Lovecraftovo mládí

13. ledna 2009 v 16:37 | La Duchesse |  Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft se narodil 20. srpna 1890 v 9 hodin ráno v domě číslo 194 v Angell Street na Rhode Islandu. Dům už ale nestojí, v roce 1961 byl stržen.
Byl jediným dítětem Winfielda Scotta Lovecrafta (což byl obchodník se šperky a drahými kovy) a Sarah Susan Phillips Lovecraft, jejíž kořeny se dají vystopovat až do roku1630.
Lovecraftovi rodiče se vzali na tehdejší poměry celkem pozdě, v době sňatku ji
m bylo kolem třicítky.
V roce 1893, když byly malému Howarodvi tři roky, otcovy psychické problémy během obchodní cesty narostly do takových rozměrů, že bylo nutné jej převézt zpátky domů - do Providence a umístit jej do Butler Hospital, kde také roku 1898 zemřel.
Ani Howardovo zdraví ale nikdy nebylo úplně dobré; téměř určitě měla na jeho zdraví vliv i matčina "preventivní medicína" - arseniková tinktura.
Po otcově hospitalizaci, si Howarda vzaly do péče dvě tety - Lillian Delora Phillips a Annie Emeline Phillips, a jeho dědeček Whipple Van Buren Phillips.
Všichni společně bydleli ve velkém rodinném domě. Howard byl zázračným dítětem - básně recitoval už ve dvou letech a básně psal už jako šestiletý.
Dědeček Howarda v četbě podporoval a pořizoval mu různé knihy - třeba dětskou Illiadu a Odysseu.
Také podněcoval chlapcův zájem o nadpřirozeno, vyprávěl mu svoje vlastní strašidelné historky, z čehož maminka moc nadšená nebyla.

Malý Howard býval často nemocný, několik chorob byly určitě psychosomatického původu, ačkoliv se mělo za to, že jsou nemoci jako každá jiná.
Objevují se i spekulace, že mohlo jít o syfilidu, kterou otec nakazil Howar
dovu matku, když byla těhotná.
Kvůli častým nemocím a neukázěnosti chodil do školy jenom do osmi let, pak bylo studium přerušeno.
Hioward během tohoto období vášnivě četl. Učarovala mu chemie a astronomie. Počátkem roku 1899 vytvořil několik vlastních hektografických spisů. Oo pět let později se vrátil do školy na Hope Street.

Dědečkova smrt (1904) Howarda těžce zasáhla. Špatné dědečkovo
hospodaření se jměním přivedlo rodinu do tíživé finanční situace; byli nuceni se přestěhovat do menšího bytu v Angell Street 598 (600).
Howard natolik špatně nesl, že musel opustit svůj domov - místo, kde se narodil, že nějaký čas přemýšlel o sebevraždě.

V roce 1908, rok před maturitou, prohlašoval, že trpí; později to označil za nervové zhroucení a už nikdy nezískal vysokoškolský diplom.
Hlavní příčinou nervového zhroucení prý byla obtížnost matematiky, kterou potřebaoval k tomu, aby se mohl stát astronomem.
Za to, že nedokázal dokončit studium (chtěl dostudpvat na Brown University), se styděl a trápil
do konce života.

Článek jsem přeložila z anglické Wikipedie. Ocenila bych, kdybyste mi před okopírováním dali vědět, co se chystáte udělat :-) Děkuji.
 


Komentáře

1 Kjaernes | Web | 14. ledna 2009 v 14:12 | Reagovat

Zdravím, změnila jsem si nick (bývalá Metalistka).

2 La Duchesse | 14. ledna 2009 v 15:38 | Reagovat

Dobře, beru na vědomí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.