dobře, bylo vidět, že už jsou sehraní a nějakou dobu už se vyskytují na hudební scéně, protože jsme už museli jít domů. Ale což, doposlechnu si je příště. Tedy doufám.

Nezbývá mi, než popřát NEXUS hodně úspěchu do budoucnu, protože podle mě jsou nadějnou kapelou (i když by to chtělo přidat něco, co by je ozvláštnilo) a sdělit, že na první pořádný koncert to vůbec nebylo špatné.


Nepříliš kvalitní, pouze orientační video. Záznam písně Opinion. Ve skutečnosti to znělo mnohem, mnohem líp, věřte mi :-)

Wave Gotik Treffen 2009

8. dubna 2009 v 21:21 | La Duchesse
Zanedlouho se už začnou prodávat lístky na WGT a tak mě napadlo, že vám sem napíšu nějaké informace, abyste to vyhledávání měli jednodušší ;-)

Kdy?
Od 8:00 hodin 29. května až 12:00 2. června 2009 v německém Lipsku

Za kolik?
Čtyřdenní vstupenka stojí 66 Euro, což je v přepočtu asi 1800 korun. Do ceny vstuoenky je zahrnutá i doprava MHD po Lipsku během festivalu.
Ovšem pokud budete mít to štěstí a budete mezi prvními 9999 kupujícími, získáte tzv. Obsorge ticket - lístek za pouhých 25 Euro včetně místa v kempu.
Je také dobré koupit si lístek na parkování, jedete - li autem, stojí 15 Euro.

Kdo zahraje?
Více než 120 kapel, proto je sem nebudu všechny vypisovat. Já se těším na L´ame Immortelle, Otto Dix, Umbra et imago, Specimen a Qntal. Zahraje i Frank the Baptist ;-)

Kde lístky koupit?
Zde! Nezapomeňte si prostudovat pár poznámek pod.Video na ukázku (ne, já to netočila :-))


Jak se vám líbí?

7. dubna 2009 v 15:53 | La Duchesse
JAK BUDE PO SMRTI? - TOBĚ DOST TĚŽCE...
není co závidět; netěš se, - těš se!
ale ne, duše má, čeho ses lekla
- očistce, mučení, plamenů pekla?
to je moc humánní, mírné a všední...
Jak bude po smrti? Tak jako před ní

Tahle Krchovského báseň patří mezi moje nejoblíbenější. Je taková ze života (nebo jak to lépe vyjádřit?), pravda, není moc optimistická, ale co když to tak vážně bude?

Hlasujte pro svoji oblíbenou knihu!

5. dubna 2009 v 11:53 | La Duchesse
Možná jsze zaregistrovali, že včera na ČT1 proběhl úvod do další celonárodní soutěže.
Tentokrát se hlasuje pro oblíbenou knihu a tak vám sem dávám odkaz, abyste mohli také přispět.
Nabádat k tomu, abyste hlasovali pro Fukse vás samozřejmě nebudu, už jenom proto, že se to nesmí, ale myslím, že bychom se měli snažit všechny ty strašný pisálky (jako je Nesvadbová a Wievegh) přehlasovat.
Tak směle do toho!


Cinema Strange

3. dubna 2009 v 16:28 | La Duchesse
Rozhořčení nad spálenou mumií stále trvá, už jsem trochu vychladla :D
Cinema Strange je death rocková kapela, nedávno jsem ji objevila a zamilovala jsem si ji.
Tady je máte:


↑ En hiver


↑ Sadist Sagittarius


↑ Moundshroud

Doživotí tomu darebákovi. . . !

2. dubna 2009 v 16:47 | La Duchesse
Komu že to přeju?
Jeden muž včera spálil 400 let starou mumii šlechtičny Žofie Bosniakové. A nebylo to omylem.
Jenom si to tady přečtěte.

Nevím, jestli mám být naštvaná nebo jestli mě to má jenom smrtelně mrzet. Nejspíš obojí.
Může mi někdo vysvětlit, jak je to možný, že na téhle planetě žijí takhle pošahaní lidi?
Lidi, kterým není stydno spálit tělo mrtvého?!

Panebože, kde to žiju???

A k tomu názvu článku:
Dala bych mu doživotí, protože to, co ten "člověk" provedl, já vnímám jako zneuctění mrtvých a něco, čemu by se dalo říkat posmrtná vražda.
Doživotí. A odmítám slevit.